Jaką kartę pamięci wybrać? Poznaj ceny i opinie naszych klientów

Autor: Joanna

Dzięki karcie pamięci microSD można powiększyć pojemność urządzeń mobilnych nawet o kilkaset gigabajtów oraz łatwo przenosić pliki. Zakup takiej przenośnej pamięci może opłacać się bardziej niż koszt smartfonu czy tabletu z większą pojemnością wewnętrzną. Ile kosztuje karta pamięci? Cena jest zależna zarówno od wielkości, jak i rodzaju oraz parametrów karty. Dowiedz się, jak nasi klienci oceniają karty pamięci i jak wybrać najbardziej opłacalną.

Karta pamięci może służyć do zapisywania zdjęć wykonywanych aparatem i kopiowania ich na dysk komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są i ile kosztują karty pamięci,

- jaka karta pamięci 16 GB jest najlepsza,

- jaką kartę pamięci 32 GB warto kupić,

- jaka karta pamięci 64 GB się opłaca,

- ile kosztują karty pamięci 128 GB i większe.,

Ile kosztuje karta pamięci w zależności od rodzaju?

Karta microSD może być używana zarówno na stałe w laptopie, jak i w urządzeniach mobilnychKarta pamięci microSD jest najbardziej znana z różnych rodzajów kart, o których przeczytasz więcej w tym artykule. Karty microSD są wykorzystywane głównie w smartfonach i tabletach.
W zależności od oznaczeń, które są opisane w tym poradniku, karta pamięci microSD ma różne pojemności i ceny. Karta pamięci microSDHC kosztuje od ok. 20 zł do 350 zł. Karty microSDXC są dostępne w cenach od ok. 35 zł do nawet 700 zł w zestawie z adapterem. Przykładem może być Adata Premier One microSDXC 256 GB, która jest przeznaczona do kamer (np. sportowych) ze względu na dużą prędkość odczytu i zapisu danych.
Dla porównania – karta SDXC o pojemności 512 GB bez adaptera kosztuje więcej, mimo że ma niższe parametry odczytu i zapisu. Aczkolwiek ten model jest ekstremalnie odporny na trudne warunki atmosferyczne.
W jeszcze innym formacie i cenach są dostępne karty pamięci SanDisk. Karty pamięci Compact Flash (CF) kosztują od ok. 80 do 250 zł. Model z wyższej półki, SanDisk Extreme Compact Flash 64 GB, charakteryzuje się odczytem danych do 120 mb/s, a prawie 3-krotnie tańszą konkurencją dla niej może być karta pamięci Kingston Canvas React microSDXC 64 GB o prędkości odczytu do 100 mb/s.

CZY WIESZ, ŻE...

Karty microSDHC to pomniejszone wersje kart SDHC. Mają kompaktowe wymiary i większą pojemność niż karty microSD, ale mogą mieć niższą prędkość przesyłania danych. Szybkość, z jaką odczytywane i zapisywane są dane, jest kluczowa, jeśli karta pamięci ma być używana w kamerach cyfrowych i lustrzankach.

Z artykułu Karta pamięci do aparatu – jaką wybrać dowiesz się więcej o wpływie szybkości zapisu i odczytu karty pamięci na pracę aparatu.

Jaka karta pamięci 16 GB się opłaca?

Wśród kart pamięci 16 GB w cenie od ok. 20 do 80 zł najbardziej popularna jest SanDisk Ultra SDHC Class 10 UHS-I, która ma wyższą niż przeciętne karty prędkość odczytu danych (do 80 MB/s). Jej użytkownicy chwalą uniwersalne przeznaczenie i podkreślają, że karta spisuje się świetnie w aparatach cyfrowych Nikon. Wśród plusów klienci wymieniają szybki zapis zdjęć w formacie RAW.

WSKAZÓWKA

Z danych technicznych dowiesz się, jaka jest maksymalna prędkość odczytu danych karty pamięci. Z kolei klasa prędkości karty, np. UHS-I, określa, jaka jest minimalna prędkość zapisu.

Pozytywne recenzje zbiera także karta pamięci SDHC Sony Class 10. Sprawdza się zarówno w zapisie aktualizacji do map nawigacyjnych, rejestratorze samochodowym, jak i do nagrywania krótkich filmów na najwyższych parametrach na różnych urządzeniach.
Polecane karty pamięci
  • 119,99 zł
  • 179,99 zł
  • 1 119 zł
  • 419 zł
  • 89,99 zł

Jaka karta pamięci 32 GB jest najlepsza?

Najwięcej opinii zebrała karta pamięci Samsung microSDHC EVO Plus z prędkością odczytu do 95 MB/s i adapterem w zestawie. Według klientów sprawdza się nawet w niekorzystnych temperaturach – pracuje wytrzymale np. w rejestratorze samochodowym. Polecają ją również użytkownicy smartfonów Samsung, jak i Xiaomi, którzy potrzebują większej pamięci do przechowywania zdjęć. Stałe używanie karty pamięci Samsung nie wpływa na większe zużycie baterii w telefonie.

Jaka karta pamięci 64 GB jest warta zakupu?

Karta pamięci Samsung microSDHC EVO Plus jest popularna wśród naszych klientówZ opinii klientów wynika, że karta pamięci Samsung microSDXC EVO Plusz prędkością odczytu do 100 MB/s i prędkością zapisu 60 MB/s. Jest rekomendowanym rozszerzeniem pamięci do tabletu, smartfonu czy dronu. Niezawodnie zapisuje zdjęcia i filmy nagrywane z lotu ptaka, filmiki 4K nagrywane smartfonami oraz kamerami sportowymi GoPro. Konkurencyjnym bestsellerem jest karta SanDisk Ultra SDXC Class przeznaczona głównie do aparatów i kamer.

Ile kosztuje karta pamięci 128 GB lub większa?

W kategorii kart pamięci od 128 do 400 GB pojemności na podium dzięki klientom znalazły się karty pamięci Samsung – o pojemności 128 GB i 256 GB. Pozytywne opinie otrzymała także karta Toshiba MicroSD Exeria M302-EA 128 GB. Klienci używają jej zarówno jako pamięci przenośnej, jak i jako dysku twardego w laptopie. Sprawdza się także w smartfonach i wideorejestratorach.
O ile zdjęcia i inne pliki można odzyskać z uszkodzonej karty pamięci, o tyle niektórzy wolą mieć kilka kart pamięci o mniejszych pojemnościach zamiast jednej, nawet jeśli jest oceniana jako bezawaryjna. Minusy takiego rozwiązania to większy koszt oraz konieczność wymieniania kart np. podczas długich sesji zdjęciowych. Plusy to zminimalizowanie ryzyka straty lub uszkodzenia wszystkich danych i możliwość posegregowania kart według rodzajów plików.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link