Kuchenka mikrofalowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Joanna

Kuchenka mikrofalowa to wielofunkcyjne urządzenie, które może służyć nie tylko do podgrzewania dań, ale także gotowania, pieczenia czy rozmrażania. Jeśli chcesz ułatwić sobie codzienne przygotowywanie posiłków, warto mieć je w swojej kuchni. Nie wiesz, jaką mikrofalówkę kupić? Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu!

Kuchenka mikrofalowa na blacie kuchennym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaką mikrofalówkę kupić – wolnostojącą czy do zabudowy,

- na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze,

- jakie funkcje powinna mieć kuchenka mikrofalowa.

Kuchenka mikrofalowa – do zabudowy czy wolnostojąca?

Choć w porównaniu z piekarnikiem kuchenka mikrofalowa może wydawać się niewielkim urządzeniem, w rzeczywistości sprzęt ten zajmuje sporo miejsca na blacie kuchennym. Dlatego zanim zabierzesz się do poszukiwań idealnej mikrofalówki, zdecyduj, w którym miejscu chcesz ją umieścić. Dzięki temu będziesz mógł wybrać między urządzeniem do zabudowy a mikrofalą wolnostojącą. W pierwszym przypadku kuchenka może być wbudowana w rząd szafek lub pionowy słupek, co zaoszczędzi przestrzeń roboczą. W drugim będziesz musiał znaleźć odpowiednio dużo miejsca na blacie, stole lub szafce.

WARTO WIEDZIEĆ

W zależności od wybranego modelu i jego pojemności wolnostojąca kuchenka mikrofalowa ma minimum 45-50 centymetrów szerokości i 36-40 centymetrów głębokości.

Czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania? Mikrofalówki wolnostojące to najlepszy wybór, jeśli chcesz doposażyć swoją kuchnię – możesz podłączyć urządzenie w dowolnym miejscu bez obaw o trudny montaż. Ich wadą jest oczywiście to, że zabierają sporo przestrzeni i nie zawsze komponują się z wystrojem pomieszczenia. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy pozwalają natomiast estetycznie i funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń w kuchni, ale są droższe od wolnostojących urządzeń.

Kuchenka mikrofalowa – najważniejsze parametry

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując kuchenkę mikrofalową? Weź pod uwagę najważniejsze parametry urządzenia:
  • Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83Xpojemność mikrofalówki – na rynku dostępne są kuchenki o pojemności od 17 do nawet 40 litrów. Od tego parametru zależy rozmiar sprzętu, a także to, jak dużą porcję będzie można podgrzać za jednym razem. 20-litrowe urządzenia są najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Mogą one pomieścić typowy talerz obiadowy, a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Jeśli zamierzasz używać mikrofalówki do przygotowywania posiłków dla kilku osób, zwróć uwagę na urządzenia o pojemności co najmniej 23-25 litrów,
  • moc mikrofal – od tego, jak dużą mocą dysponuje mikrofalówka, zależy wydajność urządzenia i czas przyrządzania potraw. Na rynku znajdziesz kuchenki o mocy od 700 W do nawet 1000 W – im więcej, tym szybciej nagrzeje się wnętrze urządzenia, a co za tym idzie, tym krócej będzie trzeba czekać na przygotowanie dania. Im większy budżet możesz przeznaczyć na zakup kuchenki mikrofalowej, tym łatwiej będzie Ci znaleźć efektywny model,
  • wnętrze kuchenki mikrofalowej – kupując nową mikrofalówkę, jeśli masz taką możliwość, sprawdź nie tylko wygląd jej obudowy, ale także jej środka. Od tego, jakie wykończenie producent zastosował we wnętrzu mikrofalówki, zależy trwałość urządzenia. Najtańsze kuchenki są w środku pokryte emalią, która jest niedroga, łatwa w czyszczeniu i pomaga zatrzymywać ciepło. Niestety, wykończenie to często ulega uszkodzeniom mechanicznym i korozji, co zmniejsza trwałość całego urządzenia. Lepiej pod tym kątem wypadają mikrofalówki ze stali nierdzewnej, a także ceramiczne, które – jak model Samsung GE83X – są łatwe w czyszczeniu i odporne na zarysowania,
  • sterowanie – większość starszych kuchenek mikrofalowych posiada mechaniczny system sterowania. Aby je uruchomić, samodzielnie dobiera się program, moc mikrofali i czas pracy urządzenia, używając prostych w obsłudze pokręteł. Droższe mikrofalówki są wyposażone w elektroniczny panel sterujący, pozwalający na bardziej szczegółowe ustawienie parametrów. Niektóre urządzenia mają też funkcję automatycznego doboru czasu pracy.
  • 299 zł
  • 269 zł
  • 799 zł
  • 299 zł
  • 279 zł

Dodatkowe funkcje mikrofalówki – na co zwrócić uwagę?

Kobieta podgrzewa danie w kuchence mikrofalowejJeśli zastanawiasz się, jaką mikrofalówkę kupić, oprócz podstawowych parametrów modelu zwróć uwagę na oferowane przez urządzenie dodatkowe funkcje. Zastanów się, które z nich będą Ci na co dzień potrzebne. Na przykład jeśli dysponujesz niewielką kuchnią, w której brakuje miejsca na dodatkowy sprzęt, dobrym wyborem będzie mikrofala z funkcją piekarnika. Decydując się na jej zakup, koniecznie zwróć uwagę, by była to kuchenka mikrofalowa z termoobiegiem – taki sprzęt zapewnia równomierne opiekanie dzięki krążeniu gorącego powietrza wokół potrawy. Nowoczesne mikrofalówki pozwalają również na gotowanie dań na parze.Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Gotowanie na parze – poznaj nowoczesne funkcje mikrofali.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów