Czym jest żarówka LED?

Autor: Anna

Chociaż żarówki ledowe są droższe od tradycyjnych, zakup energooszczędnej żarówki ledowej do domu jest opłacalny. Nawet jeśli zapłacisz za nią co najmniej kilkadziesiąt złotych, ten wydatek zwróci się w niższych rachunkach za energię elektryczną, zwłaszcza jeśli żarówka LED ma być głównym oświetleniem w pomieszczeniu, w którym głównie przebywasz wieczorem. Czym ona jest i jak działa?

Kobieta wybierająca żarówki ledowe do domu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest żarówka LED i jak działa
  2. jak wybrać żarówki ledowe do domu
  3. jakie żarówki ledowe warto kupić
Żarówka LED Philips LED 8 W (60 W) E27

Co to jest żarówka LED i jak działa?

Żarówka LED jest najbardziej energooszczędna na rynku. W porównaniu do innych żarówek wydziela mniej ciepła, czyli nagrzewa się w mniejszym stopniu. Charakteryzuje się również najdłuższą żywotnością. Może działać nawet 15 lat w zależności od intensywności użytkowania.

Jak jest zbudowana i jak działa żarówka ledowa? Diody LED są tworzone z bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów w porównaniu do klasycznych żarówek zawierających rtęć. Diody elektroluminescencyjne mają 2-warstwowe półprzewodniki, w których elektrony przemieszczają się po dostarczeniu energii. W dużym skrócie – wskutek przemieszczania się elektronów powstaje światło.

CZY WIESZ, ŻE...

Żarówki ledowe nie emitują ani promieniowania IR, ani UV. W efekcie nie nagrzewają się i nie powodują blaknięcia kolorów oświetlanych przedmiotów.

Jak wybrać żarówki ledowe do domu?

Kupując żarówkę LED, należy zwrócić uwagę na dane na etykiecie. Często popełnianym błędem podczas kupowania żarówki ledowej do domu jest zwracanie uwagi wyłącznie na moc w watach.

Przykładowo: żarówka Philips o mocy 8 W jest według producenta odpowiednikiem klasycznej żarówki o mocy 60 W. Zwróć jednak uwagę, że na opakowaniu widnieje informacja o 806 lumenach. Ten parametr określa wielkość strumienia światła emitowanego przez żarówkę. Im więcej lumenów, tym więcej światła emituje żarówka.

Dlaczego warto analizować ilość lumenów? Otóż ta żarówka Philips ma moc 7 W (80 W), daje jednak tylko 575 lumenów, więc będzie emitowała mniej światła niż poprzedni model. Więcej porad dotyczących mocy oświetlenia żarówkami LED znajdziesz tutaj.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie ma żarówki LED, która sprawdzi się idealnie we wszystkich pomieszczeniach w domu. O ile 100-200 lumenów wystarczy do oświetlenia przedpokoju, o tyle blat kuchenny i miejsce do pracy powinny być oświetlone żarówkami LED o mocy przynajmniej 500-600 lumenów.

Wymiana klasycznej żarówki na żarówkę LEDInne ważne parametry żarówek ledowych do zweryfikowania przed zakupem to:

  • gwint – końcówka żarówki musi pasować do Twoich lamp,
  • klasa energetyczna i roczne zużycie prądu,
  • barwa światła i temperatura barwowa – np. Philips LED Bańka emituje światło w odcieniu chłodnej bieli (4000 K). Im wyższa wartość, tym chłodniejsze i bardziej niebieskie będzie światło,
  • wskaźnik oddawania barw – im wyższy, tym bardziej naturalne są kolory przedmiotów oświetlonych wybraną żarówką LED,
  • wymiary żarówki – mimo że gwint żarówki ledowej pasuje do lampy, warto sprawdzić, czy żarówka zmieści się w kloszu, czy będzie nieestetycznie wystawać.

Jakie żarówki ledowe warto kupić?

Współczesne żarówki LED nie tylko oświetlają pomieszczenia i pełnią funkcję dekoracyjną (mogą np. oświetlać schody w domu albo tworzyć klimatyczny nastrój w salonie), ale mają nawet wbudowane głośniki Bluetooth, jak Sengled Pulse z głośnikiem JBL, albo wzmacniacz Wi-Fi. Niektórymi można nawet sterować bezprzewodowo za pomocą smartfona – z żarówek LED możesz stworzyć inteligentny system oświetleniowy.

Reflektory punktowe Philips możesz umieścić zarówno nad blatem kuchennym, jak i biurkiem czy fotelem. Z kolei świetlówka LED Philips RS7 sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych oraz w zastosowaniach zewnętrznych. Niektóre żarówki pozwalają regulować jasność oświetlenia, o czym przeczytasz tutaj.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny