Mata antywibracyjna pod pralkę – jakie są jej zalety i dlaczego warto ją kupić?

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są główne zalety maty antywibracyjnej z czego zrobiona jest mata antywibracyjna na co zwracać uwagę, wybierając matę antywibracyjną pod pralkę jak zamontować podkładkę antywibracyjną pod pralką
Autor: Joanna

Mata antywibracyjna jest niedrogim i niezwykle użytecznym akcesorium, które wykorzystuje się do zminimalizowania dyskomfortu związanego z działaniem pralki. Znosi ona część wibracji, które generuje urządzenie, oraz zwiększa jego stabilność.

Zobacz także: Pralka – na co zwrócić uwagę w jej wyborze?

Jakie są zalety maty pod pralkę?

Mata wygłuszająca pod pralkę

Kupując nową pralkę lub pralko-suszarkę, warto od razu zaopatrzyć się specjalną matę antywibracyjną. Jest to podkładka o grubości kilku centymetrów, wykonana z różnych materiałów, które zapewniają stabilizację sprzętu, minimalizowanie hałasu związanego z jego pracą oraz wibracji, jakie generuje. Mata pod pralkę może być wykonana zarówno z gumy, jak i z pianki amortyzującej. Te wykonane z gumy są twarde i grube, przez co skutecznie zapobiegają przesuwaniu się pralki. Produkty wykonane z pianki amortyzującej, mimo że bardziej miękkie w swojej strukturze, w niczym nie odbiegają od tych gumowych.

Podkładki pod pralkę pomagają również pozbyć się hałasu, który związany jest przede wszystkim z wirowaniem ubrań w końcowej fazie prania. Kiedy bęben szybko się obraca, drgania generowane przez sprzęt mogą powodować jego „taniec” po całej podłodze w łazience, czemu towarzyszą efekty akustyczne. Dzięki macie antywibracyjnej pod pralkę wibracje są pochłaniane przez materiał, a co za tym idzie – hałas jest zdecydowanie mniejszy.

Jeśli w otoczeniu pralki znajdują się meble lub gdy jest ona umieszczona w szafce, to drgania sprzętu mogą odbijać się od otaczających materiałów. Skutkuje to przeważnie nieestetycznie wyglądającymi pęknięciami, a w najgorszym wypadku nawet zniszczeniem lub potłuczeniem przedmiotów znajdujących się w otoczeniu (np. szklanych drzwiczek szafki na kosmetyki). Mata pod pralkę daje pewność, że wszystkie meble w pobliżu pralki pozostaną nienaruszone.

Inną zaletą posiadania maty antypoślizgowej pod pralką jest zmniejszenie ryzyka ewentualnych awarii. Jeśli pralka rytmicznie uderza o podłogę, to jest narażona na powstanie usterek. Może dojść chociażby do zerwania łączności z instalacją wodną i elektryczną. Wiele mówi się również o tym, że bęben piorący podczas pracy powinien być odpowiednio wypoziomowany. Jeśli nie jest, może dojść do trudnych do naprawienia awarii. Podczas wibracji na twardym podłożu inaczej pracują także łożyska, które znacznie szybciej się zużywają. Warto zaznaczyć, że niektóre modele pralek nie są wyposażone w wymienne elementy, dlatego naprawa łożyska może nie być możliwa. Rodzi to potrzebę zakupu nowego sprzętu. Tylko odpowiednia stabilizacja pralki zapewnia jej bezpieczne i długie działanie.

Ceny mat antywibracyjnych nie są wygórowane. Te najtańsze i dobre jakościowo można zakupić za ok. 60 złotych. To niewielki wydatek w przełożeniu na ich liczne zalety.

Jedną z wad, jaką wydaje się mieć mata antywibracyjna, jest jej wygląd. Wielu użytkownikom może nie podobać się czarny materiał wystający spod pralki. Jednakże tak mała niedogodność nie powinna przesłaniać jej funkcjonalności.

  • 29,99 zł
  • 189,99 zł
  • 9,99 zł
  • 25,99 zł
  • 25,99 zł

Na co zwracać uwagę, wybierając matę antywibracyjną pod pralkę?

Mata pod pralkę

Standardowa dostępna w sklepach podkładka antywibracyjna pod pralkę ma kształt prostokąta o wymiarach 60 x 60, jak np. Metrox MTX970. Przed jej zakupem należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: materiał wykonania i grubość.

  • Materiał wykonania – warto upewnić się, że jest on wytrzymały, ponieważ będzie podlegał ciągłym naprężeniom. Nie mniej ważna jest odporność na wilgoć. Dobrą opcję stanowi wybór maty wygłuszającej pokrytej dodatkowo antypoślizgową strukturą Zarówno maty wykonane z pianki, jak i te gumowe dobrze spełniają swoje funkcje.
  • Grubość – specjaliści zalecają, aby mata pod pralkę miała co najmniej ok. 1 centymetra grubości (jak np. Hillmann AGDPR02). Jeśli ten parametr jest znacznie mniejszy, podkładka może nie spełniać swojej funkcji w należyty sposób.

Jak zamontować podkładkę antywibracyjną pod pralką?

Mata wygłuszająca pod pralkę jest bardzo łatwa w montażu, który można wykonać samemu w parę chwil. Wystarczy podłożyć ją pod pralkę wolnostojącą lub tę znajdującą się w zabudowie. Należy jednak pamiętać o jednej czynności, która zapewni bezpieczeństwo użytkowania. Kluczowe jest, aby pozostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni po bokach pralki. Zwiększy to prawdopodobieństwo, że urządzenie nie zsunie się z maty podczas wirowania.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link