Data publikacji: 10 kwietnia 2020
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Router – który model wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Korzystanie z internetu jest już od lat na porządku dziennym, a w wielu sytuacjach nie można się bez niego obejść. Bez wątpienia jakość połączenia sieciowego znacząco wpływa na komfort korzystania z sieci – zarówno przy wykonywaniu podstawowych czynności, jak i tych bardziej zaawansowanych i wymagających sprawnego łącza. Urządzeniem najbardziej rozpowszechnionym, które umożliwia łączenie się z siecią, jest router.

Modem Wi-Fi stojący na półce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę przy wyborze routera
  2. czy dobry router może być tani
  3. które modele routera warto wybrać

Jaki router kupić? Oto jest pytanie

Router bezprzewodowy na stoliku

Wiele osób jest laikami w tematyce technologicznej i nie wie, jaki router wybrać. Trudno się temu dziwić, ponieważ na rynku jest naprawdę wiele tego typu urządzeń. Czy polecany router okaże się dla kupującego trafnym wyborem, zależy od wielu czynników. Istotne jest to, jakie będzie jego przeznaczenie. Jeśli zastanawiasz się, jaki router do domu jednorodzinnego wybrać, a jaki do mieszkania, to w obu przypadkach warto postawić na taki, który obsługuje częstotliwość 2,4 GHz. Nie dla wszystkich jednak takie rozwiązanie będzie wystarczające, np. jeśli mieszkasz w dużym domu lub bloku. Tutaj przyda się wyższa częstotliwość, wynosząca 5 GHz. A jaki router 5 GHz zadowoli każdego? Prawdopodobnie taki, który obsługuje zarówno częstotliwość 5 GHz, jak i niższą, czyli 2,4 GHz. Dzięki temu bowiem będzie on mógł bezproblemowo funkcjonować w różnych pasmach.

Bardzo ważną kwestią jest dla każdego bez wątpienia cena routera, co wynika oczywiście z chęci zakupienia wysokiej jakości sprzętu bez wydawania fortuny. Router, jaki kupić można za rozsądną kwotę, to wydatek od stu do kilkuset złotych. Jak najbardziej da się też znaleźć tanie i dobre tego typu urządzenia. Jakie są przykłady takich routerów? Sprawdźmy!

Solidny sprzęt można nabyć już za nieco ponad 100–150 złotych. Osoby, które szukają czegoś do użytku domowego, mogą zdecydować się na standardowe urządzenie, np. router ADSL. Przykładem może być TP-LINK TD-W9970. To router bezprzewodowy, który mogą wybrać osoby korzystające z usług dostawców sieci stacjonarnych. Działa on w standardzie bezprzewodowym 802.11n, co gwarantuje prędkość rzędu 300 Mbps. Jest to router Wi-Fi, który zadowoli użytkowników korzystających z podstawowych funkcji. Ponadto zapewnia szybki transfer danych, co jest istotne szczególnie przy oglądaniu filmów online czy pobieraniu plików. Ma 4 porty LAN i port WAN, co umożliwia bezproblemowe podłączenie kabli. A dzięki portowi USB z internetu mogą korzystać jednocześnie osoby używające różnych urządzeń. Pozwala to także np. łączyć się z drukarką. System QOS zapewnia z kolei optymalizację pracy łącza internetowego i jego błyskawiczne działanie, z uwzględnieniem czynności priorytetowych, np. pobierania plików. Router TP-LINK pracuje na częstotliwości 2,4 GHz.

Jaki router do kablówki wybrać, aby nie wydać przy tym fortuny? Trafnym wyborem będzie TP-LINK Archer A6, którego dużą zaletą jest praca na dwóch pasmach. To dobry router do 200 złotych. Obsługuje on bowiem zarówno częstotliwość 2,4 GHz, jak i 5 GHz (DualBand). Na uwagę zasługuje przede wszystkim technologia MU-MIMO 2x2, dzięki której można łączyć się z dwoma urządzeniami naraz, a jednocześnie wydajność routera się podwaja. Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej dla tego sprzętu to 1200 Mbps, przy czym dla standardu 2,4 GHz jest to 300 Mbps, a dla 5 GHz – 867 Mbps.

Proponowane produkty:
TP-LINK TD-W9970 <%– –%>
TP-LINK TL-WR841N <%– –%>
Huawei WS5200 <%– –%>
Tenda D301 <%– –%>
TP-LINK Archer A5 <%– –%>

Jaki router do 300 złotych wybrać?

Router bezprzewodowy z dwiema antenami

Solidnym sprzętem jest chociażby D-Link DIR-878/MT. Ten model również idealnie nadaje się do kablówki lub konfigurowania sieci lokalnych. Pracuje on na częstotliwości 2,4 GHz (maksymalna prędkość 600 Mbps) oraz 5 GHz (maksymalna prędkość 1300 Mbps). Zaś standard DualBand sprawia, że połączenie może być naprawdę szybkie nawet wtedy, gdy korzystają z niego intensywnie osoby na różnych urządzeniach.

Jednak obok standardowych routerów do użytku domowego coraz częściej spotyka się sprzęt współpracujący z siecią 4G. Przykładem jest router do LTE. Synology RT2600ac to router bezproblemowy, który współpracuje z sieciami 3G oraz 4G, a także ze standardem xDSL. On również jest wyposażony w technologię DualBand (prędkość 800 Mbps dla 2,4 GHz oraz 1733 Mbps dla 5 GHz). Dzięki dwóm portom USB można podłączyć do routera urządzenia i się z nimi skomunikować.

Jaki jeszcze router 4G jest dobry? Będzie to np. Netgear Nighthawk R7100LG. Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej dla tego sprzętu wynosi 1900 Mbps (600 Mbps dla częstotliwości 2,4 GHz i 1300 Mbps dla 5 GHz). Ten bezprzewodowy router zapewni komfortowe korzystanie z sieci w 3G, a także w 4G – LTE.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Klasa energetyczna chłodziarki do wina ma duże znaczenie, ponieważ urządzenie to pracuje właściwie bez przerwy. 
Zobacz więcej   
Odpowiedni wybór karty pamięci pozwoli na komfortowe użytkowanie kamery sportowej. 
Zobacz więcej   
Karta pamięci do kamerki GoPro pozwala nie tylko na nagrywanie, ale również na przechowywanie filmów i zdjęć zrobionych sportową kamerą. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

ZAKUPY PRZEZ TELEFON

  • Konsultant pomoże w realizacji zakupów tylko przez telefon

855 855 855
Czynne do 21:00

Koszt połączenia według taryfy lokalnej Twojego operatora

połączenie interaktywne

  • Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich. Wspólnie będziecie mogli umieszczać produkty w koszyku.
  • Doradca pomoże w wyborze produktu
  • Opowie o najnowszych promocjach
  • Przygotuje zamówienie/rezerwację dla Ciebie, jeżeli zechcesz
  • W każdej chwili będziesz mógł/a zakończyć połączenie z doradcą
SZCZEGÓŁY

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów