Klawiatura mechaniczna – jak działa i jaką wybrać?

Autor: Ola

Nowoczesne klawiatury gamingowe są konstruowane z myślą o graczach, którzy potrzebują do ultraszybkich rozgrywek wytrzymałych klawiszy reagujących błyskawicznie na dotyk, doskonałej stabilizacji i wygodnej regulacji parametrów rozgrywki. Innowacyjne klawiatury do gier mają ponadto programowalne klawisze, wielofunkcyjne pokrętła i inne atrakcyjne elementy, dzięki którym granie staje się bardziej komfortowe, a wyniki gracza szybują w górę. Dowiedz się, jak działa mechaniczna klawiatura do grania i jak wybrać najlepszą!

Mechaniczna klawiatura z podpórką pod nadgarstki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działa i jak jest zbudowana klawiatura do gier,

- jak wybrać klawiaturę gamingową,

- jakie funkcje dodatkowe ma klawiatura dla gracza,

- którą mechaniczną klawiaturę warto kupić.

Jak działa klawiatura mechaniczna?

Klawiatury mechaniczne różnią się od klawiatur membranowych przede wszystkim osadzeniem i wysokością klawiszy. W mechanicznych klawiaturach każdy przycisk jest umiejscowiony na osobnym przełączniku. Ten element jest kluczowy – od przełącznika zależy między innymi czas reakcji klawisza na dotyk, co przekłada się na efekty osiągane w rozgrywce.

Przełączniki różnią się między sobą:

 • skokiem (czyli odległością aktywacji),
 • łącznym zakresem ruchu,
 • siłą reakcji,
 • słyszalnością naciskania klawiszy (od przełączników zależy charakterystyczny dźwięk pracy klawiatury),
 • podświetleniem (stałym lub zmiennym),
 • żywotnością liczoną w milionach naciśnięć.

Logitech G413 (carbon)

Zaawansowane i bardzo wytrzymałe sprężynujące przełączniki mechaniczne do grania ma klawiatura Logitech używana przez e-sportowców – Logitech G413. Ich żywotność wynosi aż 70 mln naciśnięć, a producent deklaruje, że są trwalsze o 25% niż standardowe przełączniki. Jaskrawoczerwone podświetlenie sprawia, że klawisze są zawsze widoczne, ale nie rozpraszają gracza.

Wyższą wytrzymałość, bowiem aż do 100 mln naciśnięć, mają przełączniki optomechaniczne ze stabilizatorami, które znajdziesz np. w klawiaturze Razer Huntsman Elite. Naciśnięcie klawisza daje zawsze taki sam efekt, niezależnie od tego, w której jego części wylądował palec gracza. Dzięki technologii optycznej klawisze reagują na dotyk i resetują się idealnie w tym samym punkcie, co pozwala graczowi na osiąganie zawrotnych szybkości w sterowaniu postacią w grze.

CIEKAWOSTKA

Porównując klawiatury mechaniczne marki Logitech, sprawdź, czy przełącznik Romer-G ma charakter sprężynujący, czy liniowy. Pierwsza wersja sprawdza się najlepiej w grach FPS, ponieważ ma minimalny zakres aktywacji dotykowej. Przełącznik liniowy powoduje głośniejszą pracę klawiszy, ale ich naciskanie jest płynne i gładkie, co jest ważne w przypadku ultraszybkich sekwencji klawiszy. Według producenta sprawdza się najlepiej w grach MMO i akcji.

Wybierając klawiaturę gamingową, zwróć uwagę, z jakiego materiału jest wykonana jej obudowa. W konstrukcji klawiatury Logitech G413 wykorzystano szczotkowany stop aluminiowo-magnezowy 5052, który jest stosowany w lotnictwie. Dzięki niemu obudowa jest wytrzymała, odporna na zarysowania, solidna, a przy tym wygląda bardzo elegancko.

Wysokość klawiszy w klawiaturze mechanicznej zależy od producenta

Jeżeli chcesz przenosić klawiaturę do gier na LAN party, ważna jest dla Ciebie jej waga oraz długość kabla. Ponieważ będziesz grać na różnych powierzchniach, warto, aby Twoja klawiatura miała regulowane podpórki z gumowymi stabilizatorami, które zapewnią jej doskonałą przyczepność.

WSKAZÓWKA

Klawiatura gamingowa, która ma podróżować z graczem, powinna mieć odłączaną podpórkę pod nadgarstki. Dzięki temu decydujesz, kiedy zabierasz ze sobą element wspierający wygodne ułożenie rąk, a kiedy musisz zredukować liczbę akcesoriów w plecaku.

Jak wybrać klawiaturę gamingową?

Oprócz parametrów przełączników w klawiaturze mechanicznej i jakości jej obudowy warto wziąć pod uwagę:

 • wbudowany hub USB – dzięki niemu do klawiatury można podłączyć dodatkowe urządzenie, np. bezprzewodową myszkę gamingową;
 • rodzaj klawiszy – np. Genesis Thor 300 Outemu Red ma klawisze numeryczne i multimedialne, inne modele mogą mieć również klawisze internetowe i zarządzające energią;
Genesis Thor 300 Outemu Red
 • rodzaj podświetlenia i efekty świetlne – niektórzy producenci chwalą się, że podświetlenie ich klawiatur odzwierciedla miliony kolorów. Użytkownik może wybrać jeden z kilku trybów LED w klawiaturze HyperX Alloy Elite Cherry MX Blue oraz jeden z kilku poziomów jasności;
 • wbudowaną pamięć – może przechowywać konfiguracje użytkownika. Niektóre modele mogą przesyłać dane do chmury;
 • schowek na przewód lub dodatkową osłonę – jest to istotne dla osób, które przenoszą swoje klawiatury i chcą zapobiegać uszkodzeniu kabla. HyperX Alloy FPS RGB Kailh Silver Speed ma odłączany przewód, który można transportować oddzielnie;
 • tryb Anti-Ghosting – może obejmować wszystkie klawisze lub tylko wybrane. Klawiatura dla gracza SteelSeries Apex 100 ma funkcję Anti-Ghosting, która pozwala na pracę maksymalnie 24 klawiszy jednocześnie. W wysokopółkowym modelu dla wymagających Corsair K95 RGB Platinum Cherry MX Speed Black Anti-Ghosting jest 100%;
HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Red
 • blokadę klawisza Windows – zapobiega przypadkowemu opuszczeniu gry w kluczowym momencie;
 • wysokość klawiszy – wybór niższych lub wyższych zależy od preferencji gracza.

Chociaż zdecydowana większość klawiatur mechanicznych łączy się przewodowo z komputerami, w sklepie RTV EURO AGD znajdują się takie wyjątki jak model Corsair K63 Blue LED Cherry MX Red, który komunikuje się ze sprzętem za pomocą modułu Bluetooth. Z jednej strony brak przewodu oszczędza miejsce i ułatwia zmienianie miejsca grania, z drugiej strony – łączność bezprzewodowa może zostać zerwana. Z tego powodu klawiatura przewodowa jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

WSKAZÓWKA

W zestawie z klawiaturą gamingową możesz otrzymać wymienne nakładki na klawisze. Dzięki nim możesz zmodyfikować wygląd klawiatury i zapewnić sobie bardziej komfortowe granie, jeżeli nakładki mają np. antypoślizgową powierzchnię lub chropowatą fakturę, która ułatwia ich bezwzrokowe odnalezienie. Ponadto możesz wymienić klawisze, jeśli cyfry bądź litery na nich zostaną starte przez intensywne użytkowanie klawiatury. Nakładki mają często powłokę ochronną, która daje wyższą trwałość. Producenci dołączają do zestawu również narzędzie do demontażu klawiszy, aby użytkownik jej nie uszkodził.

Jakie ciekawe funkcje dodatkowe ma klawiatura dla gracza?

Hybrydowa Razer Ornata Chroma, która łączy w sobie cechy klawiatur mechanicznych i membranowych, ma funkcję synchronizacji między urządzeniami marki Razer. Ten producent to jeden z liderów na rynku sprzętów gamingowych. Słynie m.in. z konfigurowalnego podświetlenia i bogatej palety kolorystycznej (ponad 16,8 mln kolorów) – użytkownik może zachwycać się dynamicznymi zmianami barw w zależności od wybranych ustawień. Dzięki wspomnianej funkcji synchronizacji można ustawić ten sam efekt świetlny w myszce, słuchawkach i podkładce spod znaku Razer.

Klawiatura mechaniczna podświetlana

Sterowanie multimediami podczas rozgrywki jest łatwiejsze, jeśli klawiatura ma wielofunkcyjne pokrętło cyfrowe, tak jak Razer BlackWidow Elite. Za jego pomocą możesz sterować jasnością ekranu czy głośnością dźwięków z gry. Tuż obok niego znajdują się klawisze multimedialne, których efekty możesz modyfikować w specjalnym programie do zarządzania klawiaturą – Synapse 3. Służy także do rejestrowania makr.

Co ciekawe, klawiatura gamingowa Razer pozwala na konfigurowanie wszystkich klawiszy, dzięki czemu możesz zmieniać ich działanie w zależności od wybranej gry.

Którą klawiaturę mechaniczną warto kupić?

Szczegółowe porównanie najlepszych klawiatur mechanicznych dla graczy znajdziesz w tym rankingu TOP 10.

W poniższej tabeli przedstawiamy porównanie 3 klawiatur gamingowych z różnych półek cenowych.

tabelka laptopy

Wybór klawiatury gamingowej jest zależny od wielu czynników. Jeżeli zamierzasz grać wyłącznie przy swoim biurku, zadowoli Cię klawiatura z krótkim kablem. Wbudowany hub USB ułatwia podłączanie do komputera różnych urządzeń i akcesoriów – ale nie jest niezbędny, jeśli aktualnie nie brakuje Ci wejść USB.

Klawiatury gamingowe o najwyższej żywotności klawiszy są polecane osobom, które je intensywnie eksploatują – przez co najmniej kilka godzin dziennie. Jeśli grasz głównie w weekendy, możesz wybrać akcesorium o nieco mniej wytrzymałych klawiszach. Ponadto wyobraź sobie, ilu niedzielnych rozgrywek wymagałoby dojście do granicy żywotności, jeśli wynosi aż kilkadziesiąt milionów.

Podświetlenie RGB w klawiaturze dla gracza

Niezależnie od Twojego trybu gry pamiętaj o ergonomii używanych akcesoriów oraz odpowiedniej postawie ciała podczas rozgrywek. Te 10 sprawdzonych porad pomoże Ci zachować zdrowie, jeśli długo przesiadujesz przed komputerem. Warto zapobiegać bólom dłoni, których duże obciążenie może doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link