Pielęgnacja włosów latem – jak o nie dbać, jakie kosmetyki stosować, z czego zrezygnować?

Autor: Klaudia

Pielęgnacja włosów latem jest potrzebna równie mocno co zimą. Latem włosy są przede wszystkim narażone na silne promieniowanie słoneczne. Promienie UV w zbyt dużej dawce mogą bowiem poważnie uszkodzić strukturę włosa. Warto więc sięgnąć po specjalne kosmetyki ochronne.

Jak prawidłowo dbać o włosy latem?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co szkodzi włosom latem i jakie są tego skutki
  2. jak dbać o włosy przed wyjściem z domu
  3. jak prawidłowo pielęgnować włosy po powrocie z wakacji

Pielęgnacja włosów latem – co im szkodzi? Czego się wystrzegać?

Codzienna pielęgnacja włosów w domu

Pielęgnacja włosów latem powinna szczególnie skupić się na ochronie łusek włosa. To od niej bowiem zależy również ochrona całych kosmków włosowych. W oparciu o analizę jej stanu wyróżnia się włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate. Te ostatnie są najtrudniejsze w pielęgnacji, ze względu na otwarte łuski, które pozwalają wnikać do wnętrza włosów wszystkim składnikom (także tym szkodliwym). Przyczyniają się one do puszenia włosów i nietrwałości właściwie każdej stylizacji. To od łuski włosa zależy więc w dużej mierze kondycja i ogólny wygląd fryzury. Na położenie i prawidłowe działanie łusek włosowych wpływają zaś przede wszystkim temperatura i promieniowanie słoneczne. Równie szkodliwe dla łusek są zarówno zbyt długie kąpiele słoneczne, jak i częste zabiegi stylizacyjne. Największym zagrożeniem dla zdrowia włosów są promienie UV, ale zły wpływ ma też słona woda morska.

Oczywiście trudno się wystrzegać promieniowania słonecznego latem. Nie da się również zrezygnować z kąpieli, gdy jesteśmy nad morzem lub oceanem. Latem można jednak ograniczyć liczbę zabiegów stylizacyjnych. Zamiast używać suszarki lepiej pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia. A jeśli już sięgamy po sprzęt fryzjerski, to warto wybierać ten, który chroni włosy podczas zabiegów stylizacyjnych. Chociażby suszarkę z przyciskiem zimnego powietrza Dyson Supersonic lub suszarkę z możliwością regulacji temperatury i jonizacją Babyliss 6610DE Le Pro Light 2100W. Ciekawą opcją będzie też suszarka Remington Keratin Protect, która posiada specjalną powłokę ceramiczną pokrytą keratyną i olejkiem migdałowym, sprzyjającą regeneracji włosów. Zamiast tradycyjnej prostownicy, lepiej wybrać szczotkę prostującą, np. Philips DryCare Prestige HP8281/00 lub Babyliss 6720E, która w mniejszym stopniu oddziałuje negatywnie na włosy.

  • 419 zł
  • 439 zł
  • 189,99 zł
  • 119,99 zł
  • 229 zł

Jak dbać o włosy latem?

Delikatne suszenie włosów to ważny zabieg w codziennej pielęgnacji włosów

Latem o włosy musimy dbać codziennie. Chodzi zwłaszcza o wdrożenie do pielęgnacyjnej rutyny zabiegów ochronnych na włosy. Przede wszystkim powinno się je myć w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, a spłukiwać letnią, by zamknąć łuski włosowe. Otwarte łuski sprzyjają bowiem przedostawaniu się do wnętrza włosa szkodliwych substancji chemicznych. Skutkiem tego są łamliwe włosy, rozdwojone końcówki czy zbyt napuszona i trudna do ujarzmienia fryzura. Z pewnością dobrym pomysłem będzie także stosowanie specjalnych odżywek i masek odżywczych, które pomagają w regeneracji włosów. Świetnym wyborem są ponadto specjalne olejki do stosowania wieczorem lub w ciągu dnia, które zabezpieczają włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Nie tylko podczas urlopu, lecz przez wszystkie wakacyjne miesiące warto stosować spraye ochronne z filtrami, które zabezpieczają włosy, jednocześnie je odpowiednio nawilżając.

Oczywiście poleca się też zakrywać włosy bawełnianymi chustami, kapeluszami czy lekkimi i przewiewnymi czapkami. Należy pamiętać, że nakrycie głowy powinno umożliwić skórze głowy swobodne oddychanie, inaczej taka ochrona włosów przed słońcem może doprowadzić do przegrzania ciała.

CZY WIESZ, ŻE...

Coraz częściej firmy kosmetyczne zachęcają klientki nie tylko do stosowania produktów bezpośrednio na pasma włosów, lecz także do przeprowadzania kuracji w celu poprawienia kondycji skóry głowy.

Pielęgnacja włosów latem – co zrobić po powrocie z wakacji?

O włosy trzeba dbać przez całe lato, ale po powrocie z urlopu warto poświęcić im szczególną uwagę. Na wakacyjnym wyjeździe zwykle nie przeznaczamy odpowiednio dużo czasu włosom, a korzystając z uroków morza i kąpieli słonecznych, nie zwracamy uwagi na ważne aspekty zdrowia skóry głowy. Tym bardziej istotne jest wdrożenie właściwej pielęgnacji włosów zaraz po powrocie z takiego letniego wyjazdu. Dobrze jest od razu sięgnąć po kosmetyki odżywcze, regenerujące. Świetnie sprawdzą się tutaj przede wszystkim maski o bogatym i mocno skoncentrowanym składzie. Można rozważyć także wykonanie profesjonalnego zabiegu regeneracyjnego u fryzjera. Istnieje też kilka domowych sposobów, m.in. stosowanie różnego rodzaju ziołowych wcierek do skóry głowy, które zbawiennie działają na zmęczone, osłabione, suche i pozbawione naturalnego blasku włosy.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów