Data publikacji: 21 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać dobry router do domu? Poznaj 7 sprawdzonych porad

Poleć znajomemu Drukuj

Podłączyłeś w domu Internet i zależy Ci na niezakłóconym dostępie do Wi-Fi? Wybierz dobry router bezprzewodowy o parametrach dopasowanych do potrzeb Twojej sieci domowej. Wśród dostępnych na rynku modeli można się pogubić, dlatego prezentujemy 7 porad, jak wybrać odpowiedni router Wi-Fi.

Modem Wi-Fi stojący na półce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest router bezprzewodowy,

- jaki router wybrać do danego typu łącza,

- jakie są standardy Wi-Fi i częstotliwości pracy routera,

- ile anten powinien mieć router bezprzewodowy,

- jak wykorzystać złącza USB w routerze bezprzewodowym.

Router – co to jest?

Router bezprzewodowy to urządzenie, za pomocą którego możesz połączyć się z Internetem w sieci lokalnej, używając do tego wielu urządzeń – komputera, tabletu, smartfona, a nawet drukarki. Jest to możliwe dzięki temu, że router dzieli sygnał internetowy i nadaje osobny adres IP każdemu z podłączonych urządzeń w sieci lokalnej. Modem Wi-Fi to połączenie modemu (który dostosowuje sieć od dostawcy do standardów karty sieciowej w komputerze użytkownika) z routerem bezprzewodowym.

Jak wybrać najlepszy router? Cena nie jest najlepszym wyznacznikiem jakości. Poznaj nasze wskazówki!

Jaki router Wi-Fi wybrać do danego typu łącza?

Router bezprzewodowy na stolikuSzukając routera bezprzewodowego, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na typ łącza, z którym chcesz połączyć urządzenie. Niektóre modele, jak np. XYZ, obsługują wszystkie rodzaje łączy. W przeciwnym wypadku wybór routera będzie zależał od tego, kto jest Twoim dostawcą Internetu:
  • operator telewizji kablowej (np. UPC) lub sieć osiedlowa – ci dostawcy doprowadzają sieć za pomocą przewodu Ethernet. Potrzebujesz więc urządzenia z klasycznym wejściem WAN typu RJ-45. Wybierz router xDSL, na przykład TP-LINK Archer C1200,
  • operator telekomunikacyjny (np. Netia) – w tym przypadku do podłączenia Internetu służy kabel telefoniczny. Będziesz potrzebować routera z wejściem typu R-11 i zintegrowanym modemem ADSL, np. ASUS DSL-AC68U,
  • operator telefonii komórkowej (np. Play) – jeśli chcesz korzystać z sieci bezprzewodowej przy użyciu karty SIM, wybierz router bezprzewodowy z 3G lub 4G LTE. Dobrym przykładem jest model Synology RT1900AC.

Router bezprzewdowy – jaki powinien mieć standard Wi-Fi?

Dostępne na rynku routery pracują w różnych standardach Wi-Fi. Standardy określają maksymalną przepustowość routera. Jeśli zależy Ci na niezawodnym połączeniu do codziennych zastosowań, wybierz model pracujący co najmniej w standardzie 802.11 n. Oferuje on przepustowość aż do 300 Mb/s w częstotliwości 5 GHz oraz 150 Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz.

A jeśli potrzebujesz połączenia o wyższej prędkości? Najnowocześniejsze urządzenia są już produkowane w standardzie 802.11ac, który pozwala na szybkość transferu nawet do 1 Gb/s. Przykładem jest router bezprzewodowy ASUS RT-AC1200.
Proponowane produkty:
Tenda Nova MW5 Mesh 3szt. <%– –%>
ZyXEL NBG6515-EU0101F <%– –%>
Ubiquiti ER-X-SFP-EU <%– –%>
Linksys EA6100 <%– –%>
Linksys Velop WHW0103 AC3900 3szt. <%– –%>

Jaką częstotliwość pracy powinien mieć dobry router – 2,4 GHz czy 5 GHz?

Jeśli mieszkasz w bloku lub pracujesz w dużym biurze, gdzie w jednym miejscu można znaleźć wiele sieci Wi-Fi, na pewno spotkałeś się z problem spowolnionego transferu. Dzieje się tak dlatego, że większość routerów pracuje w częstotliwości 2,4 GHz, przez co dochodzi do przeciążenia pasma.

Rozwiązaniem jest wybór routera, który obsługuje zarówno częstotliwość 2,4 GHz, jak i 5 GHz – router DualBand lub Triband. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie przepustowości, a co za tym idzie – szybsze połączenie z siecią.

WSKAZÓWKA

Chcesz czerpać pełną korzyść z szybkiego połączenia? Sprawdź, czy Twoje urządzenia – laptop, tablet i smartfon – są kompatybilne z technologią simultanous dual-band.

Jaki router Wi-Fi wybrać – anteny

Router bezprzewodowy z dwiema antenamiInnym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze dobrego routera Wi-Fi, jest jego zasięg. Zależy on między innymi od anten, w jakie wyposażono urządzenie. Mogą być one wbudowane lub umieszczone na zewnątrz. Te drugie zwykle generują silniejszy sygnał o większym zasięgu. Aby wzmocnić sygnał, w routerach instaluje się kilka anten – na przykład Linksys WRT32X został wyposażony w 4 anteny zewnętrzne.

Chcesz wzmocnić sygnał za pomocą anten? Wybierz router z wykręcanymi antenami fabrycznymi. Pozwoli Ci to zamontować w urządzeniu zamienne anteny, dające silniejszy sygnał. Jest to łatwy sposób na zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej np. w piętrowym domu. Przeczytaj o innych sposobach, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi.

Wykorzystaj złącza USB w routerze

Oprócz złączy pozwalających na połączenie z siecią, w większości nowoczesnych routerów znajdziesz też gniazda USB. Przy zakupie zwróć uwagę na ich liczbę, a także na to, w jakim standardzie działają – USB 2.0 lub 3.0. Ten drugi zapewni szybszy przesył danych. Do czego służą złącza USB w routerze bezprzewodowym? Możesz do niego podłączyć dysk zewnętrzny, niskim kosztem tworząc swój serwer lokalny. Do plików będą mieć dostęp wszyscy użytkownicy sieci. Innym zastosowaniem jest podłączenie drukarki, tak aby można z niej było korzystać z wszystkich komputerów.


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas