Mała pralka – co warto wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

Autor: Klaudia

W Twojej łazience brakuje miejsca albo jej wnętrze jest mało ustawne? Dodatkowego zagracenia pomieszczenia możesz uniknąć, wybierając małą pralkę. Dzięki znacznie mniejszym wymiarom łatwiej zamontujesz ją w płytkiej wnęce. Podpowiadamy, co musisz wiedzieć przed zakupem pralki do małej łazienki – sprawdź nasze wskazówki!

Załadunek pralki ładowanej od góry

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka pralka najlepiej sprawdzi się w małej łazience,

- co wybrać – pralkę ładowaną od góry czy od frontu,

- jakie są zalety i wady małych pralek,

- jakie funkcje powinna mieć mała pralka.

Mała pralka Electrolux EWS1266CIPralka do małej łazienki – jaką wybrać?

Pralki automatyczne należą do urządzeń AGD o największych gabarytach – pełnowymiarowe urządzenia mają zwykle wymiary około 50 x 60 x 85 cm. Dlatego dopasowanie odpowiedniej pralki do małej łazienki może być nie lada wyzwaniem – szczególnie jeśli pomieszczenie jest niewielkie i brakuje w nim szerokiej i głębokiej wnęki. W takim przypadku rozwiązaniem Twojego problemu będzie mała pralka – typu slim lub superslim, czyli płytsza wersja pełnowymiarowego urządzenia, albo wąska pralka otwierana od góry. Aby odzyskać nieco przestrzeni, możesz też zdecydować się na zabudowę pralki w małej łazience lub umieszczenie jej pod kuchennym blatem. O wyborze urządzenia pod zabudowę przeczytasz więcej w tym artykule.

Ładowanie od frontu czy z góry – jaką pralkę kupić?

Jeśli chcesz ograniczyć gabaryty pralki, do wyboru masz urządzenia otwierane z przodu i ładowane od góry. W małej łazience główną różnicą między tymi dwoma typami sprzętu są ich wymiary. Małe pralki ładowane od frontu mają taką samą szerokość jak standardowe, są jednak znacznie płytsze:

Urządzenia te nadają się więc do ustawienia przy ścianie w wąskim pomieszczeniu – dzięki niewielkiej głębokości urządzenie nie zagraci łazienki.

Inaczej jest w przypadku pralek ładowanych od góry – ich konstrukcja sprawia, że są to urządzenia znacznie węższe. Ich standardowa szerokość wynosi jedynie 40 centymetrów, zaś głębokość to około 60 centymetrów. Dzięki temu to odpowiednie pralki do małej łazienek, w których znajduje się wąska i głęboka wnęka – na przykład między wanną a ścianą. Chcesz wiedzieć, jaka pralka z otwarciem z góry sprawdzi się w niewielkiej łazience? Kliknij tutaj!

Jakie są zalety i wady małych pralek?

Mała pralka w łazienceNajwiększą zaletą urządzeń o mniejszej głębokości są ich kompaktowe gabaryty, które pozwalają zamontować wysokiej klasy pralkę w małej łazience przy zachowaniu wrażenia przestronności. Pralki superslim, jak Electrolux EWS1266CI, to również idealne rozwiązanie w nieustawnych pomieszczeniach bez odpowiedniej wnęki. Mała pralka zmieści się też na przykład w niewielkiej domowej pralni czy garderobie, jeśli nie chcesz, aby psuła wystrój łazienki lub kuchni.

Najważniejszym minusem małych pralek jest natomiast ich ograniczona pojemność. Podczas gdy maksymalny wsad dla jednego prania w pralce pełnogabarytowej może wynieść nawet 8-9 kilogramów, bęben urządzenia slim, w zależności od konstrukcji danego modelu, pomieści od 6 do 8 kg. Pojemność pralki superslim nie przekroczy natomiast 6 kilogramów. Nie będzie to problemem dla niedużych, na przykład dwuosobowych, gospodarstw domowych, w których zapełnienie całego bębna pralki trwa zazwyczaj zbyt długo. Pojemność małej pralki stanowi wtedy atut tego sprzętu – bez marnowania wody możesz regularnie prać nawet niewielką ilość ubrań.

Najważniejsze funkcje, jakie powinna mieć mała pralka

Zastanawiasz się, jaką pralkę kupić, by nie tylko zmieściła się w Twojej łazience, ale też działała skutecznie i bez usterek? Poza mniejszymi wymiarami sprzętu pralka do małej łazienki powinna cechować się takimi samymi funkcjonalnościami jak urządzenie pełnogabarytowe. Wybierając małą pralkę, zwróć więc uwagę na:
  • klasę energetyczną,
  • zużycie prądu i pobór wody,
  • maksymalną prędkość wirowania,
  • dostępne programy i długość ich trwania,
  • automatyczny dobór programu do załadunku,
  • dodatkowe funkcje, np. pranie wstępne.

WARTO WIEDZIEĆ

Część pralek typu slim i superslim, podobnie jak pełnogabarytowe, w celu zaoszczędzenia miejsca możesz zamontować pod blatem roboczym. Sprawdź, czy dany model umożliwia montaż podblatowy.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów