Drukarka ze skanerem – urządzenie wielofunkcyjne do biura i do domu

Autor: Klaudia

Drukarka ze skanerem to tzw. urządzenie wielofunkcyjne. Przydaje się zarówno w domu, jak i w biurze, kiedy chcemy móc wykonywać kilka czynności, a nie dysponujemy miejscem na wiele sprzętów. W sklepach ze sprzętem elektronicznym jest szeroki asortyment tego typu urządzeń. Wśród modeli znajdziemy atramentowe, laserowe oraz żelowe. Które z nich zasługują na uznanie konsumentów?

Ręce obsługujące urządzenie wielofunkcyjne

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie drukarki ze skanerami są dostępne na rynku;
 2. czym się różni drukarka laserowa ze skanerem od atramentowej i żelowej;
 3. na co zwrócić uwagę przed zakupem drukarki ze skanerem;
 4. które modele skanerów drukarek są najczęściej kupowane przez klientów sklepów elektronicznych.

Jakie rodzaje drukarek ze skanerem są dostępne w sklepach?

Czarne urządzenie wielofunkcyjne na biurku

Drukarki ze skanerem określa się mianem urządzeń wielofunkcyjnych. Są one bardzo przydatne, zwłaszcza w domu i niewielkich biurach, gdzie nie ma miejsca na rozstawienie wielu sprzętów. Ich niewątpliwą zaletą są małe rozmiary. Umożliwia to umiejscowienie urządzenia na naprawdę małej przestrzeni.

Drukarki zyskały uznanie w latach osiemdziesiątych. Nie były jednak tak zaawansowane technologicznie, jak obecne. Ich funkcja ograniczała się wyłącznie do kopiowania i drukowania. Nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne to nie tylko drukarki ze skanerem, ale także faksy oraz edytory z możliwością przechowywania dokumentów. Na rynku sprzętów elektronicznych można dostać drukarki atramentowe, żelowe oraz laserowe.

Czym się różni drukarka laserowa ze skanerem od innych typów drukarek?

Na sklepowych półkach jest szeroki wybór drukarek, które możemy kupić. Większość konsumentów stawia na nowe technologie i wybiera drukarki laserowe do domu lub biura, ponieważ są one tańsze w eksploatacji. Nie trzeba wymieniać w nich tuszu, jak ma to miejsce w przypadku drukarki atramentowej ze skanerem. Jest też inna opcja, a mianowicie drukarka żelowa, w której zamiast tradycyjnych kartridży z tuszem jest żel. Bardzo szybko on wysycha, więc nie ryzykujemy, że wydruk będzie rozmazany. Drukarki żelowe są droższe od atramentowych, dlatego jeśli nie planujemy drukowania sporej liczby stron, postawmy na tańsze wersje skanerów drukarek z wymiennymi tuszami.

Wybór pomiędzy kolorową drukarką laserową ze skanerem lub atramentową a czarno-białą wersją jest osobistą decyzją konsumenta. Urządzenie powinno być dopasowane do jego codziennych potrzeb.

Polecane skanery
 • 1 119 zł
 • 279 zł
 • 1 319 zł
 • 449 zł
 • 719 zł

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drukarki ze skanerem?

Ręka kobiety obsługująca urządzenie wielofunkcyjne

Zanim zdecydujemy się na zakup drukarki ze skanerem, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, np. na:

 • technologię drukowania – laserową, atramentową lub żelową;
 • częstotliwość drukowania dokumentów – ilość dziennych wydruków jest ważna, ponieważ decyduje o kosztach eksploatacji urządzenia. Jeśli mamy zamiar drukować wiele stron, drukarka atramentowa będzie nieopłacalnym zakupem;
 • dodatkowe funkcje – niektóre urządzenia wielofunkcyjne mają nie tylko możliwość skanowania, ale również faksowania i zapamiętywania wydruków. Niektóre modele wyposażono w Wi-Fi, które umożliwia łączność bezprzewodową.

Istotnym elementem są również wymiary skanera z drukarką. Urządzenia, które mają dużo funkcji dodatkowych, nie zawsze są małe i niekoniecznie zmieszczą się na niewielkiej przestrzeni.

Które modele drukarek ze skanerem cieszą się popularnością wśród konsumentów?

Szeroki asortyment urządzeń wielofunkcyjnych nie ułatwia wyboru modelu. Są jednak takie, które cieszą się wyjątkową popularnością wśród klientów. Są to np.:

 • Epson EcoTank – drukarka kolorowa ze skanerem, z możliwością ręcznego drukowania obustronnego. Zmieści się w domu lub małym biurze, ponieważ ma niewielkie wymiary. Skanuje, drukuje i kopiuje dokumenty, ale ich nie zapamiętuje;
 • OKI MC573dn – ma dość duże gabaryty, dlatego nadaje się wyłącznie do biura. Jest drukarką laserową ze skanerem, faksem i możliwością automatycznego druku dwustronnego. Posiada złącze Ethernet i port USB. Dane z jej użytkowania można przenosić wprost do komputera;
 • HP DeskJet Ink Advantage – kolorowa drukarka atramentowa z funkcją drukowania, kopiowania i skanera. Można jej używać bezprzewodowo. Na wyposażeniu wraz z urządzeniem znajdziemy tusze oraz kabel USB. Co ciekawe, drukować można również z telefonu, co dla wielu konsumentów jest sporym ułatwieniem.

Ceny drukarek zaczynają się już od 100 złotych. Tańszymi modelami są te urządzenia, które wymagają okresowej wymiany tuszu. Jeśli zdecydujemy się na zakup drukarki laserowej ze skanerem, powinniśmy się liczyć z wydatkiem od 300 nawet do 600 złotych. Duże, stojące drukarki biurowe to jeszcze większy koszt. Ich ceny zaczynają się od 1000 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link