Co wybrać – urządzenie wielofunkcyjne atramentowe czy laserowe?

Autor: Anna

Jeśli myślisz o zakupie drukarki z funkcją skanera, sprawdź, jakie możliwości mają urządzenia wielofunkcyjne, dostępne zarówno w wariancie laserowym, jak i atramentowym. Dzięki urządzeniu wielofunkcyjnemu, które zastępuje drukarkę, skaner, kopiarkę i faks, możesz zmniejszyć wydatek na sprzęty biurowe i do domowego użytku, a także zaoszczędzić miejsce na biurku. Co jest lepsze – drukarka laserowa wielofunkcyjna czy atramentowa?

Drukarka laserowa wielofunkcyjna

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie zalety i wady ma urządzenie wielofunkcyjne atramentowe
  2. jakie są plusy i minusy urządzenia wielofunkcyjnego laserowego
  3. jakie parametry są ważne w urządzeniach wielofunkcyjnych

Jakie są zalety i wady urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego?

Tabelę porównującą urządzenia wielofunkcyjne atramentowe i laserowe znajdziesz w poradniku Urządzenie wielofunkcyjne do domu i biura – poznaj dostępne rodzaje, funkcje i parametry.

Drukarki atramentowe z dodatkowymi funkcjami są tańsze od urządzeń laserowych, jednak mogą się okazać droższe i mniej wydajne w eksploatacji. Wszystko zależy od tego, jak często i do czego chcesz wykorzystywać urządzenie wielofunkcyjne. Sporo atramentowych modeli wymaga regularnego wymieniania kartridżów.

Bestsellerowe urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3050Jednym z wyjątków jest bestseller w sklepie RTV EURO AGD – Epson EcoTank L3050 z systemem stałego zasilania urządzenia w atrament. Pojemników z atramentem nie trzeba wymieniać – wystarczy otworzyć zasobniki, aby samodzielnie uzupełnić poziom tuszu. Również w modelu Epson EcoTank L3151 można w bardzo łatwy sposób uzupełnić wkłady atramentowe. Poziom ich wypełnienia jest widoczny z zewnątrz, a nowe butelki z atramentem mają mechanizm, który zapobiega pomyleniu się użytkownika i napełnieniu niewłaściwego pojemnika innym kolorem.

Drukarki wielofunkcyjne atramentowe sprawdzą się szczególnie do użytku domowego ze względu na niższą cenę od urządzeń laserowych i wydajność dostosowaną do mało i średnio intensywnego użytkowania. Plusem jest również kompaktowy wymiar drukarki atramentowej do domu i cicha praca. O ile wielofunkcyjne urządzenie laserowe ze względu na potężne gabaryty potrzebuje nawet osobnego stolika i bywa głośniejsze od pralki albo lodówki, o tyle zgrabną drukarkę z wbudowanym skanerem zmieścisz na małym biurku.

Wiele tanich urządzeń atramentowych drukuje z prędkością od ok. 7 do 10 stron czarno-białych na minutę, jak np. HP DeskJet 2620 z funkcją skanera i kopiarki oraz Canon PIXMA MG3053 ze sterowaniem przez Wi-Fi. Drukowanie stron kolorowych będzie nieco wolniejsze. Do drukowania zdjęć bardzo dobrej jakości w domu w zupełności wystarczy drukarka atramentowa.

Jakie plusy i minusy ma drukarka laserowa wielofunkcyjna?

Drukarka laserowa wielofunkcyjna jest bardzo oszczędnym w dłuższej perspektywie w porównaniu do urządzenia atramentowego, jeśli ma być intensywnie użytkowana. Sprawdzi się w domu, ale jest szczególnie polecana do biur, w których drukuje się wiele dokumentów.

Niestety laserowa drukarka skaner jest raczej droższa od atramentowego odpowiednika. O ile urządzenie 3 w 1, czyli drukarkę, skaner i kopiarkę możesz mieć za mniej niż 400 zł, kupując model Samsung SL-M2070 z drukiem monochromatycznym, o tyle Samsung SL-C480W z drukiem kolorowym kosztuje już prawie 900 zł. Jednak gdy podsumuje się koszt kilku urządzeń, które są zastępowane przez jedno, zakup nie wydaje się już tak duży.

Urządzenia z faksem i bardzo wysoką rozdzielczością w kolorze, np. OKI MC573dn, kosztują więcej i zajmują sporo miejsca, dlatego są polecane do biur, które mają często osobne zaplecze na kopiarki.

WSKAZÓWKA

Kupując urządzenie wielofunkcyjne atramentowe, zwróć uwagę, czy producent deklaruje, ile maksymalnie stron kolorowych i czarno-białych możesz wydrukować, korzystając z atramentu dołączonego do drukarki.

Zobacz ranking urządzeń wielofunkcyjnych do biura, w którym znajdziesz drukarki o wydajności do tysięcy stron w ciągu miesiąca.

Panel sterujący urządzenia wielofunkcyjnegoJakie parametry są ważne w drukarkach wielofunkcyjnych?

Oprócz szybkości druku w czerni i kolorze, rozdzielczości druku i ogólnej wydajności drukowania, podawanej w tysiącach stron na miesiąc, sprawdź:

  • pojemność podajnika papieru, czyli ile maksymalnie arkuszy mieści,
  • funkcję druku dwustronnego, która może być automatyczna lub wymagać ręcznego ustawienia,
  • obsługiwane formaty nośników, czyli na jakich arkuszach mogą być drukowane materiały,
  • rozdzielczość optyczną skanera i rozdzielczość kopiowania (im wyższe, tym lepiej),
  • wbudowane złącza, np. USB, Ethernet, LPT,
  • czy drukarka ma czytnik kart pamięci,
  • poziom głośności, zwłaszcza jeśli urządzenie ma pracować przy Twoim biurku.

Tutaj znajdziesz TOP 10 urządzeń wielofunkcyjnych do domu i biura.

WSKAZÓWKA

Niezależnie od rodzaju urządzenia wielofunkcyjnego, które wybierzesz, zwróć uwagę na funkcję drukowania dwustronnego, dzięki któremu zmniejszysz zużycie papieru. W efekcie zminimalizujesz wydatki i oszczędzisz środowisko.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link