Szyfrowany pendrive – czym się kierować przy wyborze?

Autor: Anna

Jeśli wykorzystujesz dyski zewnętrzne do przenoszenia prywatnych danych lub ważnych dokumentów służbowych, z pewnością przyda Ci się pendrive szyfrowany sprzętowo. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, na co zwracać uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu. Sprawdź, jakimi cechami powinien się odznaczać najlepszy szyfrowany pendrive.

pendrive szyfrowany sprzętowo

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym odznacza się dobry szyfrowany pendrive,

- na co zwracać uwagę, wybierając pendrive’a szyfrowanego sprzętowo,

- jak dobrać pojemność pendrive’a szyfrowanego do przeznaczenia.

Czym odznacza się dobry szyfrowany pendrive?

Jeżeli nie do końca wiesz, czym jest pendrive szyfrowany sprzętowo, bądź też masz wątpliwości, które chciałbyś rozwiać przed udaniem się do sklepu i wybraniem konkretnego modelu, koniecznie przeczytaj poradnik, w którym dokładnie wyjaśniliśmy, czym jest szyfrowany pendrive i jak działa.

szyfrowany pendrive kingston datatraveler

Jeśli jednak wiesz o tym nowoczesnym nośniku pamięci wystarczająco wiele i jesteś gotowy na wybranie jednego z nich, kieruj się tymi wytycznymi:

 1. Pendrive szyfrowany sprzętowo powinien być niezależny od komputera. Oznacza to, że aby zaszyfrować/odszyfrować znajdujące się na nim dane, nie trzeba instalować na komputerze żadnych programów ani korzystać z dodatkowych aplikacji.
 2. Dodatkowym sposobem zabezpieczeń w szyfrowanym pendrivie może być wbudowana w niego klawiatura. Dzięki niej nie wpisujesz na komputerze kodu, a więc w pamięci urządzenia nie pozostaje po nim żadnego śladu. To przydatne, jeśli korzystasz z pendrive’a szyfrowanego w kafejkach lub innych miejscach publicznych.
 3. Wybierz nośnik pamięci o korzystnej liczbie prób wpisania kodu. Jeśli zdarza Ci się zapominać hasła, Kingston DataTraveler 2000 DT2000 16GB USB 3.1 może okazać się dobrym modelem. Ten szyfrowany pendrive daje użytkownikowi aż 10 prób przed sformatowaniem.

PORADA EKSPERTA

Dobry pendrive szyfrowany sprzętowo zapewnia ochronę danych nie tylko „od wewnątrz”. Ważne jest również jego wykonanie. Dobrze, by obudowana była odporna na zarysowania, uderzenia i wstrząsy. Dobrze, jeśli ma kółko lub zawieszkę, za których pomocą przyczepisz je do kluczy czy zamka w portfelu.

 • 419 zł
 • 129,99 zł
 • 539 zł
 • 319 zł
 • 619 zł

Na co zwracać uwagę, wybierając pendrive’a szyfrowanego sprzętowo?

szyfrowany pendrive w obudowieMimo specjalistycznej nazwy rodzajowej szyfrowany pendrive działa jak klasyczny model i odznacza się takimi samymi podstawowymi parametrami. Oznacza to, że powinieneś zwracać uwagę na markę (czy jest niezawodna), pojemność (czy nagrasz wszystkie pliki, które chcesz przenieść na inne urządzenie) oraz typ połączenia (jak szybko dane się nagrają).

Pamięć masowa w pendrive’ach wyrażana jest w gigabajtach (GB) lub terabajtach (TB). Na mniejszym, takim jakim Kingston DataTraveler 2000 4GB USB 3.0, nagrasz kilka filmów lub nawet kilkadziesiąt plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i obrazów. Takie urządzenie wystarczy np. uczniowi w szkole. Z kolei profesjonalny szyfrowany pendrive SanDisk Ultra USB 3.0 128GB jest w stanie zastąpić większy dysk zewnętrzny, jako że ma aż 128 GB. Zobacz przygotowane przez nas zestawienie: Najlepszy pendrive 64 GB – ranking TOP 10.

Typ połączenia określa kompatybilność pendrive’a szyfrowanego sprzętowo z komputerem lub innym urządzeniem. Popularne modele współpracują z portami USB 3.1, 3.0 i 2.0. Niektóre modele mogą mieć jednocześnie złącze USB i microUSB.

Zwracaj uwagę także na dane dotyczące maksymalnej prędkości odczytu i zapisu danych. Przykładowo Kingston DataTraveler 2000 32GB USB 3.1 oferuje do 40 Mb/s przy zapisie i do 135 Mb/s przy odczycie.

Pojemność pendrive’a szyfrowanego a przeznaczenie

Jeśli nie korzystałeś jeszcze z pendrive’a szyfrowanego i nie jesteś pewien, jakiej pojemności model wybrać, sprawdź nasze podpowiedzi:

 • 8 GB – taki szyfrowany pendrive sprawdzi się na użytek domowy, np. do przenoszenia filmu z dysku komputera na telewizor, aby obejrzeć go, a następnie oczyścić pendrive’a. Możesz też nagrać na nim programy lub dysk startowy systemu,
 • 16 GB – uniwersalną pojemność pendrive’a szyfrowanego wykorzystasz w szkole, na studiach i podczas przenoszenia wybranych danych – np. utworów muzycznych – do przyjaciół,
 • 32 GB – przygotowujesz się na nocny seans filmowy lub wielogodzinną imprezę ze znajomymi? Wówczas najlepszy będzie pendrive o pojemności 32 GB,
 • 64 GB – jeśli chcesz wgrać na szyfrowanego pendrive’a ważne i zajmujące wiele miejsca dane, a nawet stworzyć kopię zapasową całego systemu, rozważ wybranie modelu o pojemności 64 GB,
 • 128 GB – najbardziej pojemny pendrive szyfrowany przyda Ci się do trwałego przechowywania danych. Będzie służył jako rozszerzenie Twojego dysku twardego w laptopie czy komputerze.

Koniecznie obejrzyj wszystkie pendrive’y dostępne w sklepie internetowym Euro i porównaj je ze sobą. Znajdź model szyfrowany lub klasyczny. Zapisuj dane szybko i przechowuj bezpiecznie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link