PlayStation 4 czy Xbox One – co wybrać i dlaczego?

Z tego artykułu dowiesz się:która konsola do gier jest mocniejsza która konsola ma bogatszą bibliotekę gier jakie usługi dodatkowe ma Xbox One i PS4 Xbox One vs PS4 - którą konsolę wybrać
Autor: Klaudia

Podłączasz urządzenie do telewizora, siadasz wygodnie na kanapie i już po chwili możesz grać – konsola to łatwy w obsłudze sprzęt, który umili Ci spędzanie wolnego czasu. Jeśli zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować, przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie PlayStation 4 i Xbox One – co wybrać i dlaczego?

Zobacz także: Xbox czy PlayStation – która konsola jest lepsza?

Xbox One vs PS4 – która konsola do gier jest mocniejsza?

Konsola PlayStation 4
W przypadku rywalizacji PS4 vs Xbox One nie mówimy o pojedynku dwóch, a czterech urządzeń. Konsole do gier Sony i Microsoftu dostępne są w wariantach podstawowych oraz wzmocnionych.

Od czasu wejścia na rynek zarówno Xbox One, jak i PlayStation 4 przeszły lifting. Obie konsole zostały zmniejszone, a producenci zredukowali ich masę. Microsoft dodatkowo zmienił podzespoły swojej konsoli. Starsze warianty nie są już oferowane, a bazowe modele nazwane zostały Xbox One S oraz PlayStation 4 Slim.

Obie konsole standardowo są wyposażone w dysk o pojemności 500 GB i mają po 8 GB RAM (DDR3 w przypadku Xboxa One S i DDR4 w PS4 Slim). Również obie konsole do gier są wyposażone w podobny procesor, 8-rdzeniowy model x86-64 Jaguar marki AMD. Ten montowany w Xboxie jest jednak trochę mocniejszy – ma taktowanie 1,75 GHz, a w PS4 parametr ten wynosi 1,6 GHz. PlayStation 4 Slim może się za to pochwalić układem graficznym o wydajności 1,8 teraflopa, podczas gdy w Xboxie One S montowany jest układ o wydajności 1,4 teraflopa.

Parametry obu urządzeń są porównywalne, a w dokonaniu wyboru mogą być dla Ciebie pomocne dodatkowe funkcjonalności. Obie maszyny po modernizacji obsługują technologię HDR, ale tylko Xbox One S ma możliwość skalowania obrazu do rozdzielczości 4K. Ponadto konsola do gier Microsoftu została wyposażona w odtwarzacz Blu-ray 4K. W PS4 Slim montowany jest standardowy czytnik dysków Blu-ray. Jeśli uznasz, że masz za mało miejsca na dane, w konsoli Sony możesz wymienić dysk wewnętrzny. W przypadku Xboxa jest to niemożliwe. Do obu urządzeń możesz podłączyć dyski zewnętrzne.

Mocniejsze wersje konsol to PlayStation 4 Pro i Xbox One X. Jeden i drugi sprzęt może wyświetlać obraz w jakości 4K, ale urządzenie produkcji Microsoftu jest mocniejsze. Ośmiordzeniowy procesor jest taktowany zegarem 2,3 GHz, a układ w PS4 Pro ma taktowanie wynoszące 2,13 GHz. Największą różnicę widać w wydajności układu graficznego: 6 teraflopów w przypadku Xboxa One X oraz 4,2 teraflopa w PS4 Pro.

Jeśli zależy Ci na wodotryskach graficznych, to pod tym względem wzmocniony sprzęt Microsoftu nie ma sobie równych na rynku konsol. Jeśli chodzi o doznania z grania, przewagą PS4 Slim i PS4 Pro jest obsługa wirtualnej rzeczywistości. Producent oferuje gogle własnej konstrukcji: Sony PlayStation VR.
PlayStation 4, Xbox One, Nintento Switch – którą konsolę wybrać?

Czy wiesz że...

Sony planowało stworzyć swoją pierwszą konsolę w kooperacji z Nintendo. Firmy nie doszły jednak do porozumienia i Sony zbudowało własny model. Zaprezentowane w 1994 r. PlayStation było pierwszą konsolą, która sprzedała się w liczbie ponad 100 mln egzemplarzy. Z kolei Xbox, który zadebiutował w 2001 r., był pierwszą amerykańską konsolą, odkąd w 1996 r. z rynku zniknął model Atari Jaguar.

PlayStation 4, Xbox One, Nintento Switch – którą konsolę wybrać?

