Podłączenie baterii kuchennej – zrób to sam!

Autor: Anna

Stara bateria kuchenna zaczęła kapać? Najwyższy czas na jej wymianę. Kup więc nową, a następnie ją zamontuj – o tym, jak to zrobić krok po kroku, przeczytasz w naszej instrukcji. Zobacz!

montaż baterii zlewozmywakowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co sprawdzić przed montażem baterii zlewozmywakowej,

- jak krok po kroku zamontować baterię kuchenną,

- jak dbać o kran kuchenny.

Co warto sprawdzić przed podłączeniem baterii zlewozmywakowej?

bateria zlewozmywakowa – jak ją podłączyć?Przed montażem baterii kuchennej warto upewnić się, że będzie ona pasować do Twojego zlewozmywaka. Zwróć uwagę na dwa aspekty:

  • armatura powinna być dopasowana do wysokości zlewu, tak aby można było swobodnie umyć w nim większy garnek. Najbezpieczniejszą opcją jest wybór baterii w kształcie litery L, takiej jak np. ten model;
  • dopasuj armaturę do miejsca, w którym znajduje się przyłącze wody – jeśli na rancie zlewozmywaka, wybierz model stojący, a jeśli na ścianie, to montowany naściennie.

Więcej informacji o tym, czym się kierować przy wyborze baterii, znajdziesz w naszym artykule: Jak dobrać baterię kuchenną do zlewozmywaka?.

Wymiana baterii kuchennej krok po kroku

Nie wiesz, od czego zacząć podłączanie baterii zlewozmywakowej? Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję, dzięki której wszystko pójdzie bez większych trudności. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku!

1. Przed przystąpieniem do pracy zakręć główny zawór wody – znajdziesz go obok wodomierza. Koniecznie spuść też wodę, która znajduje się w rurach.

2. Poluzuj znajdujące się przy wężykach łączenia przy użyciu klucza nastawnego.

UWAGA

Warto wcześniej podstawić pod wężyki miskę lub podłożyć ścierkę – na pewno zostało w nich trochę wody, która zaleje szafkę czy posadzkę.

3. Czas na usunięcie starej baterii zlewozmywakowej. U jej podstawy znajdziesz cylindryczny element z gwintem zewnętrznym i nakrętką – poluzuj go, używając klucza nastawnego, a następnie wyciągnij baterię od góry.

4. Trzon nowej baterii przełóż przez otwór montażowy, nałóż na niego gumową uszczelkę, podkładkę i nakrętkę, a następnie dokręć do oporu.

5. Zaglądając do środka trzonu baterii, znajdziesz dwa elastyczne wężyki – jeden z nich służy do podłączenia ciepłej wody, a drugi do zimnej. Podepnij je do odpowiednich końcówek wychodzących ze ściany przy użyciu łączników zaciskowych. Ujęcie z zimną wodą najczęściej znajduje się po prawej stronie, a z ciepłą po lewej.

6. Teraz wypróbuj, czy wszystkie łączenia są szczelne. Odkręć główny zawór i kran – jeśli z nakrętek i węży nie cieknie woda, udało Ci się prawidłowo zamontować baterię kuchenną.

Polecane baterie kuchenne
  • 995 zł
  • 599 zł
  • 929 zł
  • 1 435 zł
  • 675 zł

Eksploatacja kranu kuchennego – o czym warto pamiętać, by służył Ci jak najdłużej?

bateria kuchenna Franke Sirius Side 827Awarie baterii zlewozmywakowej przytrafiają Ci się bardzo często? Choć winę może tu ponosić słaba jakość wykonania, wiele zależy też od sposobu jej użytkowania. O czym pamiętać? Przede wszystkim o tym, by regularnie czyścić baterię i usuwać z niej osad wapienny. Jego nadmiar może bowiem prowadzić do zatkania sitka na wylocie baterii, a przy dłuższym zaniedbaniu jego wyczyszczenie może już nie być możliwe.

Na awarię baterii kuchennej może te z wpłynąć to, że nie jest stabilnie przykręcona do zlewozmywaka. W takiej sytuacji przy każdym użyciu łączenie będzie się coraz bardziej wyrabiać, a w efekcie między baterią a otworem montażowym powstaną szczeliny, przez które woda będzie przeciekać wprost na miedziane rurki, elastyczne wężyki czy zawory kątowe. Po pewnym czasie zauważysz na nich pierwsze skutki niekorzystnego działania wody, co z kolei spowoduje konieczność wymiany całej baterii.

Sprawdź również, jak dbać o baterię kuchenną. Zobacz też, jaką armaturę znajdziesz w asortymencie RTV EURO AGD.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link