Data publikacji: 6 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Domowa winiarnia – dowiedz się, na co zwrócić uwagę, kupując chłodziarkę do wina

Poleć znajomemu Drukuj

Zdecydowałeś się urządzić w domu winiarnię? Jeśli nie masz do dyspozycji piwnicy, przyda Ci się chłodziarka do wina. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu. Przekonaj się, jak najlepiej przechowywać w lodówce na wino butelki z trunkiem czerwonym, a jak z białym lub różowym. Zapewnij ulubionemu alkoholowi odpowiednie warunki, by zachował smak i aromat.

Wnętrze chłodziarki do wina

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka jest odpowiednia temperatura przechowywania wina,

- jakie warunki powinna zapewnić chłodziarka do wina,

- który model jest lepszy: do zabudowy czy wolnostojący.

Chłodziarka do wina z przyciemnianą szybąJaka jest odpowiednia temperatura przechowywania wina?

Chłodziarka do wina to urządzenie dopasowane do konkretnego zadania: przechowywania wina (w rozbudowanej wersji także innych trunków). Sprawdza się lepiej od lodówki, ponieważ zawsze zapewnia winu odpowiednią, stałą temperaturę, podczas gdy w lodówce ulega ona cyklicznym zmianom. Jeżeli jesteś miłośnikiem wina i chcesz mu zapewnić najlepsze warunki leżakowania, rozwiązanie jest tylko jedno: zdecyduj się na lodówkę na wino.

Chłodziarka do napojów alkoholowych powinna zapewniać szeroki wachlarz temperatur. Dobrze też, gdy jest podzielona na niezależne strefy temperaturowe, tak jak lodówka na wino Liebherr WTes 1672 o klasie energetycznej A. Wówczas w jednym urządzeniu możesz przechowywać kilka gatunków alkoholi (wino, szampan) lub rodzajów (wino czerwone, białe).

Zapamiętaj:

  1. Temperatura przechowywania wina białego to 10-15° C.

  2. Temperatura przechowywania wina różowego to 9-10° C.

  3. Temperatura przechowywania wina czerwonego to 15-18° C.

  4. Temperatura przechowywania wina musującego to 6-9° C.

Jakie warunki powinna zapewnić chłodziarka do wina?

Chociaż temperatura jest najważniejsza, to niejedyny aspekt, na który powinieneś zwrócić uwagę. Równie istotne są:

  • właściwe oświetlenie, a dokładniej: ograniczenie światła. Wino powinno być przechowywane w ciemności, dlatego szczególną popularnością cieszą się lodówki na wino z szybą z filtrem UV. Przyciemniane szkło znajdziesz w drzwiach chłodziarki do wina Liebherr WKb 1812,

  • kontakt z zapachami – ten powinien zostać ograniczony do minimum. Nie każdy wie, że zatęchłe powietrze może niekorzystnie wpłynąć na smak wina. W profesjonalnych chłodziarkach do wina montuje się filtry węglowe,

  • wilgotność powietrza – przy jej właściwej regulacji do wina nie przeniknie pleśń. Ponadto warto wiedzieć, że zbyt niska wilgotność prowadzi do kurczenia się korka i przedostawania do środka powietrza,

  • klimatyzacja, którą zapewnia wbudowany w chłodziarkę do wina wentylator.

WSKAZÓWKA

Im bardziej rozbudowana jest chłodziarka do wina, tym więcej prądu będzie zużywać. Pamiętaj, że to urządzenie, które jest podłączone do gniazdka bez przerwy. Lepiej wygospodarować na zakup większy budżet i zaoszczędzić na opłatach niż zapłacić mniej podczas zakupu, a potem regularnie przepłacać.

Lodówka na wino Liebherr WTes 1672Chłodziarka do wina do zabudowy czy wolnostojąca?

Kwestia designu lodówki na wino zależy od Twoich preferencji. Jeśli chcesz zachować jednolity styl kuchni, zdecyduj się na chłodziarkę do wina do zabudowy. Jeżeli jednak urządzenie dokupujesz do gotowej kuchni lub chcesz ją wstawić do salonu – wystarczy Ci wersja wolnostojąca, taka jak Hoover HWCA 2335. Bez względu na decyzję upewnij się, że model spełnia warunki przedstawione wyżej: zapewni winu właściwą temperaturę i poziom światła.

Jak dużej chłodziarki do wina potrzebujesz? Do jednej zmieścisz tylko kilka butelek, do innej kilkadziesiąt czy kilkaset. W modelu Whirlpool ADN231 schowasz ich do 60. Zwróć uwagę na pojemność urządzenia oraz liczbę półek. Upewnij się, że lodówka na wino została podzielona na strefy i oferuje kilka poziomów temperaturowych, abyś mógł odpowiednio przechowywać każdy rodzaj wina.

Obejrzyj wszystkie dostępne w sklepach Euro chłodziarki do wina i wybierz model, w którym będziesz mógł trzymać swoje ulubione trunki!

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas