Jaki system operacyjny Windows wybrać – 7, 8.1 czy 10?

Autor: Joanna

System operacyjny Windows to jeden z najbardziej popularnych rodzajów systemów komputerowych, z jakimi można się spotkać. Został on stworzony przez firmę Microsoft i od 1985 roku regularnie wydawana jest coraz to nowsza jego wersja.  Obecnie pracujemy najczęściej na Windows 7, 8 oraz 10, które następowały regularnie po sobie. Zastanawiasz się, który Windows wybrać?

Jaki system operacyjny Windows

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- który system Windows wybrać?,

- znaczenie rodzaju wybranego systemu,

- którą wersję wybrać – czyli systemy Windows dla każdego?.

Który system Windows wybrać?

Aby móc mówić o tym, jaki system operacyjny Windows jest najlepszy, powinieneś w pierwszej kolejności ustalić, czyli co tak naprawdę chcesz wykonywać na komputerze. Powinieneś być świadomi, że nie ma czegoś takiego jak urządzenie uniwersalne. Innymi słowy albo decydujesz się na bardziej praktyczniejsze biznesowe multimedialne rozwiązania lub też skupiasz się na sprzęcie skierowanym do gier komputerowych. Wszystko sprowadza się do tego, że w zależności od indywidualnych potrzeb będziesz posiadał inne parametry komputera, a przez to zostaniesz zmuszony do korzystania z takiego systemu, który pozwoli na wykorzystanie ich w pełni.

CZY WIESZ, ŻE...

Ponad 98% użytkowników systemu Windows niezbyt pochlebnie wyraża się o systemie Windows VISTA (wydanym w 2007 roku).

Znaczenie rodzaju wybranego systemu

System operacyjny Aby móc porównywać poszczególne systemy pod kątem wydajności warto przyjrzeć się bliżej ich okresom wydania, a także temu, jakie mają minimalne wymagania sprzętowe, które pozwolą na korzystanie z ich pełni możliwości.
Porównując tutaj Windows 7, czy 8 łatwo dostrzec, że choć dzieli je aż 4 lata różnicy to wymagania sprzętowe dużo się nie zmieniły. W przypadku ósemki dodatkowo zostały zastosowane nowoczesne rozwiązania tj. wyglądu interfejsu tak zwany układ kafelkowy, który w wielu przypadkach nie sprawdzał się zbyt dobrze i obniżał płynności działania systemu. Pod tym kątem standardowa 7 jest o wiele bardziej korzystna.
Z drugiej jednak strony starsze wydanie ma tą wadę, że na obecną chwilę traci powoli wsparcie firmy Microsoft, a tym samym nie można prowadzić aktualizacji, czy też zwiększać ochrony swojego systemu. Na szczęście firma Microsoft uczy się na swoich błędach i najnowsza wersja wypuszczonego systemu dla wielu osób jest praktycznie bez wad. Tym samym, gdy sprawdzisz dla Windows 10 opinie, są one niezwykle zachęcające. Z założenia system ten także nie wymaga zbyt dużego nakładu pod kątem wymagań sprzętowych, stąd też procesor dwurdzeniowy i 4 GB pamięci RAM powinny sobie z nim poradzić.
Proponowane produkty
  • 599 zł
  • 779 zł
  • 779 zł

Którą wersję wybrać – czyli systemy Windows dla każdego?

System Windows 10Bez względu na to, na jaki numer kolejnego wydania Windowsa się zdecydujesz, każdy z nich będzie posiadał swoją własną wersję tj. Starter, Home Basic, Home Premium, Professional oraz Ultimate. Z pewnością nawet nie świadomy tego, najczęściej wybierasz system Windows w wersji Home Basic, gdyż pozwala na optymalne wykorzystanie systemu przez standardowego użytkownika komputera. Niemniej jednak to, na jaki rodzaj się zdecydujesz, będzie skutkowało efektem wykorzystania możliwości sprzętowych. W ten oto sposób wybierając wersję starter możesz zapomnieć o jakikolwiek zmaganiach gamingowych, czy też wykorzystaniem komputera w kontekście graficznym.
Wspomniane Home Basic wystarcza dla maksymalnie 8 GB pamięci RAM i pozwala na niektóre opcje personalizacyjne, stąd też jest najbardziej popularna. Home Premium jest już wersją skierowaną w większości dla graczy i daje wsparcie nawet na 16 GB pamięci RAM (przeczytaj nasz artykuł Co to jest pamięć RAM? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze), jak i pozwala na obsługę dotykową. Professional (np. Microsoft Windows 10 Professional 32/64 bit OE) to bogactwo możliwości pozwalające na wykorzystanie nawet to 92 gigabajtów pamięci RAM oraz konstrukcję opartą na wielu procesorach. Ostatnia wersja Ultimate jest już przeznaczona głównie dla informatyków i programistów, gdyż pod kątem sprzętowym nie daje nic więcej niż Professional, a z drugiej strony pozwalam na dostęp do niezwykle istotnych systemowych możliwości.
Ostatecznie wybór systemu operacyjnego Windows będzie miał kluczowe znaczenie dla możliwości naszego komputera. Dlatego też, jeżeli oczekujesz, aby Twój sprzęt realizował konkretne potrzeby, warto poświęcić chwilę na tym, by wybrać najlepsze oprogramowanie, które nie rozczaruje.
Sprawdź w naszym sklepie dostępne systemy operacyjne.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny