PS5

Zapisz się do newslettera, a poinformujemy Cię o planowanej dacie premiery PS5

Oświadczam, że mam ukończone 16 lat. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez RTV EURO AGD (Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15) w celu otrzymywania informacji marketingowych dostosowanych do moich preferencji na podstawie analizy informacji o zakupach, działaniach w kanałach sprzedaży RTV EURO AGD (np. IP komputera, pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, dochody, miejsce zamieszkania) przy użyciu dostępnych środków komunikacji, w tym telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących - zapisz się żeby otrzymywać od RTV EURO AGD informacje marketingowe poprzez: telefon, SMS, e-mail, list.
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

W tym roku będzie premiera PlayStation 5, więc wielu graczy stara się zapoznać ze wszystkimi informacjami o konsoli.

PlayStation 5 (PS5) – co już o niej wiadomo? Kiedy będzie miała premierę?

Kiedy będzie premiera PlayStation 5? Jaka będzie cena? Jak wyglądać będzie sytuacja z grami na tę konsolę? Te i wiele innych pytań nurtuje wszystkich tych, którzy lubią rozrywkę elektroniczną. Dla wielu osób nadejście nowej generacji konsol jest czymś ekscytującym, ponieważ oznacza istotny skok w jakości grafiki. Rok 2020 z pewnością dostarczy w tym względzie wielu emocji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy będzie premiera PlayStation 5;
  • co wiadomo o PS5.

PlayStation 5 – kiedy premiera? Jaka cena?

Premiera konsoli PlayStation 5 jest przewidziana na okres bożonarodzeniowy 2020 roku. To bardzo dobry czas, w którym sporo osób zdecyduje się zarówno na zakup takiego sprzętu dla siebie, jak i na prezent dla bliskiej osoby. Sprzedaż dziewiątej generacji konsol to interesujący temat. Cały świat będzie zaciekawiony późniejszymi wynikami, zatem pytania takie, jak: „ile jednostek zostało sprzedanych w pierwszych miesiącach?”, będą na porządku dziennym. Gracze decydujący się na nabycie najnowszej konsoli niemal tuż po jej premierze to ludzie, którzy z reguły śledzą wcześniej wszystkie nowinki na ten temat. Właśnie dlatego warto pokusić się o podsumowanie znanych do tej pory ciekawostek na temat PS5.

Zanim przejdziemy do informacji związanych ze specyfikacją techniczną czy na przykład grami, wspomnijmy jeszcze o cenie. Dotychczas nie podano oficjalnie kosztu PlayStation 5, więc można opierać się wyłącznie na domysłach, plotkach oraz różnego rodzaju analizach znawców tematu i entuzjastów. Krótko mówiąc, wiele osób zgaduje, że w chwili, gdy nowy sprzęt od Sony trafi na sklepowe półki, konsumenci zobaczą cenę w okolicach 500 dolarów. Czy tak rzeczywiście będzie? Teraz trudno powiedzieć z całkowitą pewnością – przekonamy się dopiero, gdy zostanie to oficjalnie potwierdzone. Pozostaje być cierpliwym i zaczekać na konferencję zorganizowaną przez producenta, na której nastąpi wysyp wartościowych informacji. Najcenniejsze w tym wszystkim będzie to, że takie nowinki będą oficjalne.

PlayStation 5 – co wiadomo o nowej konsoli?

Nowe PlayStation 5 będzie urządzeniem dziewiątej generacji. Firma Sony podejmie za jego pomocą walkę o rynek rozrywki elektronicznej. Wielu graczy z pewnością postara się zaopatrzyć w sprzęt do uruchamiania najnowszych gier od znanych twórców. Podstawowym pytaniem będzie natomiast kwestia wyboru konkretnej konsoli. Co okaże się bardziej interesujące: Xbox Series X od Microsoftu, a może jednak PlayStation 5 od Sony? W tym artykule postaramy się podsumować większość znanych do tej pory wiadomości o sprzęcie nowej generacji japońskiej firmy. Dzięki temu wybór może się okazać łatwiejszy, choć prawda jest taka, że często bardzo trudno się zdecydować. Sporo zależy też od indywidualnych preferencji, jako że raczej nie ma obiektywnie jednej najlepszej konsoli. Każdy kupuje takie urządzenie, które jest bardziej adekwatne do osobistych upodobań.

Na początek trochę specyfikacji technicznej. Zawsze dobrze jest zapoznać się z podzespołami przyszłej konsoli do gier, ponieważ może nam to uzmysłowić możliwości takiego sprzętu. To ważne, gdyż tego typu urządzenia nie są stworzone z myślą o wymianie podzespołów przez użytkownika. Wszelkie usprawnienia dokonywane są za sprawą udoskonalonej wersji sprzętu tej samej generacji (na przykład po kilku latach istnienia PlayStation 4 wydano < a href="/konsole-playstation-4/sony-playstation-4-pro-1tb-fortnite-new.bhtml">PlayStation 4 Pro) albo za sprawą całkowicie nowej generacji. Dane techniczne PS5 znane w tej chwili to:

  • procesor Ryzen Zen 2 x86-64-AMD (8 rdzeni),
  • grafika Radeon Navi 7nm RDNA,
  • szybki dysk SSD,
  • wspieranie rozdzielczości 8K,
  • czytnik 4K Ultra HD Blu-ray.

Nie można pominąć informacji o tym, że PlayStation 5 będzie wspierać sprzętowo Ray Tracing. To ważna w ostatnich czasach technologia, która w świecie gier oznacza bardziej fotorealistyczną grafikę. Po polsku oznacza to śledzenie promieni. Umożliwia ono generowanie realistycznego oświetlenia, cieni oraz odbić. Efekty są naprawdę bardzo odczuwalne i większość osób jest pod ogromnym wrażeniem tytułów, w których technologia Ray Tracing pokazuje swoje możliwości. Wszystko wskazuje na to, że dziewiąta generacja konsol będzie nastawiona na wspieranie śledzenia promieni, a więc gry będą wyglądały bardzo ładnie. Entuzjaści graficznych wodotrysków z pewnością będą zachwyceni, a nawet jeśli ktoś nie zwraca aż tak wielkiej uwagi na efekty wizualne, tak czy inaczej będzie zadowolony tym, co zobaczy.

Potwierdzono też, że PlayStation 5 będzie miało obsługę 3D Audio. Co to właściwie znaczy? Jest to standard dźwięku przestrzennego. Umożliwia lepsze pozycjonowanie pozornego źródła dźwięku względem słuchacza. To świetna wiadomość dla osób lubiących technologię wirtualnej rzeczywistości. Gry VR to idealny kandydat dla 3D Audio, co pokazuje jak ważnym aspektem nowej konsoli będzie wsparcie rozgrywki VR. To dobry moment na wzmiankę o podejściu Sony do gogli wirtualnej rzeczywistości. Przede wszystkim sprzęt przeznaczony do konsoli PlayStation 4 będzie kompatybilny z urządzeniem dziewiątej generacji, czyli PlayStation 5. Oznacza to, że gogle o nazwie PS VR będą nam służyć podczas rozgrywki na PS5, ale to nie koniec dobrych wieści. Wiele wskazuje na to, iż Sony opracowuje także następcę, czyli PS VR 2. Duże zainteresowanie firmy technologią wirtualnej rzeczywistości na pewno okaże się sporym atutem w oczach wielu graczy. Jeżeli natomiast ktoś nie lubi PS VR, wtedy najzwyczajniej w świecie nie musi kupować takich gogli i może pozostać wyłącznie przy standardowych grach.

Jako ciekawostkę dodajmy również wiadomość w sporej mierze ocierającą się o nieoficjalne wycieki i plotki. Podkreślamy, że nie jest to oficjalnie potwierdzona informacja, lecz sporo wskazuje na to, iż mogłoby tak być. Otóż chodzi o sam wygląd konsoli PS5. Zdjęcia prototypów pojawiające się w internecie wskazują na to, że sprzęt swoim kształtem przypomina literę V. W związku z tym, że znaleziono też patent zgłoszony przez Sony Interactive Entertainment do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, który przedstawia urządzenie w podobnym kształcie, sporo osób podejrzewa, iż oficjalny wygląd konsoli PS5 może także naśladować literę V. Bez potwierdzenia ze strony producenta będą to tylko spekulacje, lecz trudno jest udawać, że rzymska piątka nie ma żadnego znaczenia dla konsoli o nazwie PlayStation 5. Kto wie, być może dziewiąta generacja Sony faktycznie będzie miała tak ciekawy wygląd.

Gry na PlayStation 5

Gry to ważny temat, a w przypadku konsol PlayStation widoczna jest w tym zakresie ich spora przewaga nad sprzętem od Microsoftu. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim o tak zwane tytuły ekskluzywne, czyli tworzone na wyłączność dla danej platformy. Sony ma sporo studiów, które pracują nad grami dostępnymi tylko i wyłącznie na PlayStation 4. W nowej generacji trend prawdopodobnie zostanie utrzymany – otrzymamy więc mnóstwo dobrych tytułów przeznaczonych na PS5, natomiast Xbox Series X ich aż tyle nie dostanie. W pewnym sensie japoński gigant zdobył w ten sposób serca wielu graczy podczas ósmej generacji. Wiele wskazuje na to, że dziewiąta generacja też będzie się miała świetnie pod tym względem. Czy Microsoftowi uda się podjąć realną walkę z Sony na tym polu? Miejmy nadzieję, że tak, ponieważ im więcej dobrych gier (nawet tych ekskluzywnych), tym lepiej dla użytkowników. Aktualnie oficjalnie zapowiedzianymi grami jest między innymi Marvel's Spider-man:Miles Morales, GRAN TURISMO 7, HORIZON:FORBIDDEN WEST, DEMONS SOULS CZY Ratchet and Clank:Rift Apart.

To nie koniec informacji związanych z grami. Tak, Sony świetnie sobie radzi z robieniem tytułów na wyłączność i PS5 prawdopodobnie dostanie ich sporą dawkę. Równie ważne powinno być jednak to, że wszyscy będą mogli się cieszyć grami ubiegłej generacji na nowej generacji. Innymi słowy, to, co zostało wyprodukowane dla PlayStation 4, będzie można odpalić także na nowym PlayStation 5. Świetna sprawa, bowiem wielu ludzi ma duże kolekcje gier i nie chce się z nimi rozstawać podczas zmiany urządzenia. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Podkreślamy, iż na PS4 wyszły takie hity, jak: Until Dawn, Shadow of the Colossus (Remastered), NiOh, Persona 5, The Last of Us (Remastered), Uncharted 4, Horizon Zero Dawn, Spider-Man, Bloodborne, God of War, inFamous: Second Son, Detroit: Become Human, The Last Guardian. Imponująca lista, która świadczy o sile pozycji ekskluzywnych na PlayStation 4. Fakt, że będzie można w nie grać na PS5 to bardzo duża zaleta, o której warto pamiętać podczas dokonywania zakupu.

Kompatybilność z PS VR oraz prawdopodobne prace nad PS VR 2 to kolejne dobre wieści. Każdy, kto lubi wstać z fotela czy kanapy i dla odmiany ruszać się w trakcie grania, na pewno chciałby mieć wsparcie producenta dla tego typu technologii. Co więcej, wydaje się, że Microsoft nie jest na ten moment zainteresowany wirtualną rzeczywistością. Dlatego wszyscy lubiący taką zabawę na pewno zwrócą uwagę na PS5. Konkurencja po prostu nie wydaje się zdecydowana na wspieranie wirtualnej rzeczywistości. Nikt nie mówi, iż Xbox Series X się tego nigdy nie doczeka, lecz na ten moment liderem w tym zakresie wydaje się PS5.

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów