Data publikacji: 17 lipca 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Przydatne przejściówki do laptopów z systemem Windows

Poleć znajomemu Drukuj

W laptopie często musisz zastosować różnego rodzaju przejściówki. Najczęściej są to przejściówki związane z wejściami video, np. wejście VGA w laptopie, HDMI, ale także przejściówka USB jack, czy te umożliwiające oglądanie na telewizorze obrazu w rozdzielczości Ultra HD z komputera niewyposażonego w kartę 4K. Dostępne są różnego rodzaju przejściówki ułatwiające korzystanie z urządzeń i przewidziane na różne sytuacje.


Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje przejściówek,
- jakie są popularne kable VGA HDMI,
- do czego służą stacje dokujące,
- jakie inne przejściówki mogą Ci się przydać.

Rodzaje przejściówek

Chociaż na rynku jest wiele różnych przejściówek do różnych urządzeń, to wybraliśmy te, które służą nam na co dzień i również Tobie przydadzą się w pracy lub w domu. Są to przede wszystkim przejściówki pozwalające konwertować sygnał wideo do i z różnych urządzeń. Komputer może być wyposażony wyłącznie w gniazdo VGA, ale to nie przeszkadza, by konwertować sygnał z urządzenia HDMI. Za pomocą odpowiedniej przejściówki podłączysz komputer lub tablet ze złączem USB typu C do urządzeń wyposażonych w złącze DisplayPort, np. monitor, telewizor lub projektor. Jeżeli zamierzasz podłączyć do komputera dużą liczbę urządzeń, warto zapoznać się z możliwościami, jakie dają nowoczesne stacje dokujące, pozwalające na podłączenie urządzeń USB, kart pamięci SD i np. słuchawek.

Popularne kable VGA HDMI

Jak podłączyć rzutnik do laptopa? Jak spowodować, że film z laptopa będzie można oglądać na monitorze/rzutniku wyposażonym jedynie w wyjście VGA? Tu pomocne okazują się przejściówki lub kable VGA HDMI. Np. adapter Hama 00054547 jest idealny do podłączenia laptopa z wyjściem VGA do projektora/telewizora/monitora HDMI. Posiada wtyczkę USB do zasilania, wtyk VGA służący do przesyłania danych obrazu/wideo oraz wtyk USB służący do transmisji danych audio. Z drugiej strony jest złącze HDMI do podłączenia urządzenia odbierającego obraz.
Jeżeli natomiast to Twój projektor lub telewizor są starszej generacji i posiadają wejście tylko typu VGA, a laptop wyjście HDMI, to rozwiązaniem będzie przejściówka Unitek Y-6333. Jest to uniwersalny adapter obsługujący rozdzielczości do 1080p oraz UXGA.

Stacje dokujące

Nowoczesnym, a jednocześnie bardzo wygodnym sposobem łączenia różnych urządzeń z komputerem jest korzystanie ze wspomnianych już wcześniej uniwersalnych stacji dokujących. Za przykład niech posłuży model i-Tec USB-C Dual Display, dzięki któremu połączysz laptopa z wieloma sprzętami zewnętrznymi. Warunek jest jednak taki, że laptop musi mieć złącze USB-C. Wtedy możesz podłączyć monitor, ethernet, inne urządzenia wyposażone w USB-C czy zwykłe USB, a nawet zasilanie laptopa. Jest nawet dostępna przejściówka USB jack 3,5 mm.

CIEKAWOSTKA

Istnieje adapter USB audio-wideo Ezair EZVIEW, który umożliwia bezprzewodową transmisję obrazu i dźwięku z laptopa do dowolnego telewizora HD, projektora, monitora lub tablicy interaktywnej. Wystarczy skonfigurować połączenie i można cieszyć się filmem oglądanym na ekranie telewizora bez potrzeby podłączania zbędnych kabli.

Proponowane produkty:
Dell Inspiron 5570 15,6" Intel® Core™ i7-8550U - 8GB RAM - 256GB Dysk - R530 Grafika - Win10 Pro <%– –%>
Dell Inspiron 5584 15,6" Intel® Core™ i5-8265U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 <%– –%>
Lenovo Yoga C930-13IKB 13,9" Intel® Core™ i5-8250U - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win10 <%– –%>
HP ProBook 455 G5 15,6" AMD A9-9420 - 8GB RAM - 128GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
ASUS A555QG-DM293T 15,6" AMD A10-9620P - 4GB RAM - 1TB Dysk - R5M430 Grafika - Win10 <%– –%>

Inne praktyczne przejściówki

Warto zwrócić uwagę na urządzenie Hama 00094124 All in One Basic. Jest to czytnik wielu kart pamięci podłączany do komputera za pomocą USB. Umożliwia on bezpośredni transfer danych z jednej karty pamięci na drugą, co jest bardzo przydatne, gdy korzystasz z wielu urządzeń i zapisujesz efekty swoich działań na różnych nośnikach.
Jeśli z kolei używasz klawiatury zewnętrznej oraz myszy posiadających port PS/2, to przejściówka Unitek Y-155 będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Podłączana jest do portu USB, a z drugiej strony są aż 2 wejścia PS/2.

Osobną kategorią są huby USB opisane w artykule Hub usb aktywny czy pasywny.

Urządzenie Kensington VP4000 pozwala natomiast na oglądanie obrazu w rozdzielczości Ultra HD bez potrzeby stosowania karty graficznej 4K. Wystarczy podłączyć przejściówkę wideo do portu DisplayPort laptopa i portu HMDI monitora, projektora lub telewizora, aby oglądać zawartość w rozdzielczości Ultra HD.
Więcej przejściówek, adapterów i urządzeń będących uzupełnieniem laptopów znajduje się w dziale akcesoriów komputerowych.
Przeczytaj inne nasze poradniki z kategorii Ergonomia pracy przy komputerze.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Sprawdź, dlaczego warto kupić nawigację samochodową z TMC!
Zobacz więcej   
Sprawdź, jaką przekątną ekranu powinna mieć najlepsza nawigacja samochodowa!
Zobacz więcej   
Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w trasie – GPS czy smartfon!
Zobacz więcej   

Znajdź nas