Data publikacji: 15 października 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Mała pralka – co warto wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

Poleć znajomemu Drukuj

W Twojej łazience brakuje miejsca albo jej wnętrze jest mało ustawne? Dodatkowego zagracenia pomieszczenia możesz uniknąć, wybierając małą pralkę. Dzięki znacznie mniejszym wymiarom łatwiej zamontujesz ją w płytkiej wnęce. Podpowiadamy, co musisz wiedzieć przed zakupem pralki do małej łazienki – sprawdź nasze wskazówki!

Załadunek pralki ładowanej od góry

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka pralka najlepiej sprawdzi się w małej łazience,

- co wybrać – pralkę ładowaną od góry czy od frontu,

- jakie są zalety i wady małych pralek,

- jakie funkcje powinna mieć mała pralka.

Mała pralka Electrolux EWS1266CIPralka do małej łazienki – jaką wybrać?

Pralki automatyczne należą do urządzeń AGD o największych gabarytach – pełnowymiarowe urządzenia mają zwykle wymiary około 50 x 60 x 85 cm. Dlatego dopasowanie odpowiedniej pralki do małej łazienki może być nie lada wyzwaniem – szczególnie jeśli pomieszczenie jest niewielkie i brakuje w nim szerokiej i głębokiej wnęki. W takim przypadku rozwiązaniem Twojego problemu będzie mała pralka – typu slim lub superslim, czyli płytsza wersja pełnowymiarowego urządzenia, albo wąska pralka otwierana od góry. Aby odzyskać nieco przestrzeni, możesz też zdecydować się na zabudowę pralki w małej łazience lub umieszczenie jej pod kuchennym blatem. O wyborze urządzenia pod zabudowę przeczytasz więcej w tym artykule.

Ładowanie od frontu czy z góry – jaką pralkę kupić?

Jeśli chcesz ograniczyć gabaryty pralki, do wyboru masz urządzenia otwierane z przodu i ładowane od góry. W małej łazience główną różnicą między tymi dwoma typami sprzętu są ich wymiary. Małe pralki ładowane od frontu mają taką samą szerokość jak standardowe, są jednak znacznie płytsze:

Urządzenia te nadają się więc do ustawienia przy ścianie w wąskim pomieszczeniu – dzięki niewielkiej głębokości urządzenie nie zagraci łazienki.

Inaczej jest w przypadku pralek ładowanych od góry – ich konstrukcja sprawia, że są to urządzenia znacznie węższe. Ich standardowa szerokość wynosi jedynie 40 centymetrów, zaś głębokość to około 60 centymetrów. Dzięki temu to odpowiednie pralki do małej łazienek, w których znajduje się wąska i głęboka wnęka – na przykład między wanną a ścianą. Chcesz wiedzieć, jaka pralka z otwarciem z góry sprawdzi się w niewielkiej łazience? Kliknij tutaj!

Jakie są zalety i wady małych pralek?

Mała pralka w łazienceNajwiększą zaletą urządzeń o mniejszej głębokości są ich kompaktowe gabaryty, które pozwalają zamontować wysokiej klasy pralkę w małej łazience przy zachowaniu wrażenia przestronności. Pralki superslim, jak Electrolux EWS1266CI, to również idealne rozwiązanie w nieustawnych pomieszczeniach bez odpowiedniej wnęki. Mała pralka zmieści się też na przykład w niewielkiej domowej pralni czy garderobie, jeśli nie chcesz, aby psuła wystrój łazienki lub kuchni.

Najważniejszym minusem małych pralek jest natomiast ich ograniczona pojemność. Podczas gdy maksymalny wsad dla jednego prania w pralce pełnogabarytowej może wynieść nawet 8-9 kilogramów, bęben urządzenia slim, w zależności od konstrukcji danego modelu, pomieści od 6 do 8 kg. Pojemność pralki superslim nie przekroczy natomiast 6 kilogramów. Nie będzie to problemem dla niedużych, na przykład dwuosobowych, gospodarstw domowych, w których zapełnienie całego bębna pralki trwa zazwyczaj zbyt długo. Pojemność małej pralki stanowi wtedy atut tego sprzętu – bez marnowania wody możesz regularnie prać nawet niewielką ilość ubrań.

Najważniejsze funkcje, jakie powinna mieć mała pralka

Zastanawiasz się, jaką pralkę kupić, by nie tylko zmieściła się w Twojej łazience, ale też działała skutecznie i bez usterek? Poza mniejszymi wymiarami sprzętu pralka do małej łazienki powinna cechować się takimi samymi funkcjonalnościami jak urządzenie pełnogabarytowe. Wybierając małą pralkę, zwróć więc uwagę na:
  • klasę energetyczną,
  • zużycie prądu i pobór wody,
  • maksymalną prędkość wirowania,
  • dostępne programy i długość ich trwania,
  • automatyczny dobór programu do załadunku,
  • dodatkowe funkcje, np. pranie wstępne.

WARTO WIEDZIEĆ

Część pralek typu slim i superslim, podobnie jak pełnogabarytowe, w celu zaoszczędzenia miejsca możesz zamontować pod blatem roboczym. Sprawdź, czy dany model umożliwia montaż podblatowy.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Jeżeli przedłużacz nie sięga do naszego urządzenia lub po prostu mamy za mało kontaktów, należy podłączyć dodatkowe gniazdko. Jak to zrobić?
Zobacz więcej   
Poszukujesz telefonu do 1000 złotych? Sprawdź najlepsze modele dostępne w tym budżecie. 
Zobacz więcej   
Chcąc mieć jeszcze większy komfort oglądania filmów czy seriali, warto postawić na bezprzewodowe słuchawki do telewizora. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas