Data publikacji: 21 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać router? Poznaj 7 sprawdzonych porad

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu Drukuj

Podłączyłeś w domu Internet i zależy Ci na niezakłóconym dostępie do Wi-Fi? Wybierz dobry router bezprzewodowy o parametrach dopasowanych do potrzeb Twojej sieci domowej. Wśród dostępnych na rynku modeli można się pogubić, dlatego prezentujemy 7 porad, jak wybrać odpowiedni router Wi-Fi.

Modem Wi-Fi stojący na półce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest router bezprzewodowy,

- jaki router wybrać do danego typu łącza,

- jakie są standardy Wi-Fi i częstotliwości pracy routera,

- ile anten powinien mieć router bezprzewodowy,

- jak wykorzystać złącza USB w routerze bezprzewodowym.

Co to jest router?

Router bezprzewodowy to urządzenie, za pomocą którego możesz połączyć się z Internetem w sieci lokalnej, używając do tego wielu urządzeń – komputera, tabletu, smartfona, a nawet drukarki. Jest to możliwe dzięki temu, że router dzieli sygnał internetowy i nadaje osobny adres IP każdemu z podłączonych urządzeń w sieci lokalnej. Modem Wi-Fi to połączenie modemu (który dostosowuje sieć od dostawcy do standardów karty sieciowej w komputerze użytkownika) z routerem bezprzewodowym.

Jak wybrać najlepszy router? Cena nie jest najlepszym wyznacznikiem jakości. Poznaj nasze wskazówki!

Jaki router wybrać do danego typu łącza?

Router bezprzewodowy na stolikuSzukając routera bezprzewodowego, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na typ łącza, z którym chcesz połączyć urządzenie. Niektóre modele, jak np. XYZ, obsługują wszystkie rodzaje łączy. W przeciwnym wypadku wybór routera będzie zależał od tego, kto jest Twoim dostawcą Internetu:
  • operator telewizji kablowej (np. UPC) lub sieć osiedlowa – ci dostawcy doprowadzają sieć za pomocą przewodu Ethernet. Potrzebujesz więc urządzenia z klasycznym wejściem WAN typu RJ-45. Wybierz router xDSL, na przykład TP-LINK Archer C1200,
  • operator telekomunikacyjny (np. Netia) – w tym przypadku do podłączenia Internetu służy kabel telefoniczny. Będziesz potrzebować routera z wejściem typu R-11 i zintegrowanym modemem ADSL, np. ASUS DSL-AC68U,
  • operator telefonii komórkowej (np. Play) – jeśli chcesz korzystać z sieci bezprzewodowej przy użyciu karty SIM, wybierz router bezprzewodowy z 3G lub 4G LTE. Dobrym przykładem jest model Synology RT1900AC.

Jaki standard Wi-Fi powinien mieć router bezprzewodowy?

Dostępne na rynku routery pracują w różnych standardach Wi-Fi. Standardy określają maksymalną przepustowość routera. Jeśli zależy Ci na niezawodnym połączeniu do codziennych zastosowań, wybierz model pracujący co najmniej w standardzie 802.11 n. Oferuje on przepustowość aż do 300 Mb/s w częstotliwości 5 GHz oraz 150 Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz.

A jeśli potrzebujesz połączenia o wyższej prędkości? Najnowocześniejsze urządzenia są już produkowane w standardzie 802.11ac, który pozwala na szybkość transferu nawet do 1 Gb/s. Przykładem jest router bezprzewodowy ASUS RT-AC1200.

Proponowane Towary:

Totolink A3
Linksys EA9500-EU
ZyXEL NBG6515-EU0101F
Linksys XAC1200
Edimax BR-6208AC V2

Jaką częstotliwość pracy powinien mieć router – 2,4 GHz czy 5 GHz?

Jeśli mieszkasz w bloku lub pracujesz w dużym biurze, gdzie w jednym miejscu można znaleźć wiele sieci Wi-Fi, na pewno spotkałeś się z problem spowolnionego transferu. Dzieje się tak dlatego, że większość routerów pracuje w częstotliwości 2,4 GHz, przez co dochodzi do przeciążenia pasma.

Rozwiązaniem jest wybór routera, który obsługuje zarówno częstotliwość 2,4 GHz, jak i 5 GHz – router DualBand lub Triband. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie przepustowości, a co za tym idzie – szybsze połączenie z siecią.

WSKAZÓWKA

Chcesz czerpać pełną korzyść z szybkiego połączenia? Sprawdź, czy Twoje urządzenia – laptop, tablet i smartfon – są kompatybilne z technologią simultanous dual-band.

Jakie anteny i w ile z nich powinien być wyposażony router bezprzewodowy?

Router bezprzewodowy z dwiema antenamiInnym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze routera Wi-Fi, jest jego zasięg. Zależy on między innymi od anten, w jakie wyposażono urządzenie. Mogą być one wbudowane lub umieszczone na zewnątrz. Te drugie zwykle generują silniejszy sygnał o większym zasięgu. Aby wzmocnić sygnał, w routerach instaluje się kilka anten – na przykład Linksys WRT32X został wyposażony w 4 anteny zewnętrzne.

Chcesz wzmocnić sygnał za pomocą anten? Wybierz router z wykręcanymi antenami fabrycznymi. Pozwoli Ci to zamontować w urządzeniu zamienne anteny, dające silniejszy sygnał. Jest to łatwy sposób na zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej np. w piętrowym domu. Przeczytaj o innych sposobach, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi.

Wykorzystaj złącza USB

Oprócz złączy pozwalających na połączenie z siecią, w większości nowoczesnych routerów znajdziesz też gniazda USB. Przy zakupie zwróć uwagę na ich liczbę, a także na to, w jakim standardzie działają – USB 2.0 lub 3.0. Ten drugi zapewni szybszy przesył danych. Do czego służą złącza USB w routerze bezprzewodowym? Możesz do niego podłączyć dysk zewnętrzny, niskim kosztem tworząc swój serwer lokalny. Do plików będą mieć dostęp wszyscy użytkownicy sieci. Innym zastosowaniem jest podłączenie drukarki, tak aby można z niej było korzystać z wszystkich komputerów.


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jakie gogle VR wybrać – kilka praktycznych porad, które ułatwią zakup

Planujesz zakup gogli VR? Sprawdź nasze wskazówki!
Zobacz więcej   

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą – polecane aplikacje i praktyczne wskazówki

Sprawdź, co zrobić, by zabezpieczyć się przed kradzieżą telefonu!
Zobacz więcej   

Jak ładować powerbank?

Dowiedz się, jak ładować powerbank, aby jak najdłużej Ci posłużył.
Zobacz więcej   

Znajdź nas