Jaką drukarkę atramentową do wydruku zdjęć wybrać?

Autor: Joanna

Wydruk zdjęć nigdy nie był prostszy. Dzięki drukarkom atramentowym możemy zmienić domowe zacisze w profesjonalne studio fotograficzne. Aby kupić wydajną drukarkę kolorową atramentową do zdjęć, warto zwrócić uwagę na oferowaną rozdzielczość, koszt i czas wydruku strony.

Drukarka atramentowa na biurku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy warto kupić tanią drukarkę atramentową
 2. jakie zalety ma kolorowa drukarka atramentowa
 3. jak wybrać dobrą drukarkę atramentową
 4. jakie zalety ma drukarka Wi-Fi

Czy warto kupić tanią drukarkę atramentową?

Kartridż kolorowy w drukarce atramentowej

Drukarki atramentowe dzięki niskiej cenie i dużej dostępności idealnie spisują się w domu. Modele atramentowe umożliwiające wydruki w kolorze łączą wysoką jakość wydruku z niską ceną urządzenia. Sprawia to, że zakup takiej drukarki nie obciąża domowego budżetu. Należy jednak pamiętać, że drukarka drukarce nie równa. Tanie modele mniej znanych producentów (dostępne nawet w dużych dyskontach spożywczych) bywają niekiedy dość drogie w eksploatacji. Ich główną wadą jest brak lub trudny dostęp do zamiennych tuszów. Choćby z tego powodu używanie tanich drukarek atramentowych może być nieopłacalne.

Jakie zalety ma drukarka atramentowa kolorowa?

Wśród najważniejszych zalet drukarki kolorowej atramentowej warto wyróżnić takie parametry jak:

 • wysoka wydajność ‒ drukarka atramentowa kolorowa rozpoczyna drukowanie dużo szybciej niż urządzenie laserowe. Już w niecałą minutę jest gotowa do pracy, a już po kilku sekundach użytkownik może trzymać w dłoni pierwszą wydrukowaną stronę. Tak działają również drukarki atramentowe A3, np. Epson WorkForce WF-7210DTW;
 • świetna jakość ‒ to główna zaleta tych urządzeń. Pod względem jakości drukarki A3 atramentowe są nieporównywalnie lepsze niż modele laserowe. Dlatego też tak często wybierają je fotografowie i osoby, które drukują zdjęcia. Dobre jakościowo laserówki umożliwiają uzyskanie wydruków w jasnych i wyrazistych kolorach. Szczególnie warte polecenia są modele wykorzystujące druk piezoelektryczny;
 • wielofunkcyjność ‒ na rynku znajdziemy również drukarki atramentowe ze skanerem, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnych biurach. Umożliwiają zarówno wydruk, jak i skan zdjęć czy plików tekstowych. Do chętnie wybieranych modeli zaliczają się m.in. HP DeskJet 2633 czy HP Deskjet Ink Advantage 377;
 • niewygórowana cena ‒ dobrą drukarkę atramentową od przodujących producentów kupimy za niecałe 200 zł, np. Canon PIXMA TS3150.
 • 1 149 zł
 • 1 339 zł
 • 1 179 zł
 • 499 zł
 • 479 zł

Jak wybrać dobrą drukarkę atramentową?

Drukarka atramentowa Epson

Zanim kupimy drukarkę atramentową kolorową, zwróćmy uwagę, ile wyniosą nas koszty druku. W tym celu sprawdźmy ceny atramentów (oryginalnych i zamienników) i ustalmy, ile stron będziemy mogli dzięki nim wydrukować. Różnice pomiędzy poszczególnymi tuszami mogą być naprawdę spore. Warto więc wyliczyć, jaka będzie cena wydruku jednej strony. Aby to zrobić, cenę pojemnika podzielmy przez liczbę stron, które wydrukujemy. Kolejnym ważnym kryterium doboru jest jakość wydruku. Najlepsza drukarka atramentowa powinna umożliwiać wydruk na przykład w jakości 5760 × 1440 dpi.

A może drukarka atramentowa Wi-Fi?

Zaletą drukarki atramentowej Wi-Fi jest duża mobilność. Użytkownicy mogą przenosić urządzenie z miejsca na miejsce, bez konieczności zabierania ze sobą nieporęcznych kabli. Takie rozwiązanie z pewnością docenią fotografowie. Urządzenie można zabrać ze sobą na zdjęcia plenerowe czy do siedziby klienta. Drukarka atramentowa Wi-Fi współpracuje zarówno z komputerami stacjonarnymi, jak i laptopami.

Do czego służy drukarka atramentowa z napełniaczami?

Drukarka atramentowa z napełniaczami różni się od standardowych „atramentówek”. Model z napełniaczami (czyli zbiornikami do uzupełniania tuszu) jest znacznie tańszy w eksploatacji, mimo iż koszt zakup urządzenia jest wyższy niż w przypadku zwykłych drukarek na atrament. Główną zaletą tego modelu jest wysoka wydajność. Gdy tusz się kończy, nie trzeba wymieniać całego zbiornika – wystarczy jedynie dolać kolejną porcję tuszu. Co więcej, można to zrobić, nawet jeśli jesteśmy w trakcie drukowania dużej partii zdjęć i niespodziewanie wyczerpiemy obecny zapas. Popularny modelem drukarki atramentowej z napełniaczami jest Epson EcoTank L3111.

Bez wątpienia jest to dobre rozwiązanie dla fotografów czy grafików, którzy potrzebują taniej w eksploatacji drukarki atramentowej. Niemniej urządzenie może również pełnić funkcję drukarki atramentowej do domu, o ile będziemy z niego korzystać co tydzień. Należy bowiem pamiętać, że sporadyczne korzystanie z drukarki może spowodować jej awarię. Dlaczego tak się dzieje? Modele z napełniaczami są wyposażone w zintegrowane głowice atramentowe, które gdy są nieużywane, po prostu się zatykają.

Drukarka atramentowa ‒ cena

Drukarkę laserową atramentową kupimy już za niecałe 200 zł. Jeżeli zamierzamy korzystać z urządzenia profesjonalnie, warto wybrać nieco droższy model umożliwiający wydruk w wysokiej rozdzielczości.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link