Jak wybrać najlepszy monitor 4K?

Autor: Ola

Monitory 4K wykorzystuje się w profesjonalnej obróbce zdjęć oraz w postprodukcji filmowej. Jednak od kilku lat monitor 4K to także najlepszy przyjaciel graczy, a także tych, którzy pragną w domowym zaciszu cieszyć filmami wyświetlanymi w najwyższej jakości. Poznaj zalety najlepszych monitorów 4K.

hd monitor do pracy w domu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest technologia 4K?
  2. dlaczego warto kupić monitor 4K?
  3. jak wybrać najlepszy monitor 4K?

Monitory 4K – co je wyróżnia?

monitor 4k do oglądania filmów

4K to nic innego jak oznaczenie technologii umożliwiającej wyświetlanie obrazu w wysokiej rozdzielczości. W wypadku telewizorów i monitorów jest to 3840x2160 pikseli, przy czym pierwsza wartość to liczba pikseli w poziomie, a druga – w pionie. Monitory 4K umożliwiają wyświetlanie filmów w rozdzielczości obrazu kinowego. Chętnie wykorzystywane są przy profesjonalnej obróbce fotografii i materiałów wideo, dzięki wysokim możliwościom odwzorowywania obrazu rzeczywistego. Na rynku gier komputerowych wciąż pojawiają się nowe tytuły, w które można grać w rozdzielczości 4K. Monitor gamingowy 4K gwarantuje niesamowite doznania wizualne w sposób najskuteczniejszy z możliwych, przybliżając świat wirtualny do rzeczywistego. Podobnie jest z miłośnikami dobrego kina, dzięki technologii 4K mogą oni oglądać filmy w jakości nieustępującej tym wyświetlanym w kinie.

Czy warto kupić monitor 4K?

Na pytanie, czy opłaca się kupić monitor 4K, należałoby odpowiedzieć – to zależy. Wpływ na to ma nie tylko budżet, jakim dysponujemy, lecz także inne, mniej oczywiste czynniki. Monitory 4K umożliwiają korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań wyświetlania obrazu, ale potrzebują do tego odpowiedniego wsparcia. Aby w pełni wykorzystać potencjał technologii 4K, potrzebujemy wydajnej karty graficznej, a całym procesem musi zarządzać silny procesor. Dlatego zanim kupisz monitor 4K, upewnij się, że twój komputer pozwoli w pełni z niego skorzystać. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzamy używać monitora do gier.

Jeśli jednak posiadasz odpowiednio wydajną jednostkę stacjonarną i dysponujesz wystarczającym budżetem, zakup monitora 4K na zawsze odmieni twoje postrzeganie wirtualnego obrazu, szczególnie jeśli wcześniej korzystałeś z monitora w rozdzielczości full HD.

Polecane monitory led i lcd
  • 799 zł
  • 1 599 zł
  • 999 zł
  • 1 139 zł
  • 1 169 zł

Jak wybrać najlepszy monitor 4K?

full hd czy 4k Samsung S24D330H

Najlepszy monitor 4K to oczywiście ten, który będzie spełniał nasze oczekiwania, dlatego przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu, decydującym czynnikiem powinno być jego przeznaczenie.

Jeżeli kupujemy monitor po to, aby móc cieszyć się z możliwości oglądania filmów w rozdzielczości 4K, ważny będzie rozmiar ekranu. Philips Momentum 436M6VBPAB/00 jest jednym z największych monitorów 4K na rynku. Jego przekątna to aż 42,5 cala, a kontrast na poziomie 4000:1 zapewnia najwyższą głębię kolorów, nawet na ciemnych, złożonych obrazach. Panel MVA to gwarancja wysokiego współczynnika kontrastu statycznego. Dzięki temu wyświetlany film będzie nie tylko jasny i żywy, lecz także możliwy do obejrzenia nawet pod mało korzystnym kątem.

Monitory 4K używane są przez filmowców, grafików czy zawodowców zajmujących się projektowaniem i renderingiem. Jeśli zamierzamy wykorzystywać monitor do celów profesjonalnych, warto wybrać sprawdzoną markę o ugruntowanej pozycji na rynku. Dell UP2718Q to dobrze wykonany monitor o nowoczesnym wyglądzie, pasującym zarówno do biura, jak i do domu. Matryca IPS zapewnia wysoki kontrast, dobre odwzorowanie kolorów i szeroki kąt widzenia. Jest to szczególnie ważne przy obróbce materiałów, które powinny zachować barwy zbliżone do rzeczywistych. Dzięki funkcji Pivot jednym ruchem obrócisz monitor o 90 stopni, zmieniając orientację z poziomej na pionową. Do tego interfejs DisplayPort pozwala podłączyć do monitora nie tylko komputer stacjonarny, lecz także laptop czy odtwarzacz multimedialny.

Monitor gamingowy 4K powinien łączyć w sobie atrakcyjny wygląd z ponadprzeciętną funkcjonalnością. BenQ SW271 to 27-calowy monitor o niezwykle cienkiej ramce. Matryca IPS pozwala w pełni cieszyć się klimatem nawet najbardziej wymagających gier komputerowych. Podświetlenie LED zużywa mniej energii, a przedłużona, bo aż 36-miesięczna gwarancja zapewnia dodatkową ochronę w razie awarii.

Natomiast 27-calowy monitor 4K AOC U2777PQU to dobra propozycja dla osób chcących cieszyć się z możliwości technologii 4K przy ograniczonym budżecie. Jest to jeden z najtańszych monitorów 4K na rynku, który pod pewnymi względami ustępuje swoim konkurentom, ale nadal daje użytkownikom większe możliwości niż monitory z tej samej półki cenowej, ale o niższych maksymalnych rozdzielczościach.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link