Data publikacji: 12 października 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaką kartę pamięci wybrać do telefonu, aparatu i tabletu?

Poleć znajomemu Drukuj

Czy wiesz, że karta pamięci SD lub microSD ma pojemność taką samą jak dysk SSD? Miniaturowe nośniki pamięci, które zmieszczą się na opuszku palca, mieszczą nawet 400 GB i więcej danych. Karty pamięci są kompatybilne z wieloma urządzeniami. W zależności od tego, czy karta pamięci ma współpracować z tabletem, czy powiększać pojemność telefonu, czy pozwalać na nagrywanie większej liczby filmów Full HD aparatem, powinna mieć odmienne cechy. Jakie?

Karta pamięci jest bardziej kompaktowym nośnikiem danych niż pendrive

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje kart pamięci,

- jaką kartę pamięci do telefonu wybrać,

- jaką kartę pamięci do aparatu kupić,

- jaka karta pamięci do tabletu jest najlepsza.

Karta pamięci – rodzaje

Istnieją trzy główne rodzaje kart pamięci, które w zależności od pojemności mają odmienne dodatkowe oznaczenia.
  • Karta pamięci SD (24 x 32 x 2,1 mm), jak GoodRam SD Class 10 UHS-I, to podstawowy format. Najczęściej wykorzystywana jako pamięć przenośna i w aparatach fotograficznych, chociaż obecnie wypierana przez inne rodzaje kart,
  • karta pamięci micro-SD (11 x 15 x 1 mm), jak Samsung microSDHC Pro Endurance, jest bardziej kompaktowa od karty SD. Ma lepsze osiągi pod względem prędkości zapisu oraz odczytu,
  • karta pamięci Compact Flash, jak SanDisk Extreme 64 GB, jest większa od karty pamięci SD, ale ma wyższe prędkości zapisu i odczytu danych. Ten rodzaj jest wykorzystywany najczęściej przez osoby fotografujące lustrzankami i wykonujące nimi zdjęcia seryjne w formacie RAW. Maksymalna pojemność karty pamięci CF jest imponująca – to aż 147 456 TB, chociaż powszechnie dostępne karty CF są o wiele mniej pojemne.

CZY WIESZ, ŻE...

Dodatkowe oznaczenia w nazwach kart pamięci SD i micro-SD oznaczają maksymalną pojemność. Karta pamięci SD ma do 2 GB pojemności, SDHC – od 4 do 32 GB, SDXC – od 64 do 2000 GB. Ten sam podział obowiązuje w kartach micro-SD.

Rzuć okiem na przegląd rodzajów kart pamięci, aby się dowiedzieć, jakie cechy tych nośników są najważniejsze. Przeczytanie obu poradników znacznie ułatwi Ci wybór właściwej karty pamięci z ponad setki dostępnych sztuk.

Jaka karta pamięci do telefonu jest najlepsza?

Karta pamięci do aparatu powinna mieć wysoką prędkość zapisu i odczytu danychKarta pamięci może kosztować zaledwie 19,99 zł albo 999 zł, jak SanDisk Extreme Pro SDXC 512 GB. Ile powinna kosztować karta do smartfonu i jakie powinna mieć cechy? Wystarczająca powinna być karta pamięci do 32 GB, aczkolwiek ostateczny wybór zależy od tego:

Za 50 zł możesz mieć optymalną kartę Samsung microSDHC 32 GB z prędkością odczytu do 95 MB/s. Prędkość zapisu na poziomie od 10 do 30 MB/s jest wystarczająca.

Karta pamięci do telefonu powinna być wstrząsoodporna, wodoodporna oraz pracować w wysokich temperaturach, np. kiedy na letnim urlopie za granicą często zapisujesz na niej pamiątkowe zdjęcia. 

CZY WIESZ, ŻE…

Karta pamięci ma wpływ na zużycie baterii w smartfonie. Nie jest to jednak bardzo zauważalne, tym bardziej jeśli karta nie jest wypełniona plikami po brzegi, a pliki na niej zapisane nie są często odczytywane.

Proponowane produkty:
Kingston Canvas React microSDXC 64GB UHS-I <%– –%>
Kingston Canvas Select SDXC 128GB UHS-I <%– –%>
Intenso microSDHC 32GB <%– –%>
Kingston Canvas microSDXC 128GB UHS-I + adapter <%– –%>
Kingston Canvas Go microSDXC 128GB UHS-I <%– –%>

Jaką kartę pamięci do aparatu kupić?

Karta pamięci Samsung microSDHC o pojemności 32 GBKarta pamięci do aparatu, zwłaszcza dla osoby robiącej zdjęcia w formacie RAW lustrzanką, powinna mieć wysoką prędkość zapisu, odczytu danych oraz sporą pojemność.
Na internetowych forach można spotkać się z opiniami, które mówią, aby używać kilku kart pamięci o mniejszych pojemnościach zamiast jednej o gigantycznej pojemności. Ta metoda ma zapobiec ewentualnej stracie materiałów przed ich zgraniem na dysk komputera.

Rekomendowane karty pamięci do aparatu to karty SanDisk. Mają prędkość zapisu do 95 MB/s i prędkość odczytu do 100 MB/s. Wyższą prędkość odczytu – aż do 120 MB/s – mają karty SanDisk Compact Flash.

Jaka karta pamięci do tabletu jest najlepsza?

Karta pamięci do tabletu wymaga zarówno sporej pojemności, jak i prędkości, jeśli chcesz np. oglądać zapisane na niej filmy, przechowywać zdjęcia i inne pliki. Jeżeli tablet jest także Twoim narzędziem pracy, wybierz kartę o minimalnej pojemności 64 GB.

Tutaj znajdziesz pozytywnie opiniowane karty Kingston, które charakteryzują się prędkością zapisu do 80 MB/s i prędkością odczytu do 100 MB/s, a do tego są dostępne w wersji 64 GB oraz w zestawach z adapterem.

Przeczytaj także nasz artykuł o: Jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty pamięci?

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas