Data publikacji: 30 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - RECENZJA PRODUKTOWA

Nikon Coolpix P1000 – aparat cyfrowy z megazoomem

Poleć znajomemu Drukuj

Dobry aparat cyfrowy z megazoomem? Oto recenzja najnowszego modelu Nikona Coolpix, następcy znanego już i zasłużonego kompaktu Nikona P900. Jakie zrobisz nim zdjęcia? Nikon Coolpix P1000 to aparat cyfrowy, którym możesz nawet rejestrować „życie” na Księżycu. Co jeszcze potrafi ten nowoczesny kompakt? Zobacz, jak wypadł w niniejszej recenzji.


Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- o różnicach między aparatami cyfrowymi z wymienną optyką i bez,

- o charakterze aparatu cyfrowego Nikon Coolpix P1000,

- jakie są wady i przeznaczenie tego aparatu cyfrowego,

- czy zakup Nikona Coolpix P1000 się opłaca.

Nikon Coolpix P1000 – aparat cyfrowy, który jest lepszy od lustrzanki?

Już jego poprzednik – Nikon Coolpix P900 miał uczynić rewolucję w świecie amatorskiej fotografii. Megazoom to odpowiednik teleobiektywów, które wykorzystuje się w lustrzankach cyfrowych. Tego rodzaju wymienna optyka jest przede wszystkim szalenie ciężka, a często również mało funkcjonalna, bo często zakres ogniskowych jest niewielki. Co to oznacza? Że za pomocą takiego obiektywu zrobisz doskonałe zdjęcia oddalonych obiektów, ale nie będziesz mógł objąć szerszego planu, znajdującego się bliżej. Wykonanie portretu osobie stojącej nawet kilka metrów od Ciebie może być trudne lub niemożliwe.

Seria aparatów cyfrowych z tak zwanymi superzoomami udowadnia, że możliwe jest posiadanie lekkiego, łatwego w obsłudze kompaktu, którym zrobisz dobrej jakości zdjęcia w różnych warunkach i bez rezygnowania z fotografowania znacznie oddalonych obiektów. Inną kategorią są zaawansowane cyfrowe aparaty, które stanowią pomost między sprzętem profesjonalnym i amatorskim. Jednak wśród nich próżno szukać modelu z tak zaawansowaną technologią optycznego zoomu. Co to oznacza? Musisz zdecydować się, czy wolisz więcej opcji manualnych i większe możliwości techniczne, czy łatwy w obsłudze, a przede wszystkim maksymalnie uniwersalny aparat, którym zrobisz doskonałe zdjęcia w trybie automatycznym i nawet z bardzo dużej odległości.

Kiedy lepiej wybrać lustrzankę cyfrową?

Jeśli wciąż nie wiesz, czy będziesz zadowolony ze zwykłego aparatu cyfrowego, sprawdź, czy zgadzasz się z większością poniższych twierdzeń:
• chcę mieć możliwość zmieniania obiektywów,
• jestem przygotowany na większe wydatki na sprzęt fotograficzny,
• nie widzę problemu w noszeniu ze sobą kilku obiektywów,
• znam się lub poznam lepiej na fotografii i sprzęcie fotograficznym,
• nie szukam aparatu do wszystkiego,
• nie uznaję elektronicznych wizjerów,
• chcę mieć możliwość wykonywania profesjonalnych zdjęć.

Czym wyróżnia się aparat cyfrowy Nikon Coolpix P1000?

Jego poprzednik szokował niezwykle dużym zoomem – oferował aż 83-krotne zbliżenie optyczne, czyli stanowił odpowiednik teleobiektywu, będąc jednak maksymalnie łatwy i wygodny w użytkowaniu. Nikon Coolpix P1000 to stosunkowo niewielki aparat, którym zrobisz zbliżenie jak za pomocą superteleobiektywu. 125-krotny zoom to odpowiednik ogniskowej 3000 mm. Co to oznacza? Że „zwykłym” aparatem cyfrowym zrobisz zdjęcia nie tylko Księżyca czy Jowisza lub będziesz zdolny uchwycić dzikie zwierzęta na tyle oddalone od Ciebie, że nie są świadome Twojej obecności.

Profesjonalne superteleobiektywy

Dla porównania – jeden z najbardziej nowoczesnych teleobiektywów ma ogniskową 600 mm, waży niemal 4 kilogramy i kosztuje 52 500 zł! Czy więc gdyby można było skonstruować obiektyw odpowiadający możliwościom optycznym Nikona Coolpix P1000, tj. 3000 mm, byłby on 5 razy cięższy i 5 razy droższy?

Już na pierwszy rzut oka widać, że Nikon Coolpix P1000, to nie zwykły kompakt. Nie bez przyczyny porównuje się go do lustrzanek. Ten aparat cyfrowy jest stosunkowo duży i ciężki, przez co ma się wrażenie pracy na sprzęcie niemalże profesjonalnym. W tej kwestii nie zawodzą również parametry. Praca w trybie automatycznym, podobnie jak w przypadku Nikona P900, jest płynna i poprawna, ale dla osób nastawionych na więcej możliwości producent przewidział całą gamę trybów i całkowicie manualną kontrolę ekspozycji. Dzięki temu nawet osoba przesiadająca się z lustrzanki nie odczuje wielkiej różnicy.

Szereg programów tematycznych pozwala na zabawę osobom słabiej zorientowanym w technice fotografowania. To gratka dla wielbicieli smartfonowych filtrów, jednak w przypadku Nikona Coolpix P1000 jakość zdjęć znacznie przewyższa tę, która króluje na Instagramie. W czasie testów szczególnie dobrze sprawdziły się programy: Jedzenie, Pod światło, Krajobraz nocą i Zwierzęta. To, co przy rejestrowaniu obrazu zwykłymi aparatami cyfrowymi lub smartfonami było zawsze problemem, tutaj znika całkowicie. W dużej mierze sprawdza się doskonała optyczna stabilizacja obrazu, która nie zawodzi i w drżącej dłoni, i ruszających się obiektów oraz duża jasność obiektywu (dzięki przesłonie f2,8). Słowem – automatyczne możliwości Nikona P1000 nie zawodzą.

W stosunku do Nikona P900 poprawiły się również następujące parametry:
  • wizjer elektroniczny – w tym modelu jest większy, przez co znacznie wygodniejszy, ale co najważniejsze, posiada czujnik zbliżeniowy i zachwyca rozdzielczością. Obraz jest dzięki temu dobrze widoczny pod każdym kątem i w każdych warunkach – nawet w świetle dziennym. To kolejne udogodnienie dla wymagającego użytkownika lustrzanek,
  • zapis w formacie RAW – to kolejna gratka dla osób, które oczekują najwyższej jakości obrazu. Ten parametr jeszcze bardziej zbliża aparat cyfrowy Nikon Coolpix P1000 do sprzętu profesjonalnego,
  • specjalny tryb fotografowania ptaków – znajduje się na głównym pokrętle i od razu zdradza główne przeznaczenie aparatu – jego działanie i praca zdają się być przeznaczone dla możliwości rejestrowania w dobrej jakości obiektów w ruchu i znacznie oddalonych,
  • funkcja Panoramy i HDR, dzięki którym fotografowanie widoków nabrało jeszcze większego rozmachu,
  • nagrywanie filmów w Ultra HD i wyjście AV, które znacznie poszerza możliwości wykorzystania tego aparatu cyfrowego w sztuce kręcenia filmów. Takie parametry pozwalają na półprofesjonalną pracę.

Dla kogo jest Nikon Coolpix P1000?

Z pewnością nie dla wszystkich, a jednak testy udowodniły, że nawet przeciętni smartfonowi fotografowie są zdolni wykorzystać możliwości tego sprzętu, a to z powodu zgrabnej automatyki tego zaawansowanego kompaktu. Jednak ten aparat cyfrowy powinien trafić w ręce osób, które rzeczywiście pasjonują się fotografią, przede wszystkim przyrody i sportu. Megazoom aż prosi się o to, by robić zdjęcia nieba nocą, a także ptaków czy innych zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Nasza rada

Nikon P1000 doskonale radzi sobie ze zdjęciami Księżyca, który jest jasny. Pomimo znacznego ściemniania się przesłony podczas maksymalnego zbliżenia zoomu (f8), fotografie wychodzą dobre. Gorzej jednak aparat ten radzi sobie np. w ciemnym lesie. Z tego względu warto używać statywu, szczególnie jeśli nie chcesz tracić na jakości zdjęć przez wysokie ustawienia ISO, które powoduje ziarnistość obrazu.

Ten dobry aparat cyfrowy wielkością przypomina niejedną lustrzankę i swoje też waży, bo prawie 1,5 kg. Jednak Nikonem P1000 wciąż można operować jedną ręką, a każdy bardziej zaawansowany amator fotografii doceni jego gabaryty i leżenie w dłoni. Jest też niewiele większy i cięższy od, bądź co bądź, gorszego poprzednika – Nikona P900. Jego wielkość nie przeszkadza w odpowiedniej pracy lampy błyskowej, która została specjalnie umieszczona w takim miejscu, żeby wysunięty obiektyw nie rzucał na obrazie cienia.

Nikon Coolpix P1000 sprawdza się najlepiej w rękach osób bardziej wymagających, bo to właśnie przez nich zostaną wykorzystane wszystkie jego możliwości. Jest jednak bardzo uniwersalny i sporo radości da również rodzinie, która uwielbia wycieczki i obserwacje przyrody. Znakomita automatyka pomoże odkryć sztukę fotografii nawet kompletnym laikom czy dzieciom. Ten aparat cyfrowy nie może równać się z nawet najlepszym smartfonem na rynku.

Ile powinien kosztować dobry aparat cyfrowy? Czyli czy warto

Nikon Coolpix P1000 jest 2 razy droższy od poprzednika – Nikona P900 i kosztuje około 4 900 zł. Jak na model z 2018 roku o takich parametrach i 125-krotnym zoomie optycznym ze stabilizacją obrazu cena zdaje się być adekwatna. To zaawansowany, a jednocześnie wygodny i łatwy w obsłudze sprzęt do robienia zdjęć i filmów w najwyższej jakości. To zarazem dobry aparat cyfrowy, który łatwo pomylić z lustrzanką – stąd taka cena. Nie trzeba również wspominać o jakości wykonania Nikona, która jest na najwyższym poziomie.

Z takiego sprzętu na pewno będą zadowoleni wszyscy amatorzy fotografowania przyrody i sportu, jest on też znakomitym aparatem dla początkujących profesjonalistów.

Sprawdź jeszcze nasz ranking Top 10 aparatów cyfrowych.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas