Router – który model wybrać?

Autor: Klaudia

Korzystanie z internetu jest już od lat na porządku dziennym, a w wielu sytuacjach nie można się bez niego obejść. Bez wątpienia jakość połączenia sieciowego znacząco wpływa na komfort korzystania z sieci – zarówno przy wykonywaniu podstawowych czynności, jak i tych bardziej zaawansowanych i wymagających sprawnego łącza. Urządzeniem najbardziej rozpowszechnionym, które umożliwia łączenie się z siecią, jest router.

Modem Wi-Fi stojący na półce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę przy wyborze routera
  2. czy dobry router może być tani
  3. które modele routera warto wybrać

Jaki router kupić? Oto jest pytanie

Router bezprzewodowy na stoliku

Wiele osób jest laikami w tematyce technologicznej i nie wie, jaki router wybrać. Trudno się temu dziwić, ponieważ na rynku jest naprawdę wiele tego typu urządzeń. Czy polecany router okaże się dla kupującego trafnym wyborem, zależy od wielu czynników. Istotne jest to, jakie będzie jego przeznaczenie. Jeśli zastanawiasz się, jaki router do domu jednorodzinnego wybrać, a jaki do mieszkania, to w obu przypadkach warto postawić na taki, który obsługuje częstotliwość 2,4 GHz. Nie dla wszystkich jednak takie rozwiązanie będzie wystarczające, np. jeśli mieszkasz w dużym domu lub bloku. Tutaj przyda się wyższa częstotliwość, wynosząca 5 GHz. A jaki router 5 GHz zadowoli każdego? Prawdopodobnie taki, który obsługuje zarówno częstotliwość 5 GHz, jak i niższą, czyli 2,4 GHz. Dzięki temu bowiem będzie on mógł bezproblemowo funkcjonować w różnych pasmach.

Bardzo ważną kwestią jest dla każdego bez wątpienia cena routera, co wynika oczywiście z chęci zakupienia wysokiej jakości sprzętu bez wydawania fortuny. Router, jaki kupić można za rozsądną kwotę, to wydatek od stu do kilkuset złotych. Jak najbardziej da się też znaleźć tanie i dobre tego typu urządzenia. Jakie są przykłady takich routerów? Sprawdźmy!

Solidny sprzęt można nabyć już za nieco ponad 100–150 złotych. Osoby, które szukają czegoś do użytku domowego, mogą zdecydować się na standardowe urządzenie, np. router ADSL. Przykładem może być TP-LINK TD-W9970. To router bezprzewodowy, który mogą wybrać osoby korzystające z usług dostawców sieci stacjonarnych. Działa on w standardzie bezprzewodowym 802.11n, co gwarantuje prędkość rzędu 300 Mbps. Jest to router Wi-Fi, który zadowoli użytkowników korzystających z podstawowych funkcji. Ponadto zapewnia szybki transfer danych, co jest istotne szczególnie przy oglądaniu filmów online czy pobieraniu plików. Ma 4 porty LAN i port WAN, co umożliwia bezproblemowe podłączenie kabli. A dzięki portowi USB z internetu mogą korzystać jednocześnie osoby używające różnych urządzeń. Pozwala to także np. łączyć się z drukarką. System QOS zapewnia z kolei optymalizację pracy łącza internetowego i jego błyskawiczne działanie, z uwzględnieniem czynności priorytetowych, np. pobierania plików. Router TP-LINK pracuje na częstotliwości 2,4 GHz.

Jaki router do kablówki wybrać, aby nie wydać przy tym fortuny? Trafnym wyborem będzie TP-LINK Archer A6, którego dużą zaletą jest praca na dwóch pasmach. To dobry router do 200 złotych. Obsługuje on bowiem zarówno częstotliwość 2,4 GHz, jak i 5 GHz (DualBand). Na uwagę zasługuje przede wszystkim technologia MU-MIMO 2x2, dzięki której można łączyć się z dwoma urządzeniami naraz, a jednocześnie wydajność routera się podwaja. Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej dla tego sprzętu to 1200 Mbps, przy czym dla standardu 2,4 GHz jest to 300 Mbps, a dla 5 GHz – 867 Mbps.

Polecane routery
  • 1 659 zł
  • 90,79 zł
  • 579 zł
  • 369 zł
  • 128,99 zł

Jaki router do 300 złotych wybrać?

Router bezprzewodowy z dwiema antenami

Solidnym sprzętem jest chociażby D-Link DIR-878/MT. Ten model również idealnie nadaje się do kablówki lub konfigurowania sieci lokalnych. Pracuje on na częstotliwości 2,4 GHz (maksymalna prędkość 600 Mbps) oraz 5 GHz (maksymalna prędkość 1300 Mbps). Zaś standard DualBand sprawia, że połączenie może być naprawdę szybkie nawet wtedy, gdy korzystają z niego intensywnie osoby na różnych urządzeniach.

Jednak obok standardowych routerów do użytku domowego coraz częściej spotyka się sprzęt współpracujący z siecią 4G. Przykładem jest router do LTE. Synology RT2600ac to router bezproblemowy, który współpracuje z sieciami 3G oraz 4G, a także ze standardem xDSL. On również jest wyposażony w technologię DualBand (prędkość 800 Mbps dla 2,4 GHz oraz 1733 Mbps dla 5 GHz). Dzięki dwóm portom USB można podłączyć do routera urządzenia i się z nimi skomunikować.

Jaki jeszcze router 4G jest dobry? Będzie to np. Netgear Nighthawk R7100LG. Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej dla tego sprzętu wynosi 1900 Mbps (600 Mbps dla częstotliwości 2,4 GHz i 1300 Mbps dla 5 GHz). Ten bezprzewodowy router zapewni komfortowe korzystanie z sieci w 3G, a także w 4G – LTE.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link