Data publikacji: 9 października 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Robot planetarny – jak działa?

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Pomimo odlegle brzmiącej nazwy, robot planetarny jest urządzeniem, które na pewno widziałeś chociaż raz życiu. Ten funkcjonalny sprzęt zajmujący honorowe miejsce na kuchennym blacie ma tak wiele zastosowań, że wielu kucharzy i cukierników nie wyobraża sobie bez niego życia. Zastanawiasz się, jak działa robot kuchenny wielofunkcyjny? Przeczytaj!

Czerwony robot planetarny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest robot planetarny,

- jakie są jego funkcje,

- jak działają roboty planetarne,

- jakie są dostępne akcesoria do robotów.

Robot planetarny – co to jest?

Jest to wielofunkcyjny robot kuchenny wyposażony w obrotową misę roboczą. Wyróżnia się zwykle dużą mocą i możliwością rozbudowy oraz adaptowania go do bardzo wielu funkcji podczas gotowania i pieczenia – czy przy użyciu specjalnych końcówek, czy dodatkowych akcesoriów. Robot planetarny pozwoli Ci skrócić czas przygotowania wielu dań i wypieków, ponieważ automatycznie wykona za Ciebie m.in. czynności takie jak ubijanie, wyrabianie i mieszanie.

CIEKAWOSTKA

Nazwa tego typu robota kuchennego pochodzi od ruchu, jaki wykonują jego mieszadła. Oprócz tego że obracają się one wokół własnej osi, poruszają się też wokół misy roboczej – dokładnie taki ruch w dwóch osiach wykonują planety. Dlatego urządzenie to nazywamy robotem planetarnym.

Roboty kuchenne wielofunkcyjne – do czego służą?

Robot planetarny wyrabia ciasto na chlebRoboty planetarne słyną z tego, że potrafią wyręczyć kucharza niemal we wszystkim. Mocny silnik oraz praktyczna końcówka zmieniają ten sprzęt w cały szereg praktycznych urządzeń AGD, potrzebnych na co dzień w kuchni. Zastanawiasz się, jakie funkcje może pełnić nowoczesny robot kuchenny? Oto najpopularniejsze z nich:

 • miksowanie,
 • rozdrabnianie i siekanie,
 • mieszanie,
 • ubijanie piany,
 • mielenie mięsa,
 • krojenie na plastry,
 • tarcie ziemniaków,
 • zagniatanie ciasta,
 • cięcie w kostkę,
 • tarcie na wiórki,
 • krojenie na frytki,
 • wyciskanie soku.

Proponowane Towary:

Zelmer ZFP1100B <%– –%>
Ariete Vintage 1588 (beżowy) <%– –%>
Kenwood Chef XL Titanium KVL8499S <%– –%>

Jak działa robot kuchenny planetarny?

Robot planetarny Kenwood Chef KVL4220SZastanawiasz się, jak właściwie działa robot planetarny? Podstawą tego wszechstronnego urządzenia jest mocny silnik, który napędza obroty mieszadła lub ostrzy. Najlepsze roboty kuchenne wielofunkcyjne są wyposażone w moc powyżej 1100 W, która pozwala im na wykonywanie tak wymagających zadań, jak zagniatanie ciasta na pizzę czy chleb. Dzięki temu że prędkość obrotów możesz precyzyjnie regulować i dostosowywać do każdego składnika, robot planetarny może być równie dobrze użyty do przygotowania delikatnego biszkoptu czy ubicia białek na bezę.

Standardowo robot planetarny jest wyposażony w mieszadło, które porusza się wokół środka misy roboczej, a także obraca wokół siebie. Dzięki podwójnemu ruchowi końcówki masz pewność, że cała masa znajdująca się w misce zostanie dokładnie i równomiernie wymieszana oraz napowietrzona. Taki ruch trudno jest uzyskać przy ręcznym zagniataniu, dlatego prawidłowe wyrobienie ciasta na pizzę lub chleb bez użycia robota wymaga sporo siły.

Robot kuchenny planetarny – jakie akcesoria?

Oprócz kilku rodzajów mieszadeł robot może być wyposażony w bardzo wiele dodatkowych akcesoriów, dzięki którym znajdziesz dla niego jeszcze więcej zastosowań. To, jak bogate będzie wyposażenie załączone do urządzenia, zależy od modelu, firmy i ceny, jaką jesteś gotów zapłacić za sprzęt. Roboty wieloczynnościowe marki Kenwood, takie jak Kenwood Chef XL Titanium KVL8460S, posiadają cały zestaw dodatków – w tym końcówkę do mielenia mięsa czy wyciskarkę do owoców. W tańszych kompletach znajdziesz mniej akcesoriów. Mogą to być na przykład:

 • dodatkowe mieszadła,
 • hak do zagniatania ciasta,
 • końcówka do ubijania,
 • kielich do koktajli,
 • pokrywka do misy roboczej,
 • końcówka do mielenia mięsa,
 • szatkownica z wymiennymi ostrzami.

Nie wiesz, jakiego sprzętu będziesz potrzebować w kuchni? Innym wielofunkcyjnym urządzeniem, który pomoże Ci w codziennym gotowaniu, jest blender ręczny – przeczytaj, jakie są jego funkcje.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać ekran do projektora?

Przeczytaj poradnik wyboru ekranu do projektora, by podjąć właściwą decyzję.
Zobacz więcej   

Jaki subwoofer wybrać?

Zobacz, jaki subwoofer warto wybrać do domowego zestawu głośników!
Zobacz więcej   

Głośnik Bluetooth na imprezę – jaki wybrać?

Jaki głośnik Bluetooth na imprezę kupić? Zobacz polecane modele!
Zobacz więcej   

Znajdź nas