Data publikacji: 15 września 2020
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Frytkownica beztłuszczowa – jakie czynniki uwzględnić przy zakupie?

Poleć znajomemu Drukuj

Frytkownica beztłuszczowa to hit ostatnich czasów. Działa na zasadzie gorącego powietrza. Przygotowane w niej posiłki są mniej kaloryczne i zdrowsze. Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym m.in. moc, pojemność, zakres temperatur, liczbę programów i funkcji urządzenia.

frytkownica beztłuszczowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest frytkownica beztłuszczowa
  2. jaką moc, pojemność i zakres temperatur powinna mieć frytkownica
  3. jakie funkcje dodatkowe może mieć frytkownica beztłuszczowa

Frytkownica beztłuszczowa – co to jest?

frytkownica bez oleju RAVEN EFN001

Frytkownica kojarzy się przeważnie ze smażeniem potraw na głębokim tłuszczu. Ze względu na rosnące zainteresowanie prozdrowotnym stylem życia ten tradycyjny sposób przygotowywania posiłków jest coraz rzadziej stosowany. Miejsce klasycznej frytkownicy zastępuje frytkownica beztłuszczowa, w której smaży się bez tłuszczu albo przy minimalnym (średnio 1 łyżka) jego użyciu. Warto mieć ją zatem w swojej kuchni. Urządzenia tego typu oferuje wiele marek, w tym m.in. Tefal, Sencor, Severin, RAVEN, Philips. Jak działa frytkownica beztłuszczowa? Opiera swoją pracę na przepływie gorącego powietrza, podobnie jak piekarniki konwekcyjne.

Frytkownice beztłuszczowe – moc i zakres temperatur urządzenia

Przeglądając ofertę frytkownic beztłuszczowych, warto zwrócić uwagę na moc urządzeń. Im będzie większa, tym sprzęt szybciej osiągnie pożądaną temperaturę, co wpłynie pozytywnie na gotowość do pracy. W sprzedaży znaleźć można frytkownice znacznie różniące się pod względem mocy. Mogą mieć od 800 do nawet 2000 W. W przypadku gdy urządzenie będzie używane od czasu do czasu, nie ma potrzeby wybierania modelu o bardzo dużej mocy. Jeżeli zaś beztłuszczowa frytkownica będzie stosunkowo często wykorzystywana, to lepiej nabyć tą o większej wartości omawianego parametru. Jedną z lepszych, jeśli chodzi o moc, frytkownic dostępnych w RTV EURO AGD jest Philips Ovi Smart XXL HD9867/90. Niewątpliwie ważnym czynnikiem decydującym o możliwości pracy frytkownicy jest też zakres temperatur, jaki może osiągnąć urządzenie. Pod uwagę należy wziąć zarówno temperaturę minimalną, jak i maksymalną. Jeden z szerszych zakresów temperatury 60–200ºC ma model Sencor SFR 5320WH.

Proponowane produkty:
Severin FR 2455 <%– –%>
Philips Ovi XL HD9260/90 <%– –%>
Tefal UNO FF2031 <%– –%>
Sencor SFR 5320WH <%– –%>
Tefal Uno FF215D <%– –%>

Frytkownice beztłuszczowe – zakres możliwości

frytkownica bez oleju

Beztłuszczowe frytkownice można wykorzystać nie tylko do smażenia. W niektórych modelach istnieje możliwość pieczenia, gotowania, opiekania, prażenia czy grillowania. Tak szeroki zakres funkcji ma model Tefal Easy Fry Classique EY201815. Dzięki nowoczesnym technologiom frytkownica przestaje być zarezerwowana tylko do frytek. Można w niej przygotować warzywa, rybę, kurczaka, nuggetsy, paluszki serowe, krążki cebulowe, a nawet deser. Najlepsza frytkownica beztłuszczowa wyposażona jest w separator, który pozwala na przygotowanie kilku potraw jednocześnie. Przykładowo – smażenie mięs, warzyw i ziemniaków w jednym czasie.

Kupujących z pewnością zaciekawi liczba programów. Im będzie ich więcej, tym rośnie zakres funkcji urządzenia i można przygotować więcej różnych dań. Niektóre modele mają programy automatyczne i inteligentny czujnik, który sam dobiera odpowiedni czas i temperaturę dla danych dań. Podczas zakupów należy też wziąć pod uwagę pojemność urządzenia. Parametr determinuje ilość produktów, jaką można jednorazowo przygotowywać. Pojemność podawana jest w litrach bądź kilogramach. Jej zakres jest dość spory, dlatego najlepiej kierować się liczbą osób, dla których będzie się przygotowywało jedzenie we frytkownicy. Mała frytkownica beztłuszczowa, jak model RAVEN EFN002 o pojemności 2,4 l, z powodzeniem wystarczy dla singli, pary, niewielkiej rodziny. Należy mieć na uwadze, że razem z większą pojemnością urządzenia wiąże się zajmowanie większej ilości miejsca w kuchni. Niewątpliwym liderem pod tym względem jest model Sencor SFR 5400WH o pojemności koszyka aż 11 kg.

Frytkownice beztłuszczowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Warto zwrócić uwagę, w jakie funkcje dodatkowe zostało wyposażone urządzenie. Dobra frytkownica beztłuszczowa ma programator czasowy, regulację temperatury, sygnał końca pracy czy timer (np. model Severin FR 2430). Niektóre sprzęty wyposażone są w system zabezpieczający przed przegrzaniem, który sprawi, że zostaną wyłączone, kiedy temperatura będzie zbyt wysoka. Istotna jest możliwość mycia wyjmowanych elementów w zmywarce, co w znaczący sposób ułatwi utrzymanie sprzętu w czystości. Najlepsze frytkownice beztłuszczowe mają termoizolowaną obudowę, dzięki której mimo wysokiej temperatury panującej w środku urządzenia na zewnątrz jest ono chłodne i nie ma ryzyka poparzenia się. Na funkcjonalność sprzętu niewątpliwie wpływa wyświetlacz LED. W poszczególnych modelach znajduje się funkcja trzymania ciepła. Zdarza się, że w zestawie z frytkownicą beztłuszczową dołączane są różne akcesoria, w tym np. podkładka silikonowa, dzięki której urządzenie stabilnie trzyma się podłoża. Rozwiązaniem tym poszczycić się może model RAVEN EFN001.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
 Nie wiesz, jaki odbiornik wybrać dla swojej rodziny? Sprawdź ranking telewizorów 75 cali 2020 roku.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów