Parowar – jakie są jego rodzaje? Na co zwrócić uwagę, wybierając parowar?

Autor: Marian

Parowar to urządzenie pozwalające na gotowanie niskokalorycznych i lekkostrawnych posiłków. Decydując się na jego zakup, warto przeanalizować moc i pojemność sprzętu oraz ilość pojemników, rodzaj materiału, typ programatora czasowego. Ważne są również dodatkowe funkcje.

Zdrowe jedzenie przyrządzane w parowarze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto korzystać z parowaru
 2. jakie są rodzaje parowarów
 3. jakie czynniki wziąć pod uwagę, wybierając najlepszy parowar

Parowar – dlaczego warto z niego korzystać?

Gotowanie w parowarze staje się coraz popularniejsze. Wszystko za sprawą rosnącej świadomości społeczeństwa odnośnie wpływu sposobu odżywiania na zdrowie. Dania z parowaru w porównaniu z tymi przygotowywanymi z użyciem innych sposobów obróbki termicznej zatrzymują znacznie więcej cennych składników (głównie witamin i minerałów). Dodatkowo potrawy z parowaru są bardziej dietetyczne. W sposób szczególny poleca się je osobom z chorobami serca, problemami z cholesterolem, o nadmiernej masie ciała.

Jakie są rodzaje parowarów?

Są dwa główne rodzaje parowarów:

 • na gaz – zdecydowanie rzadziej używane, zrobione ze stali, stawia się je na kuchenkę gazową lub elektryczną – ceramiczną lub indukcyjną;
 • elektryczne – zasilane na prąd, łatwe w obsłudze, dostępne w wielu modelach, różniących się funkcjonalnością, parametrami i designem.

Jak wybrać najlepszy model parowaru?

Wybierając parowar, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest pojemność. Parametr podawany jest w litrach. Wielkość determinowana jest liczbą osób, dla których będzie się przygotowywać obiad z parowaru. W sklepach znaleźć można urządzenia zarówno o pojemności 4 l np. Unold 38650, jak i 11 l np. Amica PT4011.

Bezpośrednio związanym z tym aspektem jest liczba pojemników. Im jest ich więcej, tym większa jest pojemność parowaru i więcej potraw jednocześnie możesz przygotować. Przeważnie sprzęty te wyposażone są w 2–3 pojemniki. Większa ich liczba oznacza większe gabaryty urządzenia. Zanim jednak podejmie się decyzję o kupnie obszerniejszego parowaru, warto sprawdzić, czy znajdzie się na niego miejsce w kuchni. Najlepszym rozwiązaniem okazują się często modele, w których pojemniki można przechowywać jeden w drugim. Skutecznie zmniejszy się w ten sposób wielkość urządzenia. Rozwiązanie takie mają m.in. Tefal Vitacuisine Compact VS 4003 i Tefal VC 1401.

Dobry parowar powinien posiadać pojemnik do gotowania produktów sypkich (kaszy, ryżu). Odpowiednia konstrukcja – brak otworów w dnie, przedostawanie się pary od góry sprawia, że produkty nie przywierają do pojemnika. Posiada go m.in. Philips HD9140/91. Niektóre modele wyposażono również w specjalny pojemniki do przygotowywania zupy, gulaszu czy sosu. Znajdzie się go w WMF Kitchenminis.

Decydując się na parowar, trzeba wziąć pod uwagę trwałość i jakość użytych do jego wykonania materiałów. Kwestia ta dotyczy zwłaszcza pojemników. Najlepszym rozwiązaniem będą te ze stali nierdzewnej bądź szklane. Innym ważnym czynnikiem jest sposób uzupełniania wody w urządzeniu. Poleca się te z możliwością dolewania zewnętrznego.

Polecane parowary
 • 149 zł
 • 189,99 zł
 • 599 zł
 • 289 zł
 • 139,99 zł

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując parowar?

Niezwykle ważnym aspektem decydującym o wyborze parowaru jest moc. Parametr ten wpływa na gotowość urządzenia do pracy. Im większą moc ma sprzęt, tym szybciej można rozpocząć gotowanie. Urządzeniem wartym polecenia o dużej mocy (1800 W) jest Tefal Vitacuisine Compact VS 4003.

Na to, jaki parowar wybrać, wpływa też programator czasowy, który umożliwia ustawienie czasu pracy. Do wyboru są modele z programatorem mechanicznym bądź elektronicznym. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są te drugie. Wyposażone zostały w wyświetlacz LCD, na którym przedstawiane są informacje odnośnie pracy parowaru. Przykładem parowaru z dużym, czytelnym elektronicznym programatorem czasowym jest Morphy Richards IntelliSteam 48780.

Jaki wybrać parowar?

O tym, jaki parowar kupić, decydują w dużej mierze dodatkowe funkcje. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

 • możliwość mycia niektórych elementów urządzenia w zmywarce;
 • funkcja podtrzymywania temperatury, która pozwoli zachować na dłużej ciepło potrawy;
 • cichy tryb pracy – najlepszy parowar to taki, którego praca nie jest uciążliwa dla uszu – generuje ciche dźwięki;
 • funkcjonalne pojemniki z wyjmowanym dnem do dużych porcji;
 • zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Dodatkowo dobrze jeśli sprzęt wyposażono w automatyczne wyłączenie i wskaźnik poziomu wody oraz zabezpieczenie przed uruchomieniem bez niej. W przypadku rodzin z małymi dziećmi doskonałym wyborem będzie model z funkcją sterylizacji. Dzięki niej przeznaczone do karmienia dziecka akcesoria będą idealnie czyste. Rozwiązanie to jest rzadko spotykane. Posiada je m.in. Alecto BFP-88 5 w 1.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link