Pulsometr – na co zwrócić uwagę, wybierając opaskę treningową?

Autor: Ola

Pulsometr to jedno z podstawowych narzędzi pozwalających mierzyć tempo treningu i jego efektywność. Urządzenie to okaże się przydatne w czasie biegania zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Najpopularniejsze rozwiązanie to pulsometr zbudowany ze smartwatcha lub opaski monitorującej.

Kobieta sprawdza coś na zegarku sportowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa pulsometr;
 2. do czego wykorzystuje się dane pochodzące z tego urządzenia;
 3. jakie są rodzaje pulsometrów;
 4. na które funkcje smartwatchy i opasek monitorujących warto zwracać uwagę.

Jak działa pulsometr?

Telefon z aplikacją obok zegarka sportowego prezentują wyniki pomiarów

Pulsometr do biegania to urządzenie, które pozwala określić tempo treningu, a także poziom obciążenia, z jakim dane ćwiczenie wiąże się dla konkretnej osoby. Kluczowe znaczenie ma to przede wszystkim przy treningach typu cardio, a więc tych nastawionych na spalanie tkanki tłuszczowej. Im wyższy puls, tym wyższe tempo treningu i tym większa jego efektywność. Najprościej rzecz ujmując, pulsometr monitoruje pracę serca danej osoby w czasie rzeczywistym. Odczytuje zmiany impulsów elektrycznych, które odpowiadają tempu bicia serca. Urządzenie bada parametry zwężania się naczyń tętniczych. Większa intensywność treningu oznacza bowiem większe tętno w naczyniach krwionośnych.

Pulsometr – po co nam te dane?

Pulsometr na palec, który większość osób kojarzy przede wszystkim z sytuacją pozabiegową lub dochodzeniem do siebie po operacji, dzisiaj zyskał również zupełnie inne znaczenie. Pozwala on także uniknąć ryzyka przetrenowania i uprawiania treningów zbyt obciążających dla konkretnego organizmu. To właśnie dane płynące z pulsometru mogą skłonić do modyfikacji treningu w jedną bądź drugą stronę. Obecnie najczęściej stosuje się go podczas wykonywania aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że pulsometry na palec można spotkać także w poradniach zajmujących się badaniami wysiłkowymi. Zarówno pulsometr na klatkę piersiową, jak i ten na nadgarstek czy palec działają tak samo. Chodzi przede wszystkim o analizę zmian tętna w organizmie osoby ćwiczącej. Obserwacja tego typu parametru pozwala dostosowywać intensywność treningu do możliwości konkretnej osoby i jednocześnie chroni przed przekroczeniem granicznych wartości, które mogą doprowadzić do przetrenowania szkodliwego dla zdrowia amatora oraz profesjonalisty.

 • 69,99 zł
 • 139,99 zł
 • 339 zł
 • 339 zł
 • 289 zł

Pulsometry – ranking rozwiązań

Mężczyzna przypina sobie pulsometr na klatce piersiowej

Zegarki z pulsometrem to najpopularniejsza obecnie forma pulsometru. Wbudowanie tego urządzenia w smartwatch lub opaskę monitorującą pozwala połączyć mierzenie tętna z pozyskiwaniem innych danych, takich jak: przebyta odległość, ilość spalonych kalorii, zapis trasy biegu, pływania, jazdy rowerem. Dodatkowo zarówno nowoczesne opaski monitorujące (Xiaomi Mi Band 4, Huawei Band 3 Pro, Xiaomi Mi Band 2), jak i smartwatche mają bogaty pakiet innych funkcji, takich jak: monitorowanie snu, czasu regeneracji, funkcję budzika, odbierania wiadomość oraz innych powiadomień dzięki możliwości połączenia ze smartfonem. Zegarek z pulsometrem i GPS staje się więc kompletnym narzędziem do mierzenia codziennej oraz sportowej aktywności. Jednoczęściowe urządzenie może także występować w postaci pulsometru na palec, choć to zdecydowanie mniej popularne obecnie rozwiązanie. Stosowane jest ono głównie w placówkach opieki zdrowotnej.

Warto natomiast pamiętać, że podstawową wersją urządzenia jest pulsometr na klatkę piersiową. Składa się on z dwóch elementów:

 • czujnika mierzącego puls, który umieszczony jest na klatce piersiowej,
 • odbiornika z wyświetlaczem na nadgarstek.

Tego typu pulsometr przypominać może do złudzenia zegarek sportowy, tym bardziej, że jest on często wyposażony w funkcję czasomierza. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tych wszystkich funkcji, o których była mowa powyżej, urządzenie to nie posiada. Jest natomiast nieco dokładniejsze w podawanych przez nie parametrach. Podobny w swojej konstrukcji jest pulsometr dla rowerzystów, tyle tylko, że odbiornik można zakładać na kierownicę. Jednak coraz więcej miłośników jazdy na jednośladach i tak wybiera opaski monitorujące lub smartwatche.

Zegarek lub opaska – pulsometr o wielu obliczach

Pulsometr medyczny zdecydowanie różni się od urządzeń, z których korzystają sportowcy. Przede wszystkim służy on właściwie jedynie do mierzenia tętna, podczas gdy sportowy pulsometr nadgarstkowy w formie opaski monitorującej lub smartwatcha posiada znacznie więcej funkcji. Użytkownicy pytają więc częściej nie tyle o to, jaki pulsometr wybrać, ale o to, co poza mierzeniem tętna potrafi dane urządzenie. Do najważniejszych funkcji w opaskach monitorujących (Xiaomi Mi Band 3, Samsung Galaxy Fit) i zegarkach sportowych zaliczyć więc trzeba:

 • pomiar spalonych podczas wysiłku kalorii (czasami również wyrażony w gramach poziom spalonej tkanki tłuszczowej);
 • pomiar pokonanej przy bieganiu, pływaniu lub jeździe na rowerze odległości;
 • pomiar prędkości i tempa biegu, międzyczasów, średnich danych na kilometr, 5 km, 10 km itd.;
 • możliwość ustawienia parametrów maksymalnego i minimalnego tempa;
 • kontrola wydolności organizmu, sygnalizacja spadku formy;
 • kontrola długości i jakości snu;
 • obliczanie czasu potrzebnego na regenerację po konkretnym wysiłku.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę