Komputer biurowy – czym powinien się charakteryzować i jakie posiadać parametry?

Autor: Klaudia

Standardowa praca biurowa nie wymaga posiadania komputera z najlepszymi parametrami, ale nie oznacza to, że sprawdzi się pierwszy lepszy sprzęt. W przypadku poszukiwania komputera przeznaczonego do takiego rodzaju pracy najważniejszymi kwestiami są funkcjonalność i wydajność. Zazwyczaj bowiem komputer stacjonarny biurowy jest używany 5–6 dni w tygodniu i to przez wiele godzin. Warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać komputer biurowy, który będzie spełniał oczekiwania i służył przez lata.

Praca z komputerem w tzw. open space

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze komputera biurowego
  2. czym powinien charakteryzować się komputer biurowy
  3. jaki komputer wybrać, nie wydając przy tym dużych pieniędzy

Komputer biurowy – czym powinien się charakteryzować?

Komputer biurowy

Jak już wspomnieliśmy, komputer stacjonarny biurowy powinien być funkcjonalny i wydajny. Co to oznacza w praktyce? Chodzi przede wszystkim o jego płynne działanie i możliwość wykonywania bieżących zadań przez osobę z niego korzystającą. Ma to bowiem bezpośredni wpływ zarówno na komfort użytkownika, jak i tempo realizowanych zadań. Wiele w tej kwestii zależy oczywiście od dokładnej specyfiki pracy. Inny komputer stacjonarny będzie bowiem potrzebny do pracy biurowej opierającej się na pisaniu i wypełnianiu dokumentów, a inny w przypadku pracy wymagającej obsługi złożonych programów. Ważne, by sprzęt pozwalał na używanie kilku programów jednocześnie i działał przy tym płynnie.

Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy biurowej, zawsze dobrze jednak stawiać na sprzęt, który nie generuje hałasu. Nawet jeśli dźwięk układu chłodzenia nie irytuje osoby korzystającej z komputera, to może niekorzystnie wpływać na pozostałych pracowników, jeśli oczywiście pracuje się w tzw. open space.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze komputera do pracy biurowej?

Fujitsu Esprimo D957 Intel

Zakładając, że specyfika pracy biurowej nie opiera się na wykorzystywaniu złożonych programów wykorzystujących najnowsze technologie (takie są potrzebne m.in. w przypadku wykorzystywania komputerów do gier czy tworzenia animacji i wideo), kluczowymi parametrami będą wydajność procesora i przestrzeń na dysku. Jeśli chodzi o procesor, to warto wybierać spośród takich, które posiadają cztery rdzenie. Wprawdzie w wielu przypadkach wystarczające okażą się zapewne dwurdzeniowe, ale lepiej postawić na to pierwsze rozwiązanie. Istotna jest również częstotliwość taktowania. Dobrze, by sprzęt miał od 2000 do około 3000 MHz lub więcej. Jeśli chodzi natomiast o miejsce na dysku, to szybkie działanie systemu i programów niejako gwarantują pojemne dyski SSD. Klienci mogą też wybierać spośród dysków HDD, które będą tańszą opcją. Przykładowo zestaw NTT Home A320M AMD® Ryzen 3 3200G 8GB 1TB W10, posiadający dysk HDD 1000 GB, kosztuje praktycznie tyle samo co zestaw Acer Aspire XC-885 DT.BAQEP.018 Intel® Core™ i3-8100 4GB 256GB W10 z dyskiem 256 GB SSD.

Poza wydajnością procesora, miejscem i rodzajem dysku, nie można zapomnieć o innych istotnych parametrach, do których należy zaliczyć:

  • pamięć RAM – w tym przypadku zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej. Nie powinna być jednak mniejsza niż 4 GB;
  • kartę graficzną – jeśli komputer nie będzie przeznaczony do zaawansowanej pracy z wymagającymi programami graficznymi, to w zupełności wystarczą jednostki zintegrowane. Jeżeli jednak praca będzie bardziej wymagająca, wówczas powinniśmy zdecydować się na dedykowaną kartę graficzną;
  • liczbę i rodzaje złączy – w każdym komputerze może się różnić. Najnowsze jednostki, oprócz standardowych złączy, posiadają również DisplayPort (takie złącze ma m.in. Lenovo Legion T530-28ICB Intel® Core™ i5-8400 8GB 1TB GTX1050Ti W10), pozwalający na przesyłanie dźwięku i obrazu z prędkością nawet do 10,8 Gb/s. Samemu należy jednak ocenić, czy takie udogodnienie jest potrzebne w przypadku komputera biurowego.

Komputer biurowy do 2000 zł – jaki wybrać?

Ceny komputerów biurowych są uzależnione od podzespołów, o których już wspomnieliśmy. Wiadomo, że w wielu przypadkach cena odgrywa kluczową rolę, ale nie powinien być to główny wyznacznik. Tani komputer do biura, który powinien spełnić oczekiwania użytkownika i służyć mu możliwie długo, to taki, za który należy zapłacić około 2000 złotych. Nie chcąc wydawać więcej, warto zwrócić uwagę m.in. na: Acer Aspire XC-885 DT.BAQEP.018 Intel® Core™ i3-8100 4GB 256GB W10, Lenovo V530-15ICB TWR Intel® Core™ i3-9100 4GB 1TB W10 Pro, a także HP Pro A G2 AMD Ryzen 3 2200G 8GB 256GB SSD W10 Pro.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link