Zaparzacz do herbaty – charakterystyka i funkcje. Jaki model wybrać?

Autor: Grzegorz

Herbatę piją miliony ludzi na całym świecie. Odpowiednio zaparzona ma wiele właściwości zdrowotnych. Wielu smakoszom różnych gatunków przeszkadza obecność fusów lub liści w ich ulubionym napoju. Obecnie jest na to sposób. Można się ich pozbyć, kupując zaparzacz do herbaty. Jak wygląda to urządzenie?

Liscie zielonej herbaty i jaśmin

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest zaparzacz do herbaty i dlaczego powinniśmy korzystać z tego urządzenia;
 2. na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu i jakie zaparzacze do herbaty są dostępne na rynku;
 3. jakie są metody na wyczyszczenie zaparzacza do herbaty.

Zaparzacz do herbaty – co to jest za urządzenie?

Zaparzacz z filiżanką herbaty i liśćmi

Zaparzacz do herbaty jest urządzeniem przypominającym czajnik elektryczny. Nie służy jednak wyłącznie do gotowania czystej wody. W jego wnętrzu znajduje się pojemnik na liście lub torebki herbaty, dzięki któremu w prosty i szybki sposób możemy przygotować swój ulubiony napój. Nie będzie w nim fusów ani pozostałości liści, więc herbata nie stanie się gorzka. Zakup zaparzacza do herbaty to dobry pomysł, jeśli w domu jest wielu członków rodziny. Duża pojemność urządzenia sprawia, że nie będziemy musieli tracić czasu na powtórne gotowanie wody i kolejne parzenie.

Na rynku ze sprzętami gospodarstwa domowego mamy szeroki wybór zaparzaczy do herbaty. Spośród wielu modeli można wybrać taki, który w pełni sprosta naszym oczekiwaniom. Dostępne są:

 • zaparzacze do herbaty szklane – są wyprodukowane ze stali nierdzewnej, która jest odporna na uszkodzenia. Sprzedaje się je w komplecie ze szklanym dzbankiem o dość dużej pojemności. Elementem grzejnym w tych urządzeniach jest płaska grzałka płytowa;
 • żeliwne zaparzacze do herbaty – mają ciekawy design i wyprofilowane dziubki, które umożliwiają swobodne nalanie herbaty do kubka. Niestety, materiał wykonania czajniczków jest ciężki, co może przeszkadzać w użytkowaniu. Żeliwne zaparzacze można podgrzewać na normalnym palniku;
 • zaparzacze do herbaty ceramiczne – przypominają niewielkie czajniczki. Tak naprawdę to dzbanki do herbaty z zaparzaczem, w którym umieszcza się liście lub fusy;
 • zaparzacze wykonane z tworzywa sztucznego – są wyposażone w płytową grzałkę grzewczą i wskaźnik wody. Dzięki temu nie muszą być otwierane w chwili parzenia herbaty. Niektóre modele mają dodatkowe funkcje, np. podtrzymywanie temperatury wody. Silikonowe zaparzacze do herbaty to jedne z tańszych produktów.
 • 689 zł
 • 999 zł
 • 219 zł
 • 127,99 zł
 • 299 zł

Na co zwrócić uwagę przed zakupem zaparzacza do herbaty?

Ibryk z podgrzewaczem

Decydując się na kupno zaparzacza do herbaty, stajemy przed trudnym wyborem, ponieważ rynek obfituje w szereg modeli. Spośród produktów dostępnych w sklepach możemy wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania. Przed zakupem warto jednak poświęcić uwagę kilku ważnym szczegółom, np.:

 • rozmiarowi dzbanka do herbaty z zaparzaczem – urządzenia do parzenia mają różne pojemności. Jeśli nie zamierzamy korzystać z nich zbyt często, kupmy mniejszy zaparzacz. Duży dzbanek zajmuje sporo miejsca, ponieważ jego pojemność może sięgać nawet 1,5 litra. Dokładnie taka jest w modelu SAGE BTM800.
 • materiałowi wykonania – najbardziej odporne na uszkodzenia są zaparzacze wykonane z żeliwa lub ze stali. Jeśli chcemy, żeby urządzenie posłużyło dłuższy czas, zdecydujmy się na tego rodzaju urządzenie;
 • wielkości dziurek w sitku – każdy zaparzacz posiada pojemnik,w którym umieszcza się herbatę. Im mniejszy rozmiar dziurek w sitku, tym mniej ryzyka, że drobne liście herbaty przedostaną się do płynu;
 • mocy – to od niej jest zależny czas gotowania wody. Zaparzacze o dużej mocy działają sprawniej i szybciej, tak jak Morphy Richards;
 • funkcjom dodatkowym – niektóre modele zaparzaczy do herbaty mogą podgrzewać wodę do wybranej temperatury, a potem utrzymywać ciepło przygotowanego napoju przez dłuższy czas.

Ceny zaparzaczy do herbaty są uzależnione od marki, pojemności dzbanka oraz mocy urządzenia. Najtańszy produkt kosztuje około 300 złotych, najdroższy – około 1500.

Czy zaparzacz do herbaty można czyścić? Jakie metody są popularne?

Zanim wybierzemy konkretny model zaparzacza, zastanówmy się, czy można go w łatwy sposób wyczyścić. Część urządzeń jest wykonana z materiałów odpornych na osadzanie się kamienia, lecz nie wszystkie. Dbałość o ten drobny detal pozwoli zachować dobrą kondycję urządzenia o wiele dłużej.

Środki do czyszczenia zaparzacza do herbaty można kupić w sklepach z akcesoriami do gospodarstwa domowego. Osoby, które wolą bardziej ekologiczne rozwiązania, mogą je przygotować samodzielnie. Popularną metodą jest pozbywanie się osadów za pomocą octu spirytusowego, którego roztwór z wodą wlewamy do urządzenia i delikatnie podgrzewamy.

Innym sposobem jest użycie soku z cytryny. Połówkę owocu wyciskamy i rozpuszczamy w pół litra przegotowanej wody. Gotowy płyn wlewamy do zaparzacza na około 15 minut. Urządzenie należy dokładnie wypłukać lub umyć wodą i płynem do naczyń. Niektórzy korzystają też ze starych babcinych sposobów, np. odrobiny sody oczyszczonej. Proszek można kupić w każdym sklepie spożywczym. Soda doskonale usuwa ślady po kamieniu, bez ryzyka, że zaszkodzą nam środki chemiczne. Obecnie jest to najczęściej wykorzystywany preparat do czyszczenia tego typu zabrudzeń.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link