Aparat wodoszczelny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Autor: Joanna

Często fotografujesz w trudnych warunkach pogodowych? A może od zawsze chciałeś robić zdjęcia pod wodą? Jeżeli tak, to aparat wodoszczelny jest urządzeniem, którego potrzebujesz. Dzięki odpornej na wodę obudowie bez problemu wykonasz nim fotografie podczas szalonych przygód. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Aparat wodoszczelny w morzu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest aparat wodoszczelny
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie aparatu wodoszczelnego

Co to jest aparat wodoszczelny?

Aparat fotograficzny wodoszczelny na brzegu morza

Aparat wodoszczelny to urządzenie, które pozwala na wykonywanie zdjęć i filmów pod powierzchnią wody. Stanowi obowiązkowy gadżet dla miłośników zwiedzania podwodnego świata oraz nurkowania i innych sportów wodnych. Sprzęt ten polecany jest zarówno amatorom stawiającym pierwsze kroki w fotografii, jak i profesjonalistom, którzy chcą wzbogacić swoje portfolio o wyjątkowe, podwodne kadry. To także wspaniała propozycja dla osób często robiących zdjęcia w trudnych warunkach pogodowych. Dla wodoszczelnego aparatu deszcz, mgła czy śnieg nie stanowią bowiem żadnego zagrożenia. Jak widać, zakup takiego sprzętu pozwala na zachowanie na zdjęciach najlepszych wspomnień bez konieczności martwienia się o jego bezpieczeństwo.

Co właściwie oznacza określenie „wodoszczelny”? Otóż to, że podczas zanurzenia aparatu w wodzie do jego wnętrza nie przedostanie się ani jedna kropla wody. Wodoszczelność produktu przez większość producentów określana jest według międzynarodowej skali – Ingress Protection (kod IP). Kod ten zbudowany jest z przedrostka „IP” i występujących po nim dwóch cyfr. Pierwsza (w skali od 1 do 6) oznacza klasę ochrony przed dostaniem się do środka sprzętu zanieczyszczeń stałych, np. kurzu czy piasku. Druga zaś (w skali 1–9) to stopień ochrony przed wodą. Im większa cyfra znajduje się w kodzie, tym bardziej odporne na zanieczyszczenia i wodę jest dane urządzenie.

Wyróżniamy różne rodzaje wodoszczelnych aparatów. Na rynku spotkać możemy m.in.:

Aparat wodoszczelny jednorazowy – urządzenie to jest aparatem analogowym. Oznacza to, że po wykorzystaniu kliszy trzeba będzie oddać ją do wywołania. Aparat jednorazowy wodoszczelny jest polecany dzieciom, amatorom fotografii, którzy po raz pierwszy chcą spróbować zdjęć podwodnych, oraz osobom o ograniczonym budżecie. Największą zaletą aparatu tego typu jest niska cena. Jego wadę stanowi zaś stosunkowo słaba jakość zdjęć ze względu na prostą budowę oraz ograniczona liczba możliwych do wykonania fotografii.

Aparat cyfrowy wodoszczelny – najpopularniejszym wyborem osób chcących robić zdjęcia pod wodą jest aparat kompaktowy wodoszczelny, np. Nikon COOLPIX W150 lub Ricoh WG-60. Jego niewątpliwymi zaletami są: mały rozmiar, prosta obsługa, podgląd wykonanego zdjęcia na ekranie LCD oraz – w przeciwieństwie do aparatu wodoszczelnego jednorazowego – możliwość wykonania dużej liczby fotografii. Aparaty te często są również odporne na inne niekorzystne czynniki, np. mróz czy wstrząsy. Dodatkowo droższe modele mają różne funkcje ułatwiające robienie zdjęć pod wodą, takie jak stabilizacja obrazu, a także możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości Full HD. Opcje te mają np. aparaty Sony DSC-RX0 oraz Fujifilm FinePix XP120.

Ciekawymi alternatywami dla aparatów wodoszczelnych są kamera sportowa i wodoszczelny pokrowiec na aparat. Niestety zdjęcia z kamery sportowej mogą być kiepskiej jakości, więc jest ona polecana osobom, którym najbardziej zależy na filmowaniu, a w dalszej kolejności na zdjęciach. Pokrowiec wodoszczelny zaś może zmienić każdy model aparatu na urządzenie wodoszczelne. Jego zaletą jest niska cena, jednakże stanowi on dobrą ochronę urządzenia jedynie na małych głębokościach.

Polecane aparaty cyfrowe
  • 1 639 zł
  • 3 399 zł
  • 1 569 zł
  • 729 zł
  • 2 399 zł

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie aparatu wodoszczelnego?

Wodoszczelny aparat fotograficzny Nikon Coolpix W100

Aby wybrać najlepszy model aparatu wodoszczelnego, należy sprecyzować swoje oczekiwania wobec niego. Jeżeli zależy nam na wysokiej wodoodporności i możliwości używania urządzenia nawet na dużych głębokościach, to powinniśmy wybrać aparat z jak najwyższym IP. Jeżeli zaś potrzebujemy sprzętu, który ma dobrze znosić zwykłe zachlapania lub fotografowanie w czasie deszczu, to możemy nabyć aparat o niższej klasie IP. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzeń. Niektóre z nich są wyposażone w Wi-Fi lub GPS, który może okazać się nieoceniony podczas ustalenia lokalizacji miejsca zrobienia zdjęcia, szczególnie w przypadku zdjęć podwodnych. Kolejną pożądaną cechą jest lekka, ale zarazem wytrzymała obudowa, która pozwoli na sprawne i łatwe korzystanie z urządzenia podczas fotografowania w nietypowych, podwodnych warunkach.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów