Najlepszy aparat natychmiastowy – ranking TOP 6

Autor: Joanna

Szukasz sprzętu, dzięki któremu uchwycisz cenne chwile spędzone z przyjaciółmi na błyskawicznych odbitkach? Z pomocą przyjdzie Ci Instax – aparat natychmiastowy, drukujący analogowe zdjęcia w ciągu kilkudziesięciu sekund. Na rynku znajdziesz różne warte uwagi aparaty fotograficzne – ranking prezentowany poniżej to zestawienie 6 najlepszych modeli Instaxa!

Mężczyzna na plaży z aparatem Instax

LISTING PRODUKTÓW

Fujifilm Instax Mini 9

Fujifilm Instax Mini 8

Fujifilm Instax Wide 300

Fujifilm Instax Mini 90

Fujifilm Instax Mini 70

Fujifilm Instax Square SQ6

Fujifilm Instax Mini 9

Fujifilm Instax Mini 9 Najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny model aparatu natychmiastowego od Fujifilm to Instax Mini 9 dostępny w kilku wersjach kolorystycznych – m.in. niebieskiej, białej, różowej czy zielonej. Jego cechy charakterystyczne to kompaktowe wymiary (jedynie 116 x 118,3 x 68,2 mm) i niewielka waga (bez baterii waży nieco ponad 300 gramów). Dzięki temu Instax mieści się w torebce i może być wszędzie tam, gdzie jest potrzebny – na imprezie czy spotkaniu z przyjaciółmi. Zdjęcia z Instaxa Mini 9 mają rozmiar karty kredytowej, a co za tym idzie – stanowią świetną pamiątkę, którą można nosić w portfelu. Ten model aparatu automatycznie ustawia ostrość i pozwala na inteligentny pomiar ekspozycji, dzięki czemu wykonane zdjęcia są bardzo wyraźne. Do dyspozycji użytkownika są łatwo dostępne wkłady z ramkami w różnych kolorach, a także takie do czarno-białych odbitek.

PARAMETRY

Ogniskowa obiektywu: 60 mm

Czas otwarcia migawki: 1/60 s

Automatyczne ustawianie ostrości: tak

Ustawianie ostrości od: 60 cm

Wbudowana lampa błyskowa: tak

PLUSY

+ dostępny w wielu modnych kolorach

+ kompaktowe wymiary

+ inteligentny pomiar ekspozycji

+ dostępne wkłady z różnymi efektami, np. ramka Minionki czy zdjęcia czarno-białe

+ wyraźne zdjęcia

MINUSY

− trudne wkładanie i zdejmowanie futerału

OCENA PRODUKTU: 9,5/10

Fujifilm Instax Mini 8

Fujifilm Instax Mini 8 Kolejnym modelem, na który także warto zwrócić uwagę, jest poprzednia edycja kultowego aparatu – Instax Mini 8. Jego kompaktowy, opływowy korpus dobrze leży w dłoni, dzięki czemu zrobienie zdjęcia za jego pomocą jest bardzo proste. Obsługę tego aparatu opanuje nawet dziecko. Jakie są największe plusy tej wersji Instaxa? Przede wszystkim to, że oferuje ona świetną zabawę. Do wyboru są różne wersje kolorystyczne w żywych, atrakcyjnych odcieniach. Drukowanie odbitki po zrobieniu zdjęcia trwa tylko chwilę. Jakość fotografii wykonanych Instaxem Mini 8 jest bardzo dobra – sprzęt dobrze dostosowuje ostrość, a wbudowana lampa błyskowa odpowiednio doświetla scenę. Dodatkowo użytkownik ma możliwość dostosowania jasności za pomocą pokrętła, nadając zdjęciu charakterystyczny styl. Do aparatu można dokupić akcesoria takie jak praktyczne etui czy kolorowy pasek do Instaxa.

PARAMETRY

Ogniskowa obiektywu: 60 mm

Czas otwarcia migawki: 1/60 s

Automatyczne ustawianie ostrości: tak

Ustawianie ostrości od: 60 cm

Wbudowana lampa błyskowa: tak

PLUSY

+ w pięciu wersjach kolorystycznych

+ prosta obsługa

+ odbitki natychmiast po zrobieniu zdjęcia

+ regulacja jasności za pomocą pokrętła

+ świetna zabawa podczas spotkań z przyjaciółmi i imprez

MINUSY

− nieco wysokie koszty eksploatacji

OCENA PRODUKTU: 9/10

Fujifilm Instax Wide 300

Fujifilm Instax Wide 300Instax Wide 300 to ukłon w stronę osób, które często robią zdjęcia grupowe – jego format umożliwia fotografowanie większej liczby osób, bez ryzyka, że ktoś nie zmieści się w kadrze. Podczas gdy obie wersje Instax Mini najlepiej sprawdzają się do portretów i selfie, w tym modelu producenci postawili na zdjęcia z nieco większej odległości, stąd wybór obiektywu o dłuższej ogniskowej. Na pochwałę zasługuje tu wbudowana lampa błyskowa, która dzięki czujnikom dostosowuje natężenie światła do odległości od obiektu, a to z kolei pozwala prawidłowo rozjaśnić zdjęcia robione z daleka, podczas gdy te z bliska nie są prześwietlone. Przydatna funkcja doświetlenia sprawia, że w przypadku ciemnego otoczenia lampa dodaje dodatkowy błysk.

PARAMETRY

Ogniskowa obiektywu: 95 mm

Czas otwarcia migawki: 1/64 - 1/200 s

Automatyczne ustawianie ostrości: tak

Ustawianie ostrości od: 3 m

Wbudowana lampa błyskowa: tak

PLUSY

+ szeroki format pozwala na zrobienie zdjęcia większej liczbie osób

+ dostosowuje moc lampy błyskowej do odległości obiektu od aparatu

+ funkcja doświetlenia

+ regulacja ekspozycji

+ nakładka na obiektyw do zdjęć makro

MINUSY

− większe wymiary aparatu

OCENA PRODUKTU: 9,5/10

Fujifilm Instax Mini 90

Fujifilm Instax Mini 90Aparat natychmiastowy Instax Mini 90 to gratka dla miłośników klasyki. Obudowa tego modelu została zaprojektowana w stylu vintage – przypomina tradycyjne analogowe lustrzanki. Jednak design to nie jedyna różnica między tym aparatem a popularnymi wersjami Mini 9 czy Mini 8. Daje on też znacznie więcej możliwości eksperymentowania z fotografią – do dyspozycji użytkownika jest kilka różnych trybów, dzięki którym za pomocą tego niewielkiego gadżetu można stworzyć bardzo ciekawe zdjęcia. Na uwagę zasługuje na przykład tryb BULB do fotografii nocnej, przy którego pomocy można bawić się w „malowanie światłem” lub po prostu robić wysokiej jakości zdjęcia także po zmroku. Funkcja podwójnej ekspozycji umożliwia z kolei tworzenie ciekawego efektu wizualnego przez nakładanie na siebie dwóch klatek. Warto wspomnieć, że dzięki klasycznemu gwintowi Instax Mini 90 może być używany ze statywem.

PARAMETRY

Ogniskowa obiektywu: 60 mm

Czas otwarcia migawki: 1/8 s - 1/400 s

Automatyczne ustawianie ostrości: tak

Ustawianie ostrości od: 60 cm

Wbudowana lampa błyskowa: tak

PLUSY

+ oryginalny design w stylu vintage

+ funkcja podwójnej ekspozycji

+ mocowanie do statywu

+ przydatne tryby: impreza, dziecko, krajobraz i makro

+ tryb BULB do malowania światłem i fotografii w nocy

MINUSY

− brak

OCENA PRODUKTU: 10/10

Fujifilm Instax Mini 70

Fujifilm Instax Mini 70Instax Mini 70 to kolejny model od marki Fujifilm, który z wyglądu przypomina stare analogowe aparaty fotograficzne. Ranking pokazuje, że styl vintage wraca do łask, a papierowe odbitki – pomimo niedoskonałości – wciąż są atrakcyjne. Model jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych o eleganckim, satynowym wykończeniu. W sprzedaży znajdziesz Instax Mini 70 nie tylko w kolorze czarnym, ale też np. żółtym. Aparat jest wyposażony w system automatycznej kontroli ekspozycji, dzięki czemu zapewnia dobre doświetlenie nie tylko obiektu na pierwszym planie, ale też tła. Po delikatnym naciśnięciu przycisku, aparat wykrywa ilość światła w pomieszczeniu i dostosowuje odpowiednio czas otwarcia migawki i moc lampy błyskowej. Dzięki temu można uzyskać zdjęcia dobrej jakości, bez prześwietleń czy ciemnego tła.
Przeczytaj też, jak robić dobre zdjęcia aparatem natychmiastowym.

PARAMETRY

Ogniskowa obiektywu: 60 mm

Czas otwarcia migawki: 1/2 s - 1/400 s

Automatyczne ustawianie ostrości: tak

Ustawianie ostrości od: 60 cm

Wbudowana lampa błyskowa: tak

PLUSY

+ dostępny w kilku oryginalnych kolorach

+ kompaktowe wymiary

+ tryb selfie z samowyzwalaczem i automatyczną regulacją jasności oraz ostrości

+ praktyczne lusterko do autoportretów

+ tryb jasnej tonacji, tryb makro oraz tryb krajobrazu

MINUSY

− słabsza jakość zdjęć w ciemnych pomieszczeniach

OCENA PRODUKTU: 9,5/10

Fujifilm Instax Square SQ6

Fujifilm Instax Square SQ6Ranking zamyka jeszcze jeden ciekawy model Instax – aparat natychmiastowy o formacie 1:1, który drukuje kwadratowe odbitki. Fujifilm Instax Square SQ6 to alternatywa dla prostokątnych zdjęć oferowanych przez modele Mini i Wide. Zaletą takiego rozwiązania jest swoboda w fotografowaniu – bez konieczności rozważania, czy wybrać pionowy czy poziomy układ zdjęcia. Oprócz tego, Instax Square oferuje więcej miejsca w kadrze niż model Mini. Do dyspozycji użytkownika są praktyczne tryby ułatwiające robienie dobrych, wyraźnych zdjęć selfie, fotografii makro oraz krajobrazu. Ciekawą opcją jest możliwość regulowania jasności, która pozwala robić zdjęcia w stylu low-key lub high-key.

PARAMETRY

Ogniskowa obiektywu: 65,75 mm

Czas otwarcia migawki: 1/6 s - 1/400 s

Automatyczne ustawianie ostrości: tak

Ustawianie ostrości od: 30 cm

Wbudowana lampa błyskowa: tak

PLUSY

+ jasność obiektywu f/12.6

+ kwadratowy format 1:1 daje więcej miejsca na zdjęciu

+ dostępny w 3 eleganckich kolorach

+ tryb selfie, makro, krajobrazu, podwójnej ekspozycji, high-key/low-key

+ 3 filtry lampy błyskowej w komplecie

MINUSY

− niezbyt poręczny kształt

OCENA PRODUKTU: 9,5/10

Podsumowanie

Aparaty natychmiastowe Instax to przede wszystkim świetna zabawa i sposób na uchwycenie ważnych chwil na papierowych odbitkach. Niezależnie od wybranego modelu, każdy z nich błyskawicznie drukuje wykonane właśnie zdjęcie niczym kultowy aparat Polaroid. Wbudowana lampa błyskowa dobrze doświetla scenę – warto jednak zdecydować się na taki model Instax, który oferuje regulację ekspozycji i funkcję dodatkowego doświetlenia. Ważnym kryterium będzie też dostępność wkładów, które są niezbędne do fotografowania tym aparatem – więcej na temat ich wyboru dowiesz się z tekstu: Wybieramy wkład do aparatu natychmiastowego.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link