Robot wieloczynnościowy – jaki warto wybrać?

Autor: Jerzy

Codzienne gotowanie może być uciążliwe nawet dla największych kulinarnych pasjonatów. Wykonywania szczególnie pracochłonnych czynności, takich jak wyrabianie ciasta czy mielenie mięsa, chcielibyśmy uniknąć. Warto zapoznać się więc z urządzeniem, które może uwolnić nas od najmniej lubianych obowiązków i sprawić, iż przygotowywanie potraw będzie znacznie łatwiejsze. Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego o robotach wieloczynnościowych.

Robot wieloczynościowy-zestaw

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jakich zadaniach sprawdzi się robot wieloczynnościowy
  2. na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie
  3. jakie końcówki mogą ci się przydać

Robot wieloczynnościowy – w czym cię wyręczy?

Robot wieloczynnościowy-zestaw akcesoriów

Jak wskazuje nazwa, robot wieloczynnościowy to zaawansowane urządzenie, które w jednej obudowie mieści funkcje wielu kuchennych urządzeń. Z powodzeniem zastąpi zarówno mniejsze akcesoria, takie jak noże, trzepaczki, tarki, jak i większe urządzenia, takie jak mikser, blender czy maszynka do mielenia mięsa. Robot wieloczynnościowy to rozwiązanie korzystne również pod względem ekonomicznym. Urządzenie to, choć cechuje je wysoka cena, pozwala zaoszczędzić na zakupie wielu innych, pojedynczych sprzętów AGD. Zajmuje również mniej miejsca, niż wszystkie sprzęty osobno. Możliwość dokupowania dodatkowych akcesoriów i końcówek do robota wieloczynnościowego tylko zwiększa jego funkcjonalność i pozwala dopasować sprzęt do indywidualnych potrzeb użytkownika. W zależności od zamontowanych elementów możesz kroić, siekać, rozdrabniać, mieszać, a nawet wyciskać sok. Robot może również pełnić funkcję blendera kielichowego, miksera oraz maszynki do mielenia. Im więcej funkcji posiada, tym większą misę roboczą powinien mieć. Wiąże się to z tym, że automatycznie zajmie on więcej miejsca w twojej kuchni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota?

Robot wieloczynnościowy

Elementem, który jako pierwszy rzuca się w oczy, jest misa robota wieloczynnościowego. To właśnie na jej pojemność należy zwrócić szczególną uwagę. Parametr ten warto bezpośrednio dostosować do liczebności rodziny, dla której przygotowujemy posiłki. Dwulitrowa miska będzie idealna maksymalnie dla trzyosobowej rodziny. Większa (np. trzy- lub czterolitrowa) dobrze sprawdzi się w przypadku liczniejszej grupy domowników (np. RAVEN ERW002). Warto również zwrócić uwagę na pojemność kielicha do blendowania. Zazwyczaj mają one standardową pojemność ok. 1,5 litra, co pozwala jednorazowo przygotować nawet do 6 porcji koktajlu. Dodatkowym atutem będzie specjalna miarka na misie, ułatwiająca odmierzanie produktów. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest moc urządzenia. Im większa, tym efektywniej i szybciej będzie ono działać. Robot będzie również w stanie dłużej pracować na maksymalnych obrotach, bez ryzyka uszkodzenia silnika. Moc powinna być dostosowana do przeznaczenia urządzenia. Jeśli zamierzasz mleć i rozdrabniać twarde produkty (np. orzechy), wybierz urządzenie o mocy przynajmniej 750 W (np. Kenwood Prospero+ KHC29.J0SI). Jeśli nie zależy ci na funkcji mielenia, możesz zdecydować się na model o mniejszej mocy – np. 350 W. Bardzo istotnym aspektem jest również regulacja obrotów. Im większa skala dostępnych prędkości, tym bardziej funkcjonalny jest robot. Warto również zwrócić uwagę na to, czy zwiększanie obrotów zachodzi skokowo (np. Kenwood Prospero+ KHC29.W0SI), czy płynnie (np. Bosch MUM58259). Urządzenia o niskiej mocy zwykle posiadają tylko jedną dostępną prędkość obrotów. Wszystkie urządzenia wyposażone są w tzw. tryb pulsacyjny. Oznacza on, iż przy jego użyciu urządzenie pracuje tylko wtedy, gdy wciskamy odpowiedni przycisk. Niektóre modele wyposażone są w automatyczny system sterowania, który zapewnia odgórnie zaprogramowaną prędkość obrotów dla każdej funkcji. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że nieodpowiednio uregulujesz pracę urządzenia.

Polecane roboty kuchenne
  • 1 099 zł
  • 1 199 zł
  • 1 499 zł
  • 1 649 zł
  • 899 zł

Jakie akcesoria warto posiadać?

Robot wieloczynnościowy z maszynką do mielenia

W większości urządzeń możliwe jest zamontowanie specjalnych tarczy szatkujących, dzięki którym krojenie warzyw i owoców stanie się przyjemnością. Z reguły są one wykonane ze stali nierdzewnej i oferują szeroką gamę średnic i kształtów. Niektóre umożliwią więc starcie produktów na wiórki, inne zaś – krojenie na cieńsze i grubsze plastry. Specjalnie zaprojektowana tarka umożliwia również szybkie tarcie ziemniaków np. na placki ziemniaczane. Istnieją też oddzielne nakładki przeznaczone do krojenia ziemniaków na frytki oraz do przecierania produktów. Dla miłośników wypieków szczególnie istotne są końcówki umożliwiające wyrabianie ciasta i ubijania piany (posiada je model Bosch MUM58234). Elementy te, w zależności od modelu, montowane są na ramieniu urządzenia lub wewnątrz misy roboczej. Drugie rozwiązanie jest częściej spotykane, choć należy do mniej praktycznych. W trakcie wyrabiania ciasto może przywierać do ścianek misy, przez co końcówka nie będzie w stanie zagnieść całej zawartości urządzenia. Jeśli więc planujesz przygotowywać wypieki, w których wyrobienie ciasta musi być wykonane z niezwykłą precyzją i dokładnością, wybierz model, w którym końcówki mocowane są na ramieniu urządzenia. Do przygotowywania majonezów, sosów i kremów z pewnością przyda się tarcza emulgująca. Jest to niewielki, plastikowy, pofalowany element, który montuje się na dnie misy. Jeśli jesteś zwolenniczką picia świeżo wyciskanych soków z cytrusów, warto zdecydować się na specjalną wyciskarkę. Jeśli natomiast chcesz przygotowywać napoje również z innych owoców i warzyw, wybierz model wyposażony w funkcję sokowirówki. Dla osób pragnących samodzielnie mleć mięso, przydatna okaże się również końcówka mieląca.

Jak widać, robot wieloczynnościowy może znacznie ułatwić codzienne przygotowywanie posiłków. Zwrócenie uwagi na wszystkie istotne parametry to gwarancja wyboru sprzętu, który posłuży ci przez wiele lat.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link