Data publikacji: 31 lipca 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Na co zwrócić uwagę, kupując pendrive`a?

Poleć znajomemu Drukuj

Pamięć USB pomaga w wygodnym transferze i przenoszeniu danych. Pojemności pendrive`ów stale wzrastają i oscylują najczęściej wokół wartości od 4 GB do 64 GB. Zamknięta w niewielkiej obudowie pamięć daje ogromne możliwości magazynowania danych. Na co jeszcze zwracać uwagę oprócz pojemności, kupując pendrive`a?

Kobieta podpina pamięć USB do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie parametry pamięci USB mają znaczenie,

- czy wygląd pendrive’a ma znaczenie,

- jak zabezpieczyć wrażliwe dane.

Jakie parametry pamięci USB mają znaczenie?

Pendrive z szyfrowaniem danychPojemność to najważniejszy parametr pendrive’a. Na tą wartość zwróć szczególną uwagę przez wyborem, bo od tego będzie zależała użyteczność sprzętu. Jeżeli zdecydujesz się zakupić model ze zbyt małą pamięcią, nie spełni on Twoich oczekiwań, z kolei wybór pamięci USB o zbyt dużej pojemności może niepotrzebnie uszczuplić Twoją kieszeń. Ceny pendrive’ów oscylują od 20 zł za pendrive 4 GB do nawet 650 zł za urządzenie o pojemności 256 GB. Ale to niejedyne kryterium, które powinno Tobą kierować podczas wyboru. Oto na co warto zwrócić jeszcze uwagę:
  • maksymalna prędkość odczytu i zapisu: maksymalna prędkość, z jaką jest dokonywany odczyt lub zapis danych na dysku, podawana w MB/s.  Zasada jest prosta – im większe prędkości, tym lepiej. Mniejsza wartość sprawi, że będziemy dłużej czekać na odczyt i zapis plików,
  • typ podłączenia: jeżeli wybierzemy pendrive’a z wysoką prędkością odczytu i zapisu a będziemy mieli przestarzały typ podłączenia (inaczej interfejs), stracimy cały ten potencjał! Obecnie najpopularniejszymi są USB 2.0 i USB 3.0, które zapewniają dobrą wydajność podczas transferu danych.
Czy to już wszystko? Nie, ponieważ pozostał nam jeszcze istotny parametr – wygląd.
Proponowane produkty:
PQI i813L 16GB USB 2.0 (niebieski) <%– –%>
Adata S102 Pro 64GB USB 3.0 (niebieski) <%– –%>
PNY Attache 4 16GB USB 2.0 (czarny) <%– –%>
Hama OTG Laeta Twin USB 3.0 64GB <%– –%>
Tribe Minionki Pendrive 16 GB Kevin <%– –%>

Czy wygląd ma znaczenie?

Pendrive może przybrać dowolny kształt. Na rynku znajdziemy pendrive’y o różnych rozmiarach i kolorach. Będą się one również różniły materiałem, z jakiego je wykonano – znajdziesz modele plastikowe, jak i wytrzymałe oraz eleganckie metalowe pendrive’y, jak np. Toshiba Owari Metal.

Fani minimalizmu zdecydują się zapewne na maleństwo niewiele większe od samego wtyku, jak 
SanDisk Ultra Fit, natomiast osoby mające skłonność do gubienia rzeczy mogą wybrać urządzenie o większych gabarytach z oczkiem do kluczy, jak DataTraveler SE9. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nie bez znaczenia jest również szata graficzna tych kieszonkowych urządzeń. Jeżeli chcesz kupić pendrive’a dla dzieci, warto zwrócić uwagę na te z kolorowymi nadrukami czy też wizerunkami ulubionych bohaterów Twoich milusińskich.

PORADA EKSPERTA/strong>

Pod żadnym pozorem nie próbuj otwierać znalezionego pendrive’a na swoim komputerze, ponieważ może się na nim znajdować wirus lub inne poważne zagrożenie, które może zainfekować Twój system.

Jak zabezpieczyć wrażliwe dane?

Metalowy pendriveGdy przechowujemy dużą ilość ważnych danych (pendrive 8 GB, pendrive 16 GB) firmowych lub osobistych i nie chcielibyśmy, aby trafiły w niepowołane ręce (np. gdy zgubimy sprzęt), warto się zastanowić nad pendrive’m z wbudowanymi zabezpieczeniami, przykładowo w postaci szyfrowania danych. Taka pamięć USB szyfruje pliki i odblokowuje dostęp do nich jedynie po prawidłowym wpisaniu hasła za pomocą fizycznej klawiatury umieszczonej na obudowie. Jeżeli nastąpi 10 nieudanych prób, dochodzi do sformatowania urządzenia.
Więcej informacji o formatowaniu pendrive’a znajdziesz w naszym poradniku Jak sformatować pendrive`a.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Jeżeli przedłużacz nie sięga do naszego urządzenia lub po prostu mamy za mało kontaktów, należy podłączyć dodatkowe gniazdko. Jak to zrobić?
Zobacz więcej   
Poszukujesz telefonu do 1000 złotych? Sprawdź najlepsze modele dostępne w tym budżecie. 
Zobacz więcej   
Chcąc mieć jeszcze większy komfort oglądania filmów czy seriali, warto postawić na bezprzewodowe słuchawki do telewizora. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas