Koc elektryczny – zalety stosowania. Jak wybrać odpowiedni model?

Autor: Joanna

W jesienne i zimowe wieczory miło jest posiedzieć pod ciepłym kocem z kubkiem herbaty i ciekawą książką w ręku. Kiedy system grzewczy zawodzi lub gdy jest nam zimniej niż zazwyczaj (np. podczas przeziębień), dobrym rozwiązaniem jest zakup koca elektrycznego.

Koc elektryczny rozłożony na łóżku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak stosować koc elektryczny
 2. jakie są zalety koca elektrycznego
 3. czym kierować się podczas zakupu koca elektrycznego

Czym jest i jak stosować koc elektryczny?

Koc elektryczny w kratę

Kiedy system grzewczy okazuje się niewystarczający lub w przypadku nieocieplonych budynków, koc elektryczny pozwoli na szybkie ogrzanie ciała. Ten niepozornie wyglądający gadżet elektroniczny w szybki sposób nagrzewa się do określonej temperatury i podnosi komfort wypoczynku. Jest kompaktowy, dlatego można go zabrać ze sobą wszędzie, np. na ferie zimowe. Z wyglądu praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnych koców. Wykonany jest z przyjemnych w dotyku materiałów, najczęściej bawełny z domieszką poliestru. W konstrukcji koca wyróżnia się również przewody elektryczne wytwarzające i rozprowadzające po jego powierzchni fale elektromagnetyczne. Warto pamiętać, że koc elektryczny do przykrycia jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Każdy produkt przeszedł odpowiednie testy bezpieczeństwa i posiada atesty.

Aby koce elektryczne działały prawidłowo i nie stanowiły zagrożenia, należy przestrzegać pewnych podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania. Konieczny jest zakup urządzenia z pewnego źródła. Musi ono posiadać niezbędne certyfikaty. Przed zakupem dobrze jest upewnić się, czy programator informuje użytkownika koca o jego przegrzaniu i w jaki sposób to robi. Część modeli jest wyposażona w lampkę kontrolną alarmującą o zbyt wysokiej temperaturze, a inne z kolei wyłączają się same w sposób automatyczny. Bezpieczniejsza i wygodniejsza jest ta druga opcja (np. koc Vesta). Należy również pamiętać o tym, że przed wrzuceniem koca do pralki, obowiązkowe jest odpięcie kabla zasilającego lub wyjęcie ze środka maty grzewczej.

Jakie są zalety koca elektrycznego?

Dobrej jakości koc elektryczny to nie tylko komfort podczas oglądania telewizji czy przyjemnego wypoczynku z lekturą. Jest to też doskonały sposób wspomagania rehabilitacji. Dodatkowe ciepło rozchodzące się po ciele z pewnością złagodzi niektóre rodzaje bólu (np. menstruacyjny, pleców) oraz dolegliwości reumatyczne. Miękki koc elektryczny ukoi ciało i rozluźni mięśnie, pobudzając przy tym krążenie krwi. W efekcie ciało jest zrelaksowane, co wprawia w dobry nastrój.

 • 219 zł
 • 139,99 zł
 • 219 zł
 • 169 zł
 • 59 zł

Czym kierować się podczas zakupu koca elektrycznego?

Podwójny koc elektryczny Sencor Sub 281BE

O tym, jaki koc elektryczny wybrać decydują przede wszystkim jego parametry. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

 • Rozmiar – modele dostępne na rynku dostosowane są zarówno dla jednej osoby (np. Hi Tech Medical), jak i dwóch (np. Raven).
 • Materiał – powinien być miękki, wytrzymały oraz łatwy w praniu i czyszczeniu. Ważne, aby nie mechacił się po wypraniu w pralce.
 • Programator – koce elektryczne wyposażone są w specjalne urządzenie służące do manualnego ustawienia wielkości temperatury. Nowocześniejsze modele cechują się wyświetlaczami LED, które są znacznie wygodniejsze i przede wszystkim czytelniejsze niż zwykłe przyciski.
 • Moc – parametr ten świadczy o szybkości nagrzewania się koca oraz temperaturze, jaką może on osiągnąć. Wydajny koc to taki, którego moc jest nie mniejsza niż 50 W.
 • Funkcje – bardziej zaawansowane modele wyposażone są w dodatkowe funkcje, np. timer, pozwalający na ustawienie czasu nagrzewania się koca. Dzięki temu będzie działał on tylko wtedy, gdy zaistnieje taka konieczność.
 • Zabezpieczenia – zapobiegają oparzeniom ciała. Najlepiej wybrać koc wyposażony w funkcję automatycznego wyłączania się po osiągnięciu zaprogramowanej wcześniej temperatury.
 • Zalecany czas działania – jest szczególnie istotny, ponieważ zbyt długie ogrzewanie ciała może skutkować przegrzaniem organizmu, a nawet poważnymi poparzeniami.

Jeśli koc elektryczny to za mało, warto zakupić także ogrzewacz do stóp, np. marki Beurer. Jest to dobre rozwiązanie po długiej zabawie z dziećmi na śniegu, jeździe na nartach lub łyżwach.

Gdzie kupić koc elektryczny? Dobrej jakości urządzenie, wyposażone w niezbędne certyfikaty, zakupić można w sklepach ze sprzętem AGD, np. w RTV Euro AGD. Cena zależy m.in. od rozmiaru, dodatkowych funkcji, materiału i marki. Kwoty zaczynają się już od 100 zł. Droższe modele mogą być przeznaczone do celów specjalistycznych lub być dwuosobowe. Jeśli tylko dysponuje się wyższym budżetem, warto zainwestować w lepszy model. Będzie wydajniejszy i posłuży na dłużej.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link