Zlew kuchenny ceramiczny. Dlaczego musisz go mieć?

Autor: Anna

Poszukiwanie dobrej jakości zlewu kuchennego to nie lada wyzwanie. Szeroka oferta modeli sprawia, że trudno wybrać ten najlepszy. Coraz większą popularnością cieszą się zlewy ceramiczne. Wskazywane są jako te najtwardsze, najbardziej wytrzymałe i nie do zdarcia.

Biały zlewozmywak przy oknie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie zalety i wady mają zlewozmywaki ceramiczne;
  2. jak pielęgnować zlew ceramiczny;
  3. jaka jest funkcjonalność zlewów ceramicznych.

Jak wybrać dobry zlew ceramiczny?

Zlewozmywak ceramiczny w białej kuchni

Dobrej jakości zlewozmywak powinien być odporny na uderzenia i zadrapania. Ważne by, był łatwy w pielęgnacji, a przy tym zawsze doskonale wyglądał. Cechy te posiadają zlewy ceramiczne. Obok granitowych, to coraz częściej wybierane modele. Szeroki wybór kolorów, kształtów i funkcjonalności pozwala na idealne dopasowanie zlewu do każdej kuchni. Jednokomorowy czy dwukomorowy? Czym się kierować przy zakupie? Jakie są zalety i wady zlewów kuchennych ceramicznych?

Zlewy ceramiczne to produkty, do których podchodzimy z rezerwą w przypadku kuchni. Kojarzone są bowiem głównie z łazienką. Poza tym wiele osób nie decyduje się na zlew ceramiczny z obawy przed zniszczeniem. Tymczasem modele te mają wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę. Zlewozmywaki ceramiczne wytwarzane są z gliny wypalanej w wysokiej temperaturze, zwykle około 1500° C. Dzięki takiemu procesowi przygotowania wykazują podczas użytkowania bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. Można do nich włożyć nawet gorący garnek, a i tak nie zostanie uszkodzona powierzchnia zlewozmywaka. Ponadto ceramiczne ścianki produktu są pokryte specjalnym szkliwem, do którego nie przywierają zabrudzenia. Niektóre ze zlewozmywaków posiadają nawet specjalną powłokę CeramicPlus, która jeszcze lepiej wpływa na utrzymanie ich w czystości. To cechy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu. Istotne są również pozostałe kwestie techniczne: wymiary zlewu i liczba komór. Bogata paleta barw pozwala dobrać produkt pod kolor blatów, mebli oraz upodobań właścicieli domów. Najczęściej wybieranym odcieniem jest biel (Blanco SUBLINE 350/150-U 523741), która wpisuje się w stylistykę każdej kuchni. Fani stonowanych kolorów powinni postawić na modele kremowe (Franke Mythos MTK 610-58) lub cappuccino (Franke Kubus KBK 160), które doskonale będą współgrać z drewnem. Osoby szukające zdecydowanych i mocnych akcentów do nowoczesnej kuchni mogą wybrać zlew ceramiczny czarny (Franke Kubus KBK 110-50) lub w oryginalnym odcieniu bazaltowym (Blanco IDENTO XL 6 S-F 522282). Producenci oferują ponadto wykończenie zlewu matowe lub z połyskiem. Wybór powinien być podyktowany funkcjonalnością produktu, a nie jedynie ładnym wyglądem. Do małych kuchni sprawdzi się zlew jednokomorowy. To również dobre rozwiązanie dla użytkowników na co dzień korzystających ze zmywarki. Użytkownicy posiadający liczną rodzinę i ci, którzy zmywają ręcznie, powinni postawić na zlew ceramiczny dwukomorowy z ociekaczem.

UWAGA

Ceramiczne ścianki produktu są pokryte specjalnym szkliwem, do którego nie przywierają zabrudzenia. Niektóre ze zlewozmywaków posiadają nawet specjalną powłokę CeramicPlus – która jeszcze lepiej wpływa na utrzymanie ich w higienicznej czystości.

Polecane zlewozmywaki
  • 169 zł
  • 529 zł
  • 999 zł
  • 689 zł
  • 669 zł

Zalety zlewozmywaków ceramicznych

Głęboki, biały zlewozmywak w starym stylu

Dużą zaletą zlewów ceramicznych jest ich atrakcyjny wygląd. Minimalistyczna forma doskonale sprawdza się w kuchniach urządzonych w każdym stylu, chociażby nowoczesnym i wiejskim. Różnorodność form i kształtów pozwala na idealne dopasowanie zlewu do pozostałych mebli. Ogromnym atutem produktu jest nieprzywierająca powłoka, którą się go pokrywa. Dzięki temu, że jest gładka i śliska, nie sprzyja osadzaniu się zabrudzeń i odkładaniu kamienia. Zlewy ceramiczne są bardzo wytrzymałe i mają długą żywotność. Nie niszczą się i nie odpryskują pod wpływem uderzenia, bardzo wysokiej temperatury, cięcia nożem czy zadrapania drucianym zmywakiem. Przez wiele lat nie noszą na sobie żadnych śladów użytkowania, zachowując swój idealny wygląd. Największą ich zaletą jest łatwość utrzymania ich w czystości. Przez to, iż nie reagują na kwasy i barwniki, nie wymagają szczególnej konserwacji. Ponadto nie grozi im również rdza. Pielęgnacja zlewów ceramicznych jest bardzo prosta, gdyż sprowadza się do przetarcia ich gąbką z płynem i opłukania ciepłą wodą.

Wady zlewozmywaków ceramicznych

Zlewozmywaki ceramiczne składają się z dwóch warstw: wypalanej glinki i szkliwa. Ich trwałość i odporność na uszkodzenia zależy więc od jakości użytego do produkcji zlewu materiału. Najtańsze produkty wykonane są z niskiej jakości tworzyw. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości zlewozmywaka ceramicznego, musimy się liczyć z jego wysokim kosztem. Cena jest jednak gwarancją wykonania i długiego okresu gwarancji. Należy również uważać na bezpieczny transport i montaż zlewu. Nieostrożność może spowodować powstawanie pęknięć na powierzchni szkliwa, które obniżają jakość zlewu, sprzyjają odkładaniu się brudu i dalszemu niszczeniu powłoki.

Sprawdź też inny nasz artykuł: Jaki zlewozmywak kupić? Poznaj różne rodzaje zlewów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link