Przegląd najlepszych pendrive’ów. Jak wybrać dobry sprzęt?

Autor: Klaudia

Zamknięta w obudowie przenośna pamięć daje ogromne możliwości. Pozwala na przechowanie plików wideo, muzyki, zdjęć czy dokumentów. Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę na jego maksymalną prędkość. To parametr, który wpływa na komfort użytkowania pendrive’a.

Kobieta podpina pamięć USB do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie parametry powinien mieć dobry pendrive
  2. czy obudowa pendrive’a ma znaczenie
  3. na czym polegają dodatkowe zabezpieczenia pendrive’a

Przegląd parametrów – jak wybrać odpowiedni pendrive?

Pendrive z szyfrowaniem danych

Przenośne pamięci USB szybko zyskały grono odbiorców. Ich atutem jest lekkość, oferta szerokiej gamy pojemności i mobilność. Wybierając dobrej jakości pendrive, warto zwrócić na kilka istotnych parametrów. Pojemność to wartość, która przełoży się zarówno na komfort pracy, jak i na użyteczność sprzętu. To również parametr, który wpłynie na cenę urządzenia. Najtańsze nośniki pamięci dostępne są od około 20 zł. Oferują jednak niewielki zasób wolnego miejsca (od 4 do 16 GB), który sprawdzi się np. do samochodu. Szukając natomiast pendrive’a do zdjęć, muzyki lub video, warto postawić na model o pojemności 64 GB, 128 GB, a nawet 256 GB. Użytkownicy, którzy szukają pendrive’a w celu archiwizacji danych, również powinni sięgnąć po większe pamięci.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest obecność portu microUSB (Platinet BX-Depo 32GB + microUSB). Rozwiązanie podwójnych wtyczek to atut nowych modeli pendrive’ów, który docenią użytkownicy urządzeń mobilnych. Starsze egzemplarze mają standardowe wejście USB, które w przypadku chęci podłączenia do urządzenia z wejściem micro, wymagają specjalnej przejściówki. Bardzo ważnym parametrem, przez wielu uważanym za najważniejszy, jest szybkość transferu danych, czyli prędkość odczytu danych na sekundę. Najlepszy pendrive (Corsair Voyager GTX) oferuje odczyt na poziomie nawet od 400 do 600 MB/s. Warto pamiętać, że na prędkość transferu ma wpływ rodzaj interfejsu, z którym współpracuje pendrive. Dlatego jeśli zależy nam na szczególnie szybkim gadżecie, warto wybierać USB 3.0. Modele z portem USB 2.0 (GoodRam COLOR MIX) pracują wolniej (ich przepustowość wynosi 20–60 MB/s). Na rynku dostępny jest również nowy standard portu USB 3.1 Gen2, którego prędkość odczytu danych wynosi aż 1250 MB/s.

  • 64,99 zł
  • 24,99 zł
  • 69,99 zł
  • 69,79 zł
  • 39,99 zł

Obudowa pendrive’a

Metalowy pendrive

Najwięcej dostępnych na rynku modeli wykonano z tworzywa sztucznego lub gumy, jednak w ofercie wielu producentów znalazły się pamięci w całości wyprodukowane z metalu (np. Samsung BAR Plus 2020, SanDisk Ultra Luxe). Metalowa konstrukcja nie tylko jest trwalsza (wodoodporna, odporna na wysoką temperaturę i wstrząsoodporna), ale wyróżnia się eleganckim wyglądem. W ofercie różnych producentów obok standardowych znalazły się modele z szatą graficzną nawiązującą do bohaterów filmów czy bajek, np. Gwiezdnych Wojen (Pendrive 16 GB R2-D2, Pendrive 16 GB Chewbacca), Iron Mana (Pendrive 16 GB Iron Man), Minionków (Pendrive 16 GB Kevin). Prędkość ich pracy nie należy do najszybszych, jednak doskonale sprawdzą się jako przenośna pamięć dla ucznia. 

Warto zwrócić uwagę na rodzaj wtyczki. Jeśli pendrive to gadżet, z którego będziemy korzystać często, najlepszym rozwiązaniem będzie sprzęt ze wtyczką metalową. Wersje plastikowe sprawdzą się u użytkowników korzystających z pendrive’ów okazjonalnie. Niemniej ważny jest sposób mocowania wtyczki. Większość modeli ma złącze mocowane na stałe, z ewentualnie dołączaną zatyczką (Toshiba U301). To rozwiązanie uchroni sprzęt przed zakurzeniem i uszkodzeniem wtyczki. Wygodne są pendrive’y, w których wtyczka chowana jest do wewnątrz (SanDisk Extreme Go). Chociaż nie chroni ona urządzenia przed dostaniem się do środka kurzu, to ma wielu zwolenników. Przechowywanie małego urządzenia będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli producent zadbał o możliwość doczepienia pendrive’a do breloka. Bezpieczne gadżety formą przypominają kartę kredytową i można je schować do portfela. Sposób przechowywania urządzenia jest ważny, gdyż drobny pendrive stwarza duże ryzyko zgubienia, a tym samym utraty cennych danych.

Zabezpieczenie danych przechowywanych na pendrivie

Dodatkowe zabezpieczenie danych to opcja, która co prawda podnosi cenę urządzenia, ale chroni przechowywane dane przed ewentualną kradzieżą lub dostępem niepowołanych osób. Szyfrowanie danych na pendrivie odbywa się za pomocą hasła. Wysokiej jakości modele po wielokrotnym błędnym wprowadzeniu hasła usuwają z pamięci wszystkie dane. Niektóre z pendrive’ów (np. SanDisk Ultra Luxe) dzięki usłudze Flashback oferują możliwość wykonania automatycznej kopii zapasowej przechowywanych plików.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link