Jaką kartę pamięci wybrać do telefonu, aparatu lub tabletu?

Autor: Klaudia

Karta pamięci to podstawowy nośnik danych, używany do zapisu i przechowywania danych z urządzeń takich, jak smartfony, aparaty fotograficzne czy tablety. Karty pamięci różnią się od siebie nie tylko pojemnością, ale także szybkością zapisu. Sprawdź, jaka karta będzie najlepsza dla Twojego urządzenia.

Karta pamięci jest bardziej kompaktowym nośnikiem danych niż pendrive

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje kart pamięci;
 2. jak dobrać kartę pamięci do telefonu, aparatu i tabletu;
 3. dlaczego nie warto oszczędzać na karcie pamięci.

Karty pamięci – SD, SDHC, SDXC. Jak się w tym połapać?

Karta pamięci do aparatu powinna mieć wysoką prędkość zapisu i odczytu danych

Karty pamięci to wynalazek obecny na rynku elektronicznym od dziesięcioleci. Nie ma sensu wymieniać wszystkich produktów, jakie powstały na przestrzeni minionych lat, ponieważ jest ich bardzo wiele, a ich oznaczenia mogą w pierwszym momencie przyprawić o zawrót głowy. Warte omówienia są te powszechnie używane i wciąż dostępne na rynku.

Do podstawowych oznaczeń kart pamięci należą ciągi liter, które pozwalają w łatwy sposób zidentyfikować jej pojemność. Istnieją trzy podstawowe rodzaje kart i są to:

 • karta pamięci SD – o pojemności do 2 GB;
 • karta pamięci SDHC – o pojemności od 4 GB do 32 GB;
 • karta pamięci SDXC – od pojemności 64 GB do 2 TB.

Drugim parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest klasa karty pamięci. Najprościej rzecz ujmując, klasa karty określa, z jaką szybkością można zapisywać fotografie, transferować dane, a także nagrywać filmy. Najniższą klasą jest Class 2, a najwyższą Class 10. Jak łatwo się domyślić, im wyższe oznaczenie, tym lepiej.

Karta pamięci do telefonu – jaką wybrać?

Nowe modele smartfonów posiadają wewnętrzną pamięć o dużej pojemności. Jednak w wielu przypadkach to wciąż zbyt mało, dlatego większość producentów nadal pozwala powiększyć dostępną pamięć o kartę microSD. Ważne jest, aby przed zakupem upewnić się, jaką maksymalną pojemność pamięci zewnętrznej telefon jest w stanie obsłużyć.

Karta pamięci microSD to nic innego, jak pomniejszona wersja karty SD. Jeżeli posiadamy smartfon nowej generacji, lepiej kupić droższą kartę o wyższej klasie i szybszym zapisie, ponieważ karta starego typu może, w niektórych przypadkach, wyraźnie spowolnić pracę telefonu. Dobrym wyborem będzie popularna karta pamięci 32 GB SanDisk Ultra 32GB A1 microSDHC lub karta pamięci 64 GB SanDisk Ultra 64GB microSDXC. Obie pamięci oferują najwyższą klasę zapisu, czyli 10.

Polecane karty pamięci
 • 72,99 zł
 • 59,99 zł
 • 299 zł
 • 105,99 zł
 • 269 zł

Jaka karta pamięci do tabletu?

Karta pamięci Samsung microSDHC o pojemności 32 GB

Tablet to urządzenie chętnie wykorzystywane przez dzieci. Służy w głównej mierze do przeglądania internetu, obsługi aplikacji i oglądania filmów. Najlepsza karta pamięci do tabletu powinna cechować się dużą pojemnością. Tutaj, podobnie jak w wypadku telefonów, zanim zdecydujemy się na zakup, warto sprawdzić, jaką maksymalną pojemność karty obsługuje tablet. Wymienione wcześniej karty pamięci 32 GB i 64 GB będą kompatybilne z większością tego typu urządzeń. Jeśli jednak tablet ma służyć do przechowywania dużej ilości danych, na przykład filmów, warto rozważyć zakup karty pamięci 128 GB, chociażby SanDisk Ultra microSDXC 128 GB 80M Android.

Karta pamięci do aparatu – na co zwrócić uwagę?

Wybór karty pamięci do aparatu lub kamery wideo do niedawna mógł wiązać się z pewnymi trudnościami. Co prawda niemal wszystkie dostępne na rynku karty pamięci SD można wykorzystać w lustrzance czy kamerze sportowej, ale tylko część z nich gwarantuje możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości 4K. Starsze typy kart lub karty o niższej klasie będą w stanie zapisać obraz, ale może okazać się, że film klatkuje lub jest w inny sposób zniekształcony. Na szczęście obecnie na rynku są karty dedykowane do zapisu filmów w Full HD i 4K. Należą do nich SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-I V30 64GB, z maksymalną prędkością odczytu danych 170 MB/s, oraz Kingston Canvas React SDXC 64GB U3 UHS-I V30, gwarantujący zapis w 4K i HD 1080p z szybkością aż 240 klatek na sekundę.

Ile kosztuje karta pamięci? Dlaczego nie warto na niej oszczędzać?

Wiele akcesoriów do urządzeń mobilnych może różnić się ceną, w zależności od źródła, z którego zdecydujemy się skorzystać. Jednak tylko zakup u autoryzowanego dystrybutora gwarantuje, że otrzymasz to, za co zapłaciłeś. Nawet profesjonalne karty pamięci nie kosztują więcej niż kilkaset złotych, natomiast koszt karty dla przeciętnego użytkownika jest zwykle dwukrotnie lub trzykrotnie niższy. Do tego tania karta będzie cechowała się niską klasą szybkości i może znacznie spowolnić pracę najnowszych urządzeń. W skrajnych przypadkach zakupiona karta w ogóle uniemożliwi korzystanie z urządzenia. Aparaty i kamery sportowe, nagrywające w dużych rozdzielczościach, do prawidłowej pracy potrzebują dobrej jakości kart. Dodatkowo, kupując kartę wysokiej jakości, możesz liczyć na dłuższą gwarancję od producenta. Wiele kart pamięci posiada 10-letnią, a nawet dożywotnią gwarancję.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link