Data publikacji: 21 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać router? Poznaj 7 sprawdzonych porad

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Podłączyłeś w domu Internet i zależy Ci na niezakłóconym dostępie do Wi-Fi? Wybierz dobry router bezprzewodowy o parametrach dopasowanych do potrzeb Twojej sieci domowej. Wśród dostępnych na rynku modeli można się pogubić, dlatego prezentujemy 7 porad, jak wybrać odpowiedni router Wi-Fi.

Modem Wi-Fi stojący na półce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest router bezprzewodowy,

- jaki router wybrać do danego typu łącza,

- jakie są standardy Wi-Fi i częstotliwości pracy routera,

- ile anten powinien mieć router bezprzewodowy,

- jak wykorzystać złącza USB w routerze bezprzewodowym.

Co to jest router?

Router bezprzewodowy to urządzenie, za pomocą którego możesz połączyć się z Internetem w sieci lokalnej, używając do tego wielu urządzeń – komputera, tabletu, smartfona, a nawet drukarki. Jest to możliwe dzięki temu, że router dzieli sygnał internetowy i nadaje osobny adres IP każdemu z podłączonych urządzeń w sieci lokalnej. Modem Wi-Fi to połączenie modemu (który dostosowuje sieć od dostawcy do standardów karty sieciowej w komputerze użytkownika) z routerem bezprzewodowym.

Jak wybrać najlepszy router? Cena nie jest najlepszym wyznacznikiem jakości. Poznaj nasze wskazówki!

Jaki router wybrać do danego typu łącza?

Router bezprzewodowy na stolikuSzukając routera bezprzewodowego, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na typ łącza, z którym chcesz połączyć urządzenie. Niektóre modele, jak np. XYZ, obsługują wszystkie rodzaje łączy. W przeciwnym wypadku wybór routera będzie zależał od tego, kto jest Twoim dostawcą Internetu:
  • operator telewizji kablowej (np. UPC) lub sieć osiedlowa – ci dostawcy doprowadzają sieć za pomocą przewodu Ethernet. Potrzebujesz więc urządzenia z klasycznym wejściem WAN typu RJ-45. Wybierz router xDSL, na przykład TP-LINK Archer C1200,
  • operator telekomunikacyjny (np. Netia) – w tym przypadku do podłączenia Internetu służy kabel telefoniczny. Będziesz potrzebować routera z wejściem typu R-11 i zintegrowanym modemem ADSL, np. ASUS DSL-AC68U,
  • operator telefonii komórkowej (np. Play) – jeśli chcesz korzystać z sieci bezprzewodowej przy użyciu karty SIM, wybierz router bezprzewodowy z 3G lub 4G LTE. Dobrym przykładem jest model Synology RT1900AC.

Jaki standard Wi-Fi powinien mieć router bezprzewodowy?

Dostępne na rynku routery pracują w różnych standardach Wi-Fi. Standardy określają maksymalną przepustowość routera. Jeśli zależy Ci na niezawodnym połączeniu do codziennych zastosowań, wybierz model pracujący co najmniej w standardzie 802.11 n. Oferuje on przepustowość aż do 300 Mb/s w częstotliwości 5 GHz oraz 150 Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz.

A jeśli potrzebujesz połączenia o wyższej prędkości? Najnowocześniejsze urządzenia są już produkowane w standardzie 802.11ac, który pozwala na szybkość transferu nawet do 1 Gb/s. Przykładem jest router bezprzewodowy ASUS RT-AC1200.

Proponowane Towary:

Linksys LRT224-EU <%– –%>
ASUS RT-AC52U v.B <%– –%>
ASUS RT-AC66U <%– –%>
D-Link DIR-809 <%– –%>
ASUS RT-AC88U <%– –%>

Jaką częstotliwość pracy powinien mieć router – 2,4 GHz czy 5 GHz?

Jeśli mieszkasz w bloku lub pracujesz w dużym biurze, gdzie w jednym miejscu można znaleźć wiele sieci Wi-Fi, na pewno spotkałeś się z problem spowolnionego transferu. Dzieje się tak dlatego, że większość routerów pracuje w częstotliwości 2,4 GHz, przez co dochodzi do przeciążenia pasma.

Rozwiązaniem jest wybór routera, który obsługuje zarówno częstotliwość 2,4 GHz, jak i 5 GHz – router DualBand lub Triband. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie przepustowości, a co za tym idzie – szybsze połączenie z siecią.

WSKAZÓWKA

Chcesz czerpać pełną korzyść z szybkiego połączenia? Sprawdź, czy Twoje urządzenia – laptop, tablet i smartfon – są kompatybilne z technologią simultanous dual-band.

Jakie anteny i w ile z nich powinien być wyposażony router bezprzewodowy?

Router bezprzewodowy z dwiema antenamiInnym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze routera Wi-Fi, jest jego zasięg. Zależy on między innymi od anten, w jakie wyposażono urządzenie. Mogą być one wbudowane lub umieszczone na zewnątrz. Te drugie zwykle generują silniejszy sygnał o większym zasięgu. Aby wzmocnić sygnał, w routerach instaluje się kilka anten – na przykład Linksys WRT32X został wyposażony w 4 anteny zewnętrzne.

Chcesz wzmocnić sygnał za pomocą anten? Wybierz router z wykręcanymi antenami fabrycznymi. Pozwoli Ci to zamontować w urządzeniu zamienne anteny, dające silniejszy sygnał. Jest to łatwy sposób na zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej np. w piętrowym domu. Przeczytaj o innych sposobach, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi.

Wykorzystaj złącza USB

Oprócz złączy pozwalających na połączenie z siecią, w większości nowoczesnych routerów znajdziesz też gniazda USB. Przy zakupie zwróć uwagę na ich liczbę, a także na to, w jakim standardzie działają – USB 2.0 lub 3.0. Ten drugi zapewni szybszy przesył danych. Do czego służą złącza USB w routerze bezprzewodowym? Możesz do niego podłączyć dysk zewnętrzny, niskim kosztem tworząc swój serwer lokalny. Do plików będą mieć dostęp wszyscy użytkownicy sieci. Innym zastosowaniem jest podłączenie drukarki, tak aby można z niej było korzystać z wszystkich komputerów.


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać ekran do projektora?

Przeczytaj poradnik wyboru ekranu do projektora, by podjąć właściwą decyzję.
Zobacz więcej   

Jaki subwoofer wybrać?

Zobacz, jaki subwoofer warto wybrać do domowego zestawu głośników!
Zobacz więcej   

Głośnik Bluetooth na imprezę – jaki wybrać?

Jaki głośnik Bluetooth na imprezę kupić? Zobacz polecane modele!
Zobacz więcej   

Znajdź nas