Folia na tył telefonu – czy warto w nią zainwestować?

Autor: Klaudia

Kupując nowego smartfona, wiele osób automatycznie decyduje się na dodatkową folię chroniącą wyświetlacz urządzenia. Niewielu użytkowników jednak wie, że możliwe jest również kupienie folii zabezpieczającej tył telefonu. On także podatny jest na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc nadal zastanawiasz się, czy warto zainwestować w folię ochronną na tył telefonu, przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkich istotnych informacji.

Nakładanie szkła na telefon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać odpowiednią folię na tył telefonu
  2. czy warto kupić szkło hartowane
  3. jaką ochronę daje etui na telefon

Folia na tył telefonu – jaką wybrać?

Etui na telefonie

Najważniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniej folii na telefon jest zdecydowanie się na taką, która jest idealnie dopasowana do twojego modelu telefonu. Jeśli bowiem folia nie będzie przystosowana do używania na konkretnym urządzeniu, będzie źle wykrojona. To z kolei oznacza, że ekran telefonu nie będzie w pełni chroniony, folia będzie się odklejać lub zasłaniać niektóre strategiczne punkty urządzenia, np. obiektyw aparatu. Efektem tego będzie nie tylko niska skuteczność ochrony, ale również nieostry obraz w kamerze lub ograniczony dostęp do niektórych opcji smartfona. 

Decydując się na zakup folii na tył telefonu, należy wybierać modele wysokiej jakości. W innym wypadku ochrona może okazać się niewystarczająco skuteczna, a sama folia – wyjątkowo podatna na zarysowania i odklejanie się. Wybierając dobre jakościowo folie ochronne znacząco zmniejszasz również ryzyko przedostania się pod nie drobinek kurzu i brudu, które następnie powodują powstawanie nieestetycznych pęcherzyków powietrza i zwiększają prawdopodobieństwo zarysowania urządzenia. Jeśli planujesz zakup folii ochronnej na tył telefonu, pamiętaj, aby założyć ją również na wyświetlacz (np. 3mk ARC SE Samsung Galaxy S10) oraz, opcjonalnie, na boki smartfona.

Zastanawiasz się, jak założyć folię ochronną? Najważniejszą czynnością, która powinna poprzedzić proces jej zakładania, jest bardzo dokładne oczyszczenie całej powierzchni, na której zamierzasz ją przykleić. Zadbaj o to, aby nie pozostała na niej nawet drobinka kurzu. Dzięki temu zniwelujesz ryzyko powstawania nieestetycznych pęcherzyków powietrza, które utrudnią korzystanie ze smartfona i osłabią skuteczność ochrony. Następnie należy już tylko bardzo powoli nałożyć folię w odpowiednim miejscu, jednocześnie dokładnie dociskając ją do powierzchni. Montaż folii ochronnej wymaga precyzji i skupienia, dlatego nie należy przeprowadzać go w pośpiechu.

  • 44,99 zł
  • 24,99 zł
  • 49,99 zł
  • 34,99 zł
  • 39,99 zł

Szkło hartowane – czy warto je mieć?

Folia ochronna na telefon

Szkło na telefon to kolejna propozycja na ochronę twojego smartfona. Je również można założyć zarówno na tył urządzenia, jak i na sam wyświetlacz. Jego największą zaletą jest fakt, iż jest mocniejsze od folii ochronnej, a więc lepiej zabezpiecza telefon. Łatwiejszy jest również jego montaż – wystarczy ułożyć je równo na urządzeniu, a samo przyklei się do niego. Wśród wad wymienić należy przede wszystkim wyższą cenę w stosunku do poprzedniego rodzaju ochrony. Szkło hartowane (np. 3mk HardGlass XIAOMI REDMI NOTE 9) możesz wielokrotnie zakładać i ściągać. Jest to o tyle wygodne, że w razie krzywego przyklejenia elementu bez problemu zdejmiesz go i nałożysz prawidłowo. Podobnie jak w przypadku folii ochronnej, jego montaż należy przeprowadzać w dokładnie oczyszczonym otoczeniu, tak aby nie przylgnęły do niego żadne drobinki brudu. Decydując się na zakup szkła hartowanego, pamiętaj aby zwrócić uwagę na jego twardość. Jest to najważniejszy parametr i to od niego zależy skuteczność zabezpieczenia.

Oprócz szkła hartowanego możesz wybrać również szkło hybrydowe (np. 3mk FlexibleGlass Lite iPhone SE 2020). Jest ono niezwykle cienkie i elastyczne jak folia ochronna oraz bardzo wytrzymałe (co z kolei jest cechą szkła hartowanego). Można więc powiedzieć, że łączy w sobie najlepsze cechy obydwu tych typów. Jego dodatkową zaletą jest łatwość montażu. Wśród wad należy wymienić dość dużą podatność na zarysowania.

Etui na telefon – czy jest niezbędne?

Jeśli zależy ci na pełnej ochronie telefonu, powinieneś zdecydować się na specjalne etui. Jest ono idealnym dopełnieniem działania zarówno folii ochronnej, jak i szkła hartowanego. Do wyboru masz szeroką gamę wzorów i rodzajów (np. Samsung Galaxy S10 Lite S View Wallet Cover EF-EG770PB i Samsung Galaxy A70 Gradation Cover EF-AA705CP), dzięki czemu możesz być pewien, że znajdziesz model idealnie wpasowujący się w twoje gusta. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie etui jest jedynie uzupełnieniem i nie zastąpi ochrony, jaką gwarantuje ci folia ochronna.

Chcąc prawidłowo zadbać i ochronić swój telefon, zadbaj, aby wybrane akcesoria były idealnie dopasowane do modelu twojego smartfona. Wykorzystując wspomniane w artykule wskazówki, możesz być pewien, że zapewnisz swojemu urządzeniu odpowiednią ochronę.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny