PlayStation 4 Slim vs PlayStation 4 Pro – którą konsolę kupić?

Autor: Joanna

Kiedy decydujesz się na zakup konsoli do gier, stajesz przed wyborem – zazwyczaj pomiędzy urządzeniami Sony PlayStation i Microsoft Xbox. Jednak na tym wybór się nie kończy. Nawet jeśli wybierzesz już jednego z producentów i generację sprzętu (zwykle najnowszą), po pewnym czasie od premiery na rynku pojawiają się ich kolejne zmodyfikowane odmiany. W przypadku PlayStation 4 są to wersje Slim i Pro. Dowiedz się, jakie są pomiędzy nimi różnice i jak dokonać wyboru.

Gra na Play Station Slim

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym charakteryzuje się konsola PS4 Slim,

- jakie zalety i wady ma wersja PlayStation 4 Pro,

- jak zdecydować, która konsola PlayStation 4 będzie dla Ciebie najlepsza.

Konsola PS4 Slim – charakterystyka

PlayStation 4 Slim to, jak łatwo się domyślić po nazwie, odchudzona wersja oryginalnej konsoli PS4 z 2013 roku, którą zastąpiła na sklepowych półkach w roku 2016. Charakteryzuje się obudową o wymiarach 288 x 265 x 39 mm, jest więc o ponad 30 proc. mniejsza od wersji standardowej, której wymiary to 305 x 275 x 53 mm, jest też o ponad 700 g lżejsza (2,1 względem 2,8 kg). Oprócz tego dzięki bardziej zaokrąglonym krawędziom i całkowicie matowemu kolorowi ma mniej agresywną stylistykę. Może się też pochwalić lepszym zarządzaniem energią, co przekłada się na zużycie mniejsze o nawet 35 procent. Minimalny “lifting” przeszedł także kontroler DualShock 4, który został wzbogacony o świetlny wskaźnik w górnej części gładzika.
Choć podstawowa specyfikacja podzespołów wersji Slim jest identyczna jak w wersji podstawowej (procesor CPU: 8x AMD Jaguar x86-64 1,6 GHz; procesor GPU: 18 CU AMD Radeon GCN 800 MHz 1,84 TFLOPS; pamięć: 8 GB GDDR5 256-bit 1375 MHz 176 GB/s; Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac), znajdziemy tu kilka drobnych usprawnień, m.in. Wi-Fi jest zdolne operować w częstotliwości nie tylko 2,4 GHz, ale też w mniej wykorzystywanym paśmie 5 GHz, co przekłada się na możliwość uzyskania stabilniejszego i wydajniejszego połączenia bezprzewodowego. Oprócz tego w wyposażeniu znalazła się wyższa, a co za tym idzie, wydajniejsza wersja Bluetooth (4.0), a także dwa porty USB 3.1, które działają nawet dwukrotnie szybciej niż standardowe porty 3.0. Największą wadą PS4 Slim w stosunku do wersji pierwotnej jest usunięcie portu SPDIF, co niekorzystnie wpływa na jakość dźwięku z soundbaru wymagającego podłączenia przewodowego.

Paly Station ProPlayStation 4 Pro – zalety i wady

PlayStation 4 Pro to urządzenie od oficjalnej premiery reklamowane jako „najpotężniejsza konsola na świecie”. Wiadomo więc, że w tym przypadku najważniejsze zmiany nie dotyczą wyglądu, choć i w tej kwestii są wyraźne – konsola jest najpotężniejsza także rozmiarowo – jej wymiary to 327 x 295 x 55 mm i ma ciężar ponad 3,2 kg. Na wygląd składają się również trzy “żeberka”, nowa ledowa dioda zasilania z przodu oraz, podobnie jak w wersji Slim, zaokrąglone rogi.
Przechodząc jednak do sedna, czyli podzespołów, w oczy najbardziej rzuca się mocniejszy układ graficzny – procesor graficzny GPU w PS4 Pro jest ponad dwukrotnie mocniejszy niż w pozostałych wersjach (dysponuje mocą obliczeniową 4,2 teraflopów wobec wartości 1,84 TFLOP w wersji podstawowej), wzmocniony został także procesor główny, którym pozostał 8-rdzeniowy AMD Jaguar x86 64bit, zwiększono jednak jego taktowanie z 1,6 do 2,1 GHz.
Choć w wersji Pro również wykorzystano 8 GB pamięci DDR5, to jest ona zdecydowanie szybsza – 218 GB/s w porównaniu do 176 GB/s. Zdecydowano się także na dołożenie dodatkowej pamięci o pojemności 1 GB przeznaczonej na aplikacje inne niż gry.
Zmiany sprzętowe służyły nadrzędnemu celowi, jakim była możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K, w związku z dużą w ostatnim czasie popularnością telewizorów obsługujących ten standard (z tego też powodu konsolę wyposażono w wyjście HDMI 2.0a).

Sprawdź: Telewizor 4K UHD – czym się charakteryzuje?

Play StationNie oznacza to jednak, że wszystkie gry na PS4 Pro są odtwarzane w natywnym 4K. Powód tego jest prosty – nawet dodatkowa moc wersji Pro nie pozwala na właściwie renderowanie zwiększonej ilości obiektów w takiej rozdzielczości, zwłaszcza w przypadku bardzo wymagających tytułów. Zamiast tego wiele gier jest odtwarzanych w rozdzielczości bliskiej 4K, a następnie są skalowane do 4K z pomocą renderowania szachownicowego, co usprawnia ten proces do tego stopnia, że różnica jest słabo zauważalna.
Co ciekawe, lepsze parametry PS4 Pro dają więcej możliwości twórcom gier. Sony pozwala deweloperom na wykorzystanie dodatkowej mocy według własnego uznania. Mogą oni podnieść rozdzielczość gry, poprawić jakość tekstur czy efekty oświetleniowe. Większość nowych gier jest już dostosowana do możliwości konsoli, a o tym, co dodatkowego gra oferuje właścicielom wersji Pro, można dowiedzieć się z opisów na opakowaniu.
Choć lepsza jakość obrazu jest przeznaczona przede wszystkim dla posiadaczy telewizorów 4K, również w przypadku odbiorników Full HD można zaobserwować pewne różnice, przede wszystkim lepsze wygładzanie krawędzi, wyraźniejsze tekstury czy też odczuwalny wzrost płynności.
Różnica jest zauważalna także w przypadku gogli VR. Dzięki dodatkowej mocy kontury zyskują na wyrazistości, a obrysy przestają być zniekształcane. Same gry także ładują się znacznie szybciej.

WARTO WIEDZIEĆ

HDR (High Dynamic Range) to funkcja, która zapewnia poprawę jakości bieli i zwiększenie nasycenia barw, zbliżając uzyskiwany obraz do rzeczywistości. Niekiedy mylnie sądzi się, że wspiera ją tylko PS4 Pro, jest ona jednak obsługiwana przez wszystkie konsole z serii. By się nią cieszyć, niezbędny jest natomiast telewizor obsługujący tę technologię.

Pozostałe usprawnienia są podobne do wersji Slim: dwie częstotliwości Wi-Fi, Bluetooth 4.0, trzy (a nie dwa) porty USB 3.1. Do tego w wersji Pro przywrócono port SPDIF.

Na poczet wad PS4 Pro, oprócz dużych rozmiarów, można zaliczyć większy pobór energii (maksymalnie 310 W, w porównaniu do 250 W w wersji podstawowej i 165 W w wersji Slim), brak napędu Blu-ray UHD, a także zastosowanie nowej wtyczki kabla zasilającego, czyli innej niż w przypadku pozostałych wersji.

Jak wybrać odpowiednią konsolę PlayStation 4?

PlayStation 4 Pro to sprzęt, który docenią przede wszystkim najbardziej wymagający gracze, wyposażeni w telewizory 4K. Jeśli na konsoli grasz tylko od czasu do czasu, a do tego szukasz smukłego urządzenia, które nie zajmie dużo miejsca w pokoju, lepszym wyborem będzie PlayStation 4 Slim. Z drugiej strony, różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi rodzajami nie są teraz aż tak bardzo znaczące – konsola Pro z dołączoną prostą grą jest warta mniej więcej tyle, ile konsola Slim w zestawie z trzema bardziej wymagającymi grami, dlatego jeśli posiadasz lub w najbliższym czasie zamierzasz zainwestować w telewizor 4K, wybór konsoli Pro może się okazać bardziej opłacalny.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link