Jak zainstalować drukarkę? Praktyczne rady

Autor: Klaudia

Sterowniki do drukarki to element niezbędny do prawidłowej instalacji i działania tego rodzaju sprzętu. Dowiedz się, jak prawidłowo ustawić drukarkę, by móc w pełni korzystać z jej funkcji.

Mężczyzna patrzący na kable od drukarek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak zainstalować drukarkę w systemie Windows
  2. jak prawidłowo powinna przebiegać instalacja drukarki sieciowej
  3. jakie drukarki wybrać

Instalowanie drukarki w systemie Windows krok po kroku

Kobiece ręce wyjmujące kartkę z drukarki

Po zakupie drukarki nie wystarczy jedynie podłączyć ją kablem do zasilania i urządzenia, z jakim ma współpracować. Sprzęt należy także prawidłowo zainstalować. Zwykle, jeśli jest on podłączany do drugiego urządzenia za pomocą kabla USB, wszystko odbywa się automatycznie. Wyszukiwane są więc odpowiednie sterowniki do drukarki i po krótkiej chwili jest ona gotowa do użycia. Jeśli jednak proces ten nie zakończy się sukcesem, użytkownik może samodzielnie wyszukać je w internecie. Jak zainstalować sterowniki do drukarki? Można je znaleźć, wybierając odpowiednią wersję systemu oraz właściwą platformę. Pobranie sterowników jest często jedynym sposobem na to, żeby zainstalować drukarkę bez płyty. Dostępne są one najczęściej na stronie producenta urządzenia, gdzie można je znaleźć po wpisaniu konkretnego modelu. W razie problemów z instalacją drukarki do komputera czy laptopa można również spróbować przejść przez cały proces z pomocą funkcji „Menadżera urządzeń” w panelu sterowania. Wystarczy odszukać urządzenie na liście, a następnie przejść przez wskazane przez system kroki.

Instalacja drukarki sieciowej – jak to zrobić?

Podłączenie drukarki sieciowej przebiega nieco inaczej niż w przypadku urządzenia, z którego będzie korzystać tylko jedna osoba. Aby sprzęt mogli używać inni użytkownicy, ważne jest, żeby był on wyposażony w funkcję Ethernet. Dzięki temu, wykorzystując sieć LAN, można udostępnić urządzenie do użytkowania wielu osobom jednocześnie. Jak zainstalować drukarkę? Urządzenie należy podłączyć do routera, przełącznika lub koncentratora działającego w sieci. Kolejny krok stanowi wyszukanie w panelu sterowania pozycji „Urządzenia i drukarki”. Powinna pojawić się w niej opcja „Dodaj drukarkę” oraz wariant „Dodaj drukarkę lokalną”. W następnym etapie instalacji trzeba zaznaczyć opcję „Użyj istniejącego portu” i wybrać ten odpowiedni dla urządzenia, które się posiada. Ostatnim krokiem jest instalacja sterowników do drukarki. Umożliwią one jej poprawną instalację i poprawne wykonywanie przez nią zadań, do jakich jest przeznaczona.

Sposobem na to, jak zainstalować drukarkę WiFi jest w pierwszej kolejności połączenie jej z routerem poprzez wyszukanie go na liście oraz wpisania do urządzenia hasła. W kolejnym kroku należy dodać je w komputerze. W tym celu musimy wejść do panelu sterowania, wybrać opcję “Drukarki i skanery” i zaczekać, aż system je wyszuka. Następnie trzeba zaznaczyć opcję „Dodaj drukarkę bezprzewodową”. Jeśli drukarka nie zostanie znaleziona, może okazać się konieczny restart obu sprzętów lub wpisanie jej adresu IP. Natomiast jeśli w systemie nie ma sterowników, najpewniej zostaną one pobrane automatycznie.

Na koniec warto dodać, że niezależnie od tego, jak zainstaluje się drukarkę do laptopa czy komputera, dobrze ustawić ją jako tę domyślną, aby system każdorazowo nie pytał, który model ma wybrać do pracy.

Polecane drukarki laserowe
  • 899 zł
  • 429 zł
  • 799 zł
  • 849 zł
  • 529 zł

Jakie modele drukarek wybrać?

Biała kartka na czarnej drukarce

Niezależnie od tego, czy ma się do czynienia ze sprzętem laserowym czy atramentowym, instalowanie drukarki przebiega zwykle tak samo w obu przypadkach. Wybór rodzaju jest więc sprawą indywidualną. Modele atramentowe są polecane zwłaszcza do druku zdjęć, gdyż gwarantują ich wysoką jakość. Z kolei urządzenia wyposażone w laser mogą pochwalić się imponującą szybkością wydruku, co sprawdza się szczególnie w biurach. Świetną drukarką atramentową jest Epson EcoTank L3111 z nowym systemem napełniania pojemników atramentem. Co ciekawe, można też wybrać urządzenie z akumulatorem, jak np. Canon PIXMA iP110 z akumulatorem.

Z kolei decydując się na model laserowy, warto rozważyć np. HP Neverstop Laser 1000w, który umożliwia drukowanie wprost z urządzenia mobilnego, dzięki aplikacji HP Smart, nawet do 20 stron na minutę. Natomiast model Brother HL-1223WE pozwala drukować bezprzewodowo zarówno z komputera, jak i tabletu czy smartfona dzięki WiFi. Można także podłączyć do interfejsu USB pendrive’a czy dysk twardy, co eliminuje konieczność przenoszenia danych na dysk komputera.

Ciekawą funkcją jest złącze Ethernet, które umożliwia uzyskanie kopii dokumentów przez wszystkich użytkowników podłączonych w sieci. Instalowanie drukarki wykorzystującej takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się zatem w dużych firmach. Przykładem modelu wykorzystującego taka praktyczną funkcję jest Lexmark C3224dw.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link