Projektor do kina domowego – na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Autor: Joanna

Rosnąca popularność projektora wynika nie tylko z coraz większych możliwości technicznych urządzenia, ale również ze względu na wyższą jakość obrazu. Stworzenie w domowym zaciszu prywatnego kina z wygodnymi kanapami jest w zasięgu ręki.

Rzutnik multimedialny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest projektor do kina domowego;
  2. na co zwrócić uwagę podczas jego kupna;
  3. jaki projektor warto kupić;
  4. jakie projektory do 3000 zł warto kupić.

Projektor do kina domowego – na co zwrócić uwagę?

Film z projektora multimedialnego

Podczas zakupu projektora do kina domowego, należy zwrócić uwagę na żywotność urządzenia. Ten parametr jest uzależniony od żywotności lampy, którą wyