Czy warto kupić odkurzacz z filtrem wodnym? Wady i zalety urządzeń

Autor: Ola

Odkurzacz z filtrem wodnym niektórym użytkownikom wydaje się zbędnym, a przy tym dużym i ciężkim, gadżetem, dla innych z kolei jest niezastąpiony – mowa zwłaszcza o alergikach. Odkurzacz z filtrem wodnym wyłapuje zanieczyszczenia o wielkości mniejszej niż 0,3 µm, pozwalając na utrzymanie przyjemnego mikroklimatu w domu.

Odkurzacz wodny w salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest i jak działa odkurzacz z filtrem wodnym;
  2. jakie są zalety odkurzacza wodnego;
  3. jakie wady mają odkurzacze wodne;
  4. czy odkurzacz z filtrem wodnym jest odpowiedni dla alergików;
  5. czy warto kupić odkurzacz z filtrem wodnym.

Jak działa odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacz z filtrem wodnym to urządzenie bezworkowe, wyposażone w filtr wodny. Jego budowa jest bardzo prosta: powietrze wraz z zanieczyszczeniami i kurzem dostaje się rurą do wbudowanego pojemnika z wodą. Woda oddziela brud i kurz od powietrza. Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowy filtr, który powtórnie oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Odkurzacz pozwala na wyeliminowanie drobnych cząsteczek, takich jak roztocza czy kurz.

Odkurzacze z filtrem wodnym są w stanie wciągnąć więcej zanieczyszczeń niż tradycyjne urządzenia z workiem czy też bezworkowe. Polecane są nie tylko do sprzątania podłóg i dywanów, ale również do mycia innych powierzchni, np. tapicerowanych czy drewnianych mebli. Pojemnik na wodę przed użyciem odkurzacza należy napełnić wodą oraz co jakiś czas wyczyścić z drobinek kurzu, brudu czy włosów.

Odkurzacz z filtrem wodnym – zalety i wady

Odkurzacz z filtrem wodnym

Odkurzacz z filtrem wodnym zamiast worka na zabrudzenia ma plastikowy pojemnik wielokrotnego użycia, który wystarczy wyczyścić i ponownie napełnić wodą. Skuteczna filtracja to jedna z najważniejszych zalet tego urządzenia. Nawet najmniejsze cząsteczki kurzu i innych zabrudzeń gromadzą się w filtrze, dzięki czemu prawdopodobieństwo, że trafią z powrotem do powietrza, jest bardzo małe. Aby mieć pewność, że zatrzymane zostaną cząsteczki pleśni, grzybów czy inne alergeny, warto wybrać odkurzacz z filtrem HEPA (z ang. high efficiency particulate air filter), np. Thomas Perfect Air Allergy Pure.

Z pojemnikiem na wodę wiąże się brak konieczności kupowania worków papierowych czy prania materiałowych. Dzięki temu pojemnikowi zabrudzenia zostają nie tylko w odkurzaczu, ale również w wodzie, a wypuszczane powietrze jest do pewnego stopnia nawilżone. Można stwierdzić, że odkurzacz z filtrem wodnym działa podobnie jak nawilżacz powietrza. Co więcej, do wody można dodać olejki zapachowe, dzięki czemu nawilżone powietrze będzie przyjemnie pachniało. Niektóre odkurzacze zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak pranie tkanin czy czyszczenie tapicerki (np. Thomas Orca).

Jak większość urządzeń na rynku, odkurzacz z filtrem wodnym nie jest pozbawiony wad. Należy do nich konieczność regularnego opróżniania pojemnika na wodę i oczyszczania go. W przeciwnym razie na ściankach pojemnika pojawi się szkodliwa pleśń, która negatywnie wpłynie na oczyszczone powietrze – z urządzenia będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach. O dokładne mycie odkurzacza po każdym użyciu powinni zadbać w szczególności alergicy.

Odkurzacz z filtrem wodnym jest znacznie cięższy i trudniejszy w obsłudze podczas manewrów niż jego tradycyjny odpowiednik. Przed zakupem danego modelu warto jednak sprawdzić manewrowość kółek.

WSKAZÓWKA

Filtr wodny w odkurzaczu możesz skropić ulubionym olejkiem zapachowym. Dzięki temu po sprzątaniu powietrze będzie nie tylko nawilżone, ale też pachnące.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza z filtrem wodnym?

Odkurzacz wodny Zelmer Aquos 829.0 ST (ZVC722ST)

Jak każde urządzenie, odkurzacz z filtrem wodnym ma wiele funkcji i parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru.

  • Dodatkowe funkcje. Odkurzacz z filtrem wodnym może być wyposażony w dwustopniowy system zatrzymywania zanieczyszczeń, dzięki któremu wyrzucane powietrze jest dokładniej oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń. Z kolei funkcja prania przydatna jest przy czyszczeniu dywanów, tapicerek.
  • Zasięg pracy. Na ten parametr powinny zwracać uwagę osoby, które mają ograniczony dostęp do wtyczek elektrycznych w mieszkaniu. Zasięg pracy odkurzacza zazwyczaj producent podaje na opakowaniu.
  • Głośność urządzenia. Te urządzenia słyną z głośnej pracy, dlatego dla własnego komfortu warto dowiedzieć się, jaka jest głośność pracy konkretnego modelu. Najcichsze odkurzacze charakteryzują się pracą na poziomie 65 dB, a nawet mniej. Jest to szum, przy którym swobodnie można rozmawiać. Dla przykładu 10 dB to szelest liści przy łagodnym wietrze, a 100 dB wydaje silnik motocykla.
  • Pojemność. Duży pojemnik na wodę gwarantuje skuteczne oczyszczanie powietrza oraz pomieści wszelkie zanieczyszczenia.
  • Moc urządzenia. Im większa jest moc silnika, tym urządzenie będzie mogło dłużej i efektywniej pracować bez przegrzania. Urządzenia o większej mocy (min. 800 kW) sprawdzą się zwłaszcza na dywanach.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link