Dzbanek filtrujący – dlaczego warto go mieć?

Autor: Klaudia

Nie od dziś wiadomo, że butelkowana woda mineralna jest niekorzystna zarówno dla naszego portfela, jak i ekosystemu. Woda z kranu natomiast tylko na pierwszy rzut oka wydaje się krystalicznie czysta. W rzeczywistości może zawierać wiele szkodliwych związków chemicznych i dużą ilość chloru. Dzbanek filtrujący skutecznie się ich pozbędzie i sprawi, że woda z kranu nie spowoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Dzbanek filtrujący wodę z wkładem węglowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakiej jakości jest woda z twojego kranu
  2. na czym polega działanie dzbanka filtrującego
  3. jakie właściwości ma woda przez niego oczyszczona
  4. jakie są najlepsze modele dzbanków filtrujących

Woda z kranu – czy naprawdę jest szkodliwa?

Woda z kranu

Zakłady wodociągowe w większości miast od kilku lat zapewniają, iż woda z kranu nadaje się do picia. Aby jednak była ona zdatna do bezpośredniego spożycia, konieczne jest jej uprzednie oczyszczenie chlorem, który nie należy do pierwiastków najkorzystniejszych dla naszego organizmu. Dodatkowo, oczyszczona już woda trafia do naszych kranów rurami wodociągowymi, których stan często pozostawia wiele do życzenia. W efekcie negatywnie wpływa to na jakość otrzymywanej wody.

Woda w kranie, poza wspomnianym już chlorem, posiada w składzie mnóstwo niewidocznych na pierwszy rzut oka i niewyczuwalnych w smaku związków chemicznych wapnia, magnezu, manganu i żelaza. Nie należą one do substancji korzystnych dla zdrowia, a ich obecność w wodzie spowodowana może być nie tylko rurami wodociągowymi, ale również przestarzałymi elementami w domowych instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Dzbanek z filtrem skutecznie zatrzyma zanieczyszczenia i oczyści naszą wodę.

Dzbanek filtrujący – jak to działa?

Dzbanki filtrujące charakteryzują się bardzo prostą budową, a co za tym idzie są proste w obsłudze. Urządzenia te wykonane są z tworzywa sztucznego, dzięki czemu utrzymanie ich w czystości nie sprawia żadnych trudności. Odznaczają się wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Są również wyjątkowo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Na czym polega ich działanie?

Dzbanek filtrujący składa się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich: jeden pojemnik na wodę z kranu i drugi – na oczyszczoną i przefiltrowaną wodę, wkład oczyszczający z filtrem węglowym oraz pokrywka ze wskaźnikiem. Pojemnik na wodę z kranu umieszczony jest tuż pod pokrywką. To właśnie w momencie jego napełnienia rozpoczyna się działanie dzbanka. Wspomniana kranówka swobodnie przepływa przez filtr węglowy i spływa do umieszczonego na dole urządzenia pojemnika na czystą wodę. Dzięki temu dwa rodzaje cieczy są od siebie odseparowane i nie mają ze sobą żadnego kontaktu, co ma istotne znaczenie dla jakości przefiltrowanej wody. Poszczególne dzbanki różnią się od siebie kształtem, wielkością i pojemnością. Od ostatniego parametru zależeć będzie czas, przez jaki będziemy musieli oczekiwać na przefiltrowanie wody. W większości przypadków zajmuje to kilkanaście minut. Przy używaniu tego rodzaju urządzeń należy pamiętać o regularnej wymianie filtra – z reguły należy to robić co miesiąc.

  • 249 zł
  • 36,99 zł
  • 59,99 zł
  • 44,99 zł
  • 29,99 zł

Woda z dzbanka filtrującego – co należy wiedzieć?

Napełnianie dzbanka filtrującego wodą z kranu

Producenci dzbanków filtrujących zapewniają, iż przefiltrowana przez nie woda nadaje się do bezpośredniego spożycia, bez konieczności przegotowania. Nie ulega wątpliwości, iż woda oczyszczona w ten sposób jest bezpieczna dla zdrowia, jednak należy pamiętać o właściwym jej przechowywaniu. Po pierwsze, przefiltrowaną wodę należy spożyć w ciągu 12 godzin. Po upływie tego czasu powinna zostać wymieniona. Po drugie, dzbanek z cieczą nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i ciepła. W przeciwnym wypadku znajdująca się w środku woda staje się idealnym miejscem na rozwój bakterii i drobnoustrojów.

Jaki dzbanek warto wybrać?

Większość modeli dzbanków filtrujących oczyszcza wodę z chloru i poprawia jej wygląd. Do takich modeli należą m.in. Dafi Luna Unimax MI i Aquaphor Onyx. Dostępne są jednak modele wzbogacone o rozbudowane filtry umożliwiające chociażby zmiękczenie wody, poprawienie jej pH i wzbogacenia o jony sodu, potasu oraz wapnia. Istnieją dzbanki, które wzbogacają wodę w liczne składniki prozdrowotne. Wśród dzbanków filtrujących wyróżniamy modele ze wskaźnikiem mechanicznym (informującym o konieczności wymiany wkładu) oraz wyposażone we wskaźnik elektroniczny. Do drugiej grupy należą modele: Brita Elemaris XL, Brita Aluna XL oraz Dafi Crystal Classic LED. Dostępne są urządzenia o różnych pojemnościach. Ich przedział sięga od 0,6 l do nawet 2,2 l. Parametr ten należy bezpośrednio dobrać do ilości osób korzystających z dzbanka.

Dzbanek filtrujący to urządzenie, które nie tylko skutecznie zmniejszy ilość plastiku produkowaną w naszych domach. Będzie stanowić również istotną ulgę dla domowego budżetu. Jest to urządzenie, w które z pewnością warto zainwestować, aby móc cieszyć się smaczną i zdrową wodą przez długie lata.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów