Data publikacji: 8 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Mata antywibracyjna pod pralkę – czy warto?

Poleć znajomemu Drukuj

Nowa pralka pracuje zbyt głośno? A może podczas wirowania wysuwa się ze swojego miejsca? Okazuje się, że wystarczy jedno akcesorium, by usunąć obie z tych trudności – to mata antywibracyjna pod pralkę. Zobacz, czym jest i jaki efekt osiągniesz, umieszczając ją pod urządzeniem!

Mata antywibracyjna pod pralkę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wygląda mata wygłuszająca pod pralkę,

- w jaki sposób jej zastosowanie zmniejszy hałas w czasie prania,

- czy wykorzystując matę pod pralkę, zapobiegniesz jej przesuwaniu.

Czym jest mata antywibracyjna pod pralkę?

Mata wygłuszająca to nic innego jak kwadratowa podkładka o grubości kilku centymetrów, którą wsuwa się pod pralkę. Przyjmując za kryterium materiał jej wykonania, można wyróżnić dwa następujące rodzaje:

WARTO WIEDZIEĆ

Mata antywibracyjna sprawdzi się nie tylko w przypadku pralki wolnostojącej umieszczonej bezpośrednio na posadzce, lecz również zabudowanej szafką. Co więcej, w tym drugim przypadku jej zastosowanie jest szczególnie pożądane – skaczące urządzenie mogłoby bowiem obijać się o boczne ścianki mebla w czasie wirowania, pozostawiając na nich nieestetyczne ślady. Pamiętaj też koniecznie o tym, aby pozostawić po bokach pralki kilka centymetrów wolnej przestrzeni.

Mata wygłuszająca pod pralkę Kupując ją, zwróć uwagę na grubość materiału (im grubszy, tym lepsze są jej właściwości izolujące) oraz na konkretne wymiary, które powinny być dopasowane do wielkości pralki. Co zrobić, gdy posiadasz urządzenie o niestandardowym rozmiarze? Możesz ją z powodzeniem przyciąć bez obawy o strzępiące się brzegi – wystarczy długa linijka i ostry nożyk tapicerski.

Mata pod pralkę a ograniczanie hałasu w czasie prania

Jak sama nazwa wskazuje, maty wygłuszające pod pralkę mogą ograniczyć hałas, który powstaje podczas prania – np. w przypadku wirowania, gdy bęben szybko się obraca, powodując tym samym drgania urządzenia i uderzanie nóżek o ziemię. W momencie, gdy posadzka jest wykończona piankową lub gumową podkładką, dźwięk uderzenia zostaje pochłonięty przez materiał – dlatego też słychać go słabiej. Zarówno pianka, jak i guma sprawdzają się w tej roli równie dobrze.

UWAGA!

Chcąc przemieścić pralkę stojącą na macie wygłuszającej, pod żadnym pozorem jej nie przesuwaj – nietrudno ją w ten sposób rozerwać czy zrobić w jej powierzchni dziury. Zamiast tego przechyl urządzenie najpierw w jedną, później w drugą stronę, fragment po fragmencie wyjmując spod niego matę – gdy ją wyciągniesz, możesz rozpocząć przesuwanie pralki. Podobnie postępuj wtedy, gdy chcesz położyć podkładkę pod pralką.

Przemieszczająca się pralka – czy mata rzeczywiście pomoże w rozwiązaniu tej trudności?

Mata pod pralkęCzy choć raz zdarzyło się tak, że podczas końcowego wirowania pralka skakała w miejscu, w efekcie czego wyjechała ze swojego kącika niemal na środek łazienki? Dzieje się tak często, gdy nóżki są źle wypoziomowane lub śliskie, jak również wtedy, gdy po prostu przeładujesz bęben urządzenia. Okazuje się jednak, że zastosowanie maty pod pralkę skutecznie ją unieruchomi, zapobiegając nieoczekiwanej zmianie miejsca. W końcu zarówno guma, jak i pianka mają antypoślizgową powierzchnię – nóżki nie mają się zatem po czym ślizgać, gdyż napotykają opór. W efekcie pralka pozostaje nieruchoma przez cały cykl – także podczas prania ciężkich rzeczy.

Pamiętaj o tym, że przemieszczające się urządzenie nie tylko jest niewygodne w użytkowaniu, lecz może szybko ulec uszkodzeniu. Dlaczego? Wyobraź sobie sytuację, w której posiadasz wąż doprowadzający wodę o idealnie dopasowanej długości. Jeśli pralka gwałtownie się przesunie, akcesorium to zostanie wypięte lub nawet wyrwane. Efekt? Trzeba będzie wymienić go na nowy.

Po matę antywibracyjną pod pralkę warto sięgnąć w szczególności wtedy, gdy urządzenie to znajduje się w kuchni – bliskość mebli w zabudowie może bowiem negatywnie wpłynąć na jej pracę. Zastanawiasz się nad tym, jak wybrać pralkę do kuchni? W tym artykule znajdziesz szereg wskazówek, które Ci to ułatwią – sprawdź! Zobacz również, jakie akcesoria do pralek znajdziesz w naszym asortymencie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas