Dlaczego warto zainwestować w legalne oprogramowanie?

Autor: Ola

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie powszechny dostęp do internetu jest przyczyną popularyzacji nielegalnego oprogramowania – dziś korzysta z niego prawie każdy. Czy wiesz jednak, co może Ci za to grozić? Sprawdź, dlaczego warto kupować legalne programy!

legalne oprogramowanie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego warto mieć legalne oprogramowanie użytkowe,

- po czym odróżnić legalne programy od tych nielegalnych,

- czym można zastąpić drogie oprogramowanie użytkowe,

- czym może grozić korzystanie z nielegalnych programów.

Dlaczego opłaca się mieć legalne oprogramowanie?

Po co za coś płacić, skoro możesz to mieć za darmo – choć zdobyte w nielegalny sposób? Okazuje się, że posiadanie legalnego oprogramowania komputerowego niesie za sobą szereg zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • suport od producenta – tylko w przypadku legalnych programów możesz liczyć na pomoc producenta w sytuacji, gdy dzieje się z nimi coś dziwnego. Jeśli masz piracką wersję, ze wszystkimi problemami musisz sobie radzić samodzielnie, co nie zawsze się udaje. Musisz też liczyć się z tym, że w każdej chwili możesz stracić dostęp do pirackiego programu – twórcy często wypuszczają aktualizacje, które blokują nielegalne wersje,
 • wirusy – pobierając oprogramowanie z nieznanego, nielegalnego źródła, nigdy nie możesz być pewien tego, co się stanie po jego otwarciu. Takie programy są bowiem świetnym nośnikiem dla wirusów służących chociażby do wykradania danych osobowych i przejmowania kontroli nad komputerami. Może się zatem okazać, że próba zaoszczędzenia na programie będzie Cię słono kosztować,
oprogramowanie Eset NOD32 Antivirus 6.0 BOX Upgrade 1stan/12m-cy
 • prawo – niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nielegalne pobieranie programów z internetu to nic innego jak kradzież dóbr intelektualnych – a co za tym idzie jest to przestępstwo. O tym, jakie konsekwencje prawne mogą Ci za to grozić, przeczytasz w dalszej części naszego artykułu,
 • zniżki – posiadacze legalnych programów często otrzymują od producentów swoistą nagrodę za lojalność w postaci zniżek na kolejne wersje i aktualizacje – dzięki temu ich zakup będzie wiązać z jeszcze niższym kosztem niż normalnie,
 • pełne wersje – w przypadku płatnych wersji zawsze masz pewność, że masz do dyspozycji pełen dostęp do narzędzia, bez żadnych ograniczeń. Pirackie programy często są niekompletne – w efekcie praca na nich może się okazać po prostu niewydajna.
oprogramowanie do pracy

Jak sprawdzić, czy oprogramowanie komputera jest legalne?

Nie jesteś pewien, czy posiadane przez Ciebie programy są legalne czy też nie? Spokojnie – możesz to łatwo sprawdzić. Poniżej pokażemy Ci jak to zrobić na przykładzie oprogramowania Office.

Samo posiadanie dowodu zakupu (w postaci paragonu lub potwierdzenia zakupu na aukcji internetowej) jest już pewnym potwierdzeniem tego, że posiadasz legalną wersję programu. Nie daje Ci to jednak 100-procentowej pewności – szczególnie wtedy, gdy nie kupiłeś go na oficjalnej stronie producenta lub w renomowanym sklepie. Nietrudno znaleźć nowiem oszustów, którzy sprzedają nielegalny system Office jako wersję płatną – i wbrew pozorom wciąż nie brakuje osób, które się na to nabierają.

oprogramowanie Microsoft Office 365 Home Box 1 rok

Jeśli kupiłeś oprogramowanie w wersji pudełkowej, powinieneś mieć w domu opakowanie po płycie, a na nim klucz licencyjny stanowiący potwierdzenie legalnego pochodzenia oprogramowania. W przypadku wersji elektronicznych musiałeś otrzymać klucz licencyjny na adres e-mail – to również jest wystarczające potwierdzenie legalności. Kupiłeś laptopa z wgranym systemem Office? Na spodzie urządzenia powinna znajdować się naklejka z numerem licencji – znajdziesz go również w biosie.

Jeśli chcesz zyskać pewność co do tego, że Twój Office jest legalny, skorzystaj z oficjalnej strony producenta. Dzięki specjalnemu narzędzi szybko potwierdzisz to, czy Twój program jest legalny – i w razie potrzeby będziesz mieć dowód na to, że sprzedawca oszukał Cię przy zakupie.

CZY WIESZ, ŻE…

Zgodnie z polskim prawem możesz mieć na własnym komputerze nielegalne wersje plików muzycznych i filmów, o ile posiadasz je na własny użytek i nie korzystasz z nich komercyjnie. Uważaj jednak na torrenty – w ich przypadku zazwyczaj udostępniasz je publicznie innym użytkownikom, co z kolei oznacza, że działasz nielegalnie.

Polecane oprogramowanie
 • 189,99 zł
 • 119,99 zł
 • 139,99 zł
 • 679 zł
 • 519 zł

Alternatywa dla płatnego oprogramowania komputerowego

Czy wiesz, że zamiast korzystać z pirackich programów, możesz zdecydować się na pobranie ich darmowych odpowiedników? Okazuje się, że na rynku naprawdę nie brakuje takiego oprogramowania- trzeba go tylko poszukać. Do Twojej dyspozycji są dwa rodzaje darmowych licencji:

 • oprogramowanie freeware – możesz dowolnie korzystać z takich programów i je udostępniać. Jedyne, co jest tutaj zabronione, to dokonywanie w nich jakichkolwiek poprawek i sprzedawanie w „ulepszonej wersji”. Licencja freeware jest bezpłatna tylko dla użytku własnego, lecz nie można jej używać komercyjnie,
oprogramowanie Adobe Premiere Elements 2018 (Kod) MAC
 • oprogramowanie shareware – możesz używać programu w pełnej wersji przez pewien z góry określony czas – np. miesiąc. Później albo usuwasz program albo kupujesz jego pełną wersję i korzystasz z niego dalej.

Oto lista bezpłatnych odpowiedników dla płatnych programów, które są najpopularniejsze wśród internetowych piratów:

lista bezpłatnych odpowiedników dla płatnych programów

Co Ci grozi za używanie nielegalnego oprogramowania?

Wiele osób pobiera z sieci nielegalne wersje programów komputerowych, nie będąc do końca świadomym tego, że jest to przestępstwo – zgodnie z art. 293 k.k. i art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z nimi za posiadanie lub rozpowszechnianie nielegalnego oprogramowania mogą Ci grozić takie konsekwencje, jak:

 • kodeks karny określa posiadanie pirackich programów mianem paserstwa. Za taki czyn możesz zostać ukarany wysoką grzywną finansową, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Policja ma również prawo do zarekwirowania wszystkich nośników, na których znajdują się nielegalne programy – komputerów, dysków zewnętrznych, płyt czy pendrivów,
oprogramowanie komputerowe w biurze
 • w takiej sytuacji odpowiadasz również przed producentem oprogramowania. Prawo daje mu bowiem możliwość żądania rekompensaty za kradzież mienia intelektualnego, której się dopuściłeś. W efekcie będziesz musiał wypłacić mu odszkodowanie w postaci dwukrotnej ceny oprogramowania – w efekcie może Cię to kosztować dużo więcej niż w przypadku legalnego zakupu programu,
 • konsekwencje te mogą być szczególnie dotkliwe dla firm, które korzystają z pirackich programów. Oprogramowanie używane do pracy zarobkowej najczęściej jest dość drogie – za taką licencję trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pomyśl teraz o sytuacji, w której posiadasz je na kilku lub kilkunastu firmowych komputerach, a za każdą z nich będziesz musiał zapłacić producentowi podwójną kwotę – efektem może być odszkodowanie idące w setki tysięcy złotych, co będzie sporym obciążeniem dla budżetu każdego przedsiębiorstwa – a w przypadku mniejszych firm może wręcz równać się bankructwu.
co grozi za nielegalne oprogramowanie graficzne

WARTO WIEDZIEĆ

Choć zgodnie z prawem możesz mieć na komputerze nielegalne filmy i muzykę, o ile korzystasz z nich tylko Ty, zasada ta nie obejmuje oprogramowania praz gier, które podlegają ochronie praw autorskich. Nie możesz więc powoływać się tutaj na dozwolony użytek prywatny i każde nielegalne pobranie programu czy gry jest przestępstwem.

Więcej informacji na temat prawnych definicji i konsekwencji posiadania nielegalnego oprogramowania możesz znaleźć w naszym artykule: Nielegalne oprogramowanie – co dokładnie oznacza i jakie kary za nie grożą?

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link