PS4 czy Xbox One – która konsola ma bogatszą bibliotekę?

Xbox One S, karta abonamentowa Xbox Live Gold i gra Gears of War
Pod względem tzw. tytułów ekskluzywnych, czyli dostępnych wyłącznie na danej konsoli, pojedynek PS4 vs Xbox One wygrywa konsola Sony. Szacuje się, że gier przeznaczonych na PS4 jest ponad dwa razy więcej w porównaniu do Xboxa One. Posiadacze PlayStation zagrają na swoim sprzęcie w takie produkcje, jak np. Horizon Zero Dawn, Uncharted 4: Kres Złodzieja, DETROIT: Become Human, God of War czy znakomicie zapowiadające się The Last of Us Part 2 i Marvel’s Spider-Man.

Nie oznacza to jednak, że na Xbox One nie ma ciekawych tytułów na wyłączność, by wspomnieć Forza Horizon 3, Ori And The Blind Forest, gry z serii Gears of War czy Halo. Na obie konsole są dostępne tytuły multiplatformowe, w wiele hitów zagrasz zarówno na jednym, jak i na drugim sprzęcie.

Microsoft nadrabia uboższą bibliotekę dodatkowymi usługami. Jeśli masz gry z Xboxa 360 lub chcesz przetestować starsze tytuły, uruchomisz je na konsoli Xbox One dzięki wstecznej kompatybilności. Na Xboxie One zagrasz nawet w niektóre produkcje z pierwszego Xboxa. Sony zapewnia wsteczną kompatybilność poprzez płatny serwis PlayStation Now (gry są umieszczone w "chmurze"), który jednak nie jest dostępny w Polsce.

Ponadto w szereg gier z Xboxa One zagrasz również na komputerze z systemem Windows 10. Możesz również bawić się w trybie multiplayer ze znajomymi, którzy mają PC lub konsolę Switch. Jeśli szukasz ciekawych tytułów na Xbox One i PS4, sprawdź nasze zestawienie Wciąż świetne, już tańsze – 5 gier na konsolę w cenie do 100 zł, które przykują Cię do ekranu.

Jakie usługi dodatkowe mają Xbox One i PS4?

W rywalizacji Xbox One vs PS4 ważny jest jeszcze aspekt dodatkowych usług. Obie konsole mogą służyć za domowe centra rozrywki. Przy ich pomocy uruchomisz szereg aplikacji, dających np. dostęp do popularnych serwisów streamingowych.

Sony oferuje usługę PlayStation Plus. Po wykupieniu abonamentu (33 zł za miesiąc, 100 zł za trzy miesiące i 240 zł za rok), będziesz mógł grać w trybie multiplayer, co miesiąc otrzymasz dwie darmowe gry i będziesz mógł skorzystać z rabatów w PlayStationStore.

Na podobnej zasadzie działa Xbox Live Gold (29 zł za miesiąc, 79 zł za trzy miesiące i 249 zł za rok). Również w tym przypadku możesz liczyć na dostęp do trybu wieloosobowego, darmowych gier i zniżek. Microsoft dodatkowo oferuje abonament Xbox Game Pass (40 zł miesięcznie), który pozwala grać w ponad sto tytułów z biblioteki bez konieczności kupowania. Na podobnej zasadzie funkcjonuje EA Access (14,99 zł miesięcznie lub 79,99 zł rocznie) z grami z katalogu EA, zniżkami i przedpremierowym dostępem do tytułów koncernu.

Xbox One vs PS4 – którą konsolę wybrać?

Obie konsole do gier mają swoje unikalne cechy. Jeśli bardziej zależy Ci na bogatej bibliotece gier z długą listą tytułów na wyłączność, wybierz PS4 Slim lub PS4 Pro. Jeżeli zależy Ci na dodatkowych funkcjach multimedialnych, postaw na Xbox One S z odtwarzaczem Blu-ray 4K. Jeśli Twoim priorytetem jest gra na jak najwyższych ustawieniach, zdecyduj się na Xbox One X.

Rzecz jasna, dopasuj zakup również do swojego budżetu. Xbox One S jest tańszy od PlayStaion 4 Slim, ale z kolei PlayStation 4 Pro, które również jest mocną konsolą, kosztuje mniej w porównaniu do Xboxa One X.

Jedna i druga konsola do gier występuje w zestawach z grami w gratisie, których szeroką ofertę przejrzysz w sklepie RTV euro AGD.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny