Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER D6 6GB GDDR6 192bit
Gwarantujemy dostawę przed Mikołajkami!
 • Układ karty:  NVIDIA® GeForce GTX™ 1660 SUPER
 • Pamięć:  6 GB
 • Rodzaj pamięci:  GDDR6
 • Złącze karty:  PCI-Express 3.0 x 16
 • 1 23900
 • 61,95
  × 20 rat 0%

  Do maja nie płacisz!

  61,95
  × 20 rat 0%
  Zmień
  Do maja nie płacisz!
Karta graficzna MSI GeForce RTX 2060 VENTUS OC 6GB GDDR6 192bit
Gwarantujemy dostawę przed Mikołajkami!
 • Układ karty:  NVIDIA® GeForce RTX™ 2060
 • Pamięć:  6 GB
 • Rodzaj pamięci:  GDDR6
 • Złącze karty:  PCI-Express 3.0 x 16
 • 2 09900
 • 104,95
  × 20 rat 0%

  Do maja nie płacisz!

  104,95
  × 20 rat 0%
  Zmień
  Do maja nie płacisz!
Zobaczyłeś 15 z 345 produktów

Karta graficzna – nie służy tylko do grania

Karta graficzna często jest kojarzona z podzespołem stworzonym do grania w gry komputerowe o dużym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową. Częściowo jest to prawdą. Bez niej nie będzie możliwości osiągnięcia odpowiedniej płynności podczas przemierzania wirtualnych światów. Jednocześnie coraz więcej programów podwyższa swoje rekomendowane wymagania sprzętowe i wykazuje zapotrzebowanie na dedykowaną kartę graficzną. W przypadku pracy z grafiką lub montażem filmów zintegrowana grafika może nie wystarczyć.

Zintegrowana karta graficzna – czy wystarczy do moich potrzeb?

Duża część procesorów ma już wbudowany zintegrowany układ graficzny. Taka „Integra” pozwoli na uruchomienie komputera i obsługę systemu. Sprawdza się w sytuacjach, w których komputer służy do przeglądania internetu lub oglądania filmów. Granie, obróbka graficzna czy montaż filmów jest możliwe, jednak programy będą działały bardzo wolno. Do zastosowań profesjonalnych i rozrywkowych zalecany jest zakup dedykowanej karty graficznej.

Dobieranie karty graficznej do potrzeb

W zależności od przeznaczenia komputer będzie potrzebował większej lub mniejszej mocy obliczeniowej. Samo przeglądanie internetu i praca w programach z pakietu office nawet w rozdzielczości 4K nie będzie wymagała mocarnej jednostki. Do takich zastosowań w większości przypadków może wystarczyć zintegrowany układ graficzny z mocniejszych i nowszych procesorów lub układ z serii GeForce GT.

Obróbka zdjęć, praca graficzna i montaż filmów będą już potrzebowały czegoś wydajniejszego. Tutaj zalecane są układy GTX, RTX oraz profesjonalne Quadro przeznaczone właśnie do takich zadań.
W przypadki gier wszystko tak naprawdę zależy od zasobności portfela. Mniej wymagające lub starsze tytuły będzie dało się uruchomić z zadowalającą płynnością na układach NVIDIA Geforce GTX oraz Radeon RX Vega. Do nowszych i bardziej wymagających gier (w tym tytułów AAA) potrzebny będzie już NVIDIA RTX lub AMD Radeon RX 6XXX. Takie karty graficzne słączą się z dużym wydatkiem, jednak zapewniają płynność nawet w wyższych rozdzielczościach.

Pamięć VRAM – ile tak naprawdę jej potrzeba

Im wyższa rozdzielczość, tym więcej pamięci VRAM potrzeba.

• Do gry i pracy w rozdzielczości Full HD może wystarczyć karta mając 4GB VRAM (w przypadku tytułów AAA warto jednak postawić na kartę graficzną 6 GB lub 8GB)
• W przypadku użytkowania komputera w WQHD i innych rozdzielczościach pomiędzy Full HD a 4K należy rozważyć kart wyposażonej w co najmniej 6GB VRAM
• Celując w granie i użytkowanie profesjonalnych programów w 4k należy mierzyć się z większym wydatkiem na układ z co najmniej 8GB pamięci.

Będąc graczem myślącym przyszłościowo nawet jeśli posiadany monitor działa w rozdzielczości Full HD zdecydowanie jest zalecane inwestowanie w kartę z minimum 8GB pamięci. Rekomendowane wymagania sprzętowe gier AAA stale się zwiększają. Karta graficzna 4 GB czy 6GB, która w tym momencie może zapewnić komfortową rozgrywkę już niedługo może mieć problemy z obsługą najnowszych tytułów.

Karta graficzna AMD czy NVIDIA?

Od dawna ta dwójka producentów prowadzi bój o serca i portfele użytkowników na całym świecie. Obecnie zdecydowanie najpopularniejsze są karty graficzne NVIDIA, jednak z czasem AMD zaczęło wprowadzać na rynek coraz ciekawsze propozycje i udział firmy w rynku układów graficznych znacznie się zwiększył. W ofertach obu producentów można znaleźć karty przeznaczone dla graczy oraz zastosowań profesjonalnych. Taka sytuacja pozwala na wybór układu dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Przed zakupem najlepiej jest poszukać opinii o danym modelu lub zasięgnąć opinii specjalisty. Szczególnie w przypadku licznych modeli niereferencyjnych (kart opartych na architekturze producenta oryginału, jednak z podkręconymi zegarami i autorskimi systemami chłodzenia). W takich przypadkach różnice w kulturze pracy, jakości chłodzenia czy możliwościach podkręcania jednostki bywają znaczne.
 
Więcej
Ostatnia strona