Czy posiadanie na własność biblioteki mediów opłaca się? Co wybrać?

Autor: Joanna

Rozwiązania streamowe to dostęp do ogromnych baz mediów. Jednak aby mieć na własność wszystkie piosenki, filmy i seriale z serwisów streamingowych, trzeba przeznaczyć na to ogromne kwoty. Z kolei miesięczna subskrypcja to często wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Sprawdźmy, które z powyższych rozwiązań opłaca się bardziej?

Mężczyzna ogląda film na tablecie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym są serwisy streamingowe;
  2. jakie serwisy streamowe są dostępne;
  3. czym jest model subskrypcji.

Czym są serwisy streamingowe i model subskrypcji?

Ze względu na popularność tej formy można założyć, że ekonomia subskrypcji w niedalekiej przyszłości wpłynie na styl życia wielu z nas. Serwisy streamingowe umożliwiają niemal nieograniczone korzystanie z bazy dostępnych mediów (muzyki, filmów i seriali). Dostęp do wszystkich treści użytkownik zyskuje po opłaceniu subskrypcji – oznacza to, że korzysta z danego serwisu przez okres, za który zapłacił. Kwota jest najczęściej pobierana z naszego konta bankowego raz w miesiącu,choć można wybrać inną opcję, np.trzymiesięczną subskrypcję. Bardzo często pierwszy próbny miesiąc za darmo.

Do korzystania z serwisów streamowych potrzebujemy urządzenia – komputera, smartfona lub smart TV oraz dostępu do Internetu. Wiele serwisów oferuje również dostęp do biblioteki mediów offline po wcześniejszym pobraniu treści z Internetu. W zależności od wybranej platformy mamy możliwość korzystania z różnych opcji dotyczących usług oraz treści. Czasem też warto zdecydować się na model subskrypcji przeznaczony dla wielu osób – mamy wtedy współdzielone konto np. z rodziną lub znajomymi.

  • 3 299 zł
  • 799 zł
  • 3 049 zł
  • 2 799 zł
  • 4 848 zł

Jakie są najpopularniejsze serwisy streamingowe?

Nastolatek słychający muzyki ze smartfona.

Najczęściej korzystamy z serwisów streamujących muzykę, filmy i seriale. W pierwszym przypadku mamy do wyboru m.in.: Spotify, Tidal, Muzyka Google Play, Deezer oraz Apple Music. Jeśli interesuje nas kino, można wybrać Netflix lub HBO GO.

Jak wygląda korzystanie z serwisów streamingowych w praktyce? Czynności można omówić na jednym z nich – Netflixie. Zakładamy konto i przez pierwszy miesiąc korzystamy z zasobów bezpłatnie. Opłaty w następnych miesiącach, w zależności od wybranego pakietu, wahają się od 34 do 52 złotych. W najdroższej wersji filmy i seriale są emitowane w jakości Ultra HD, a z konta można korzystać jednocześnie na czterech urządzeniach. Z kolei subskrypcja HBO GO to wydatek rzędu 19,90 złotych za miesiąc. Inaczej plasują się opłaty za użytkowanie platform streamingowych z muzyką. Ceny są zróżnicowane. Studenci korzystający z pakietu premium Tidal zapłacą jedyne 9,90 złotych, a pozostali użytkownicy – 29,90 złotych. Miesiąc dysponowania pakietem premium Spotify to koszt 19,90 złotych, ale pierwsze 3 miesiące są bezpłatne.

Serwisy streamingowe na smartfonach

Bardzo często korzystamy z serwisów streamingowych na smartfonach. Świetnie sprawdzają się zarówno jako odtwarzacze muzyki, jak i ekrany do wyświetlania filmów. Warto przyjrzeć się flagowym modelom Samsunga czy Huawei. Doskonale sprawdzi się Samsung S10 z ekranem Dynamic AMOLED o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 1440 x 3040 pikseli. Jeszcze lepszy do oglądania filmów i seriali będzie Samsung S10+ z ekranem o przekątnej 6,4 cala. Jeśli nie dysponujemy tak dużym budżetem, warto zainteresować się smartfonem Samsung Galaxy S10e z ekranem o przekątnej 5,8 cala oraz rozdzielczości 1080 x 2280 pikseli. Choć nie ma tak wydajnych podzespołów, jest chwalonym sprzętem.

Huawei również ma do zaoferowania model ze średniej półki cenowej. Jest to P30 Lite o przekątnej 6,15 cala. Chiński producent ma też w ofercie flagowce z ekranami OLED. Huawei P30 został wyposażony w 6,1-calowy wyświetlacz, a Huawei P30 Pro w ekran o przekątnej 6,47 cala. Oba mają rozdzielczość 2340 x 1080 pikseli.

Prywatna biblioteka mediów czy streaming?

Kobieta odtwarza muzykę na smartfonie

Ceny subskrypcji w serwisach streamingowych dają im przewagę nad gromadzeniem własnej biblioteki mediów. Za cenę jednej płyty z muzyką możemy mieć nielimitowany dostęp do tysięcy płyt. Podobnie jest z filmami i serialami. Na dodatek w Netflixie znajdziemy produkcje, których poza tą platformą nie da się obejrzeć. Choć do słuchania muzyki lub oglądania filmów poprzez serwisy streamowe potrzebujemy połączenia z Internetem, możemy je wcześniej pobierać (np. poprzez domową sieć Wi-Fi) i odtwarzać materiały w odpowiedniej aplikacji na smartfonie.

Jeśli decydujemy się na tworzenie własnej biblioteki mediów, jej koszt na pewno będzie wysoki. Każdy film oraz płyta muzyczna to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Choć album jest naszą własnością, ta wartość nie zdeklasuje, nawet nie przytłumi możliwości serwisów streamingowych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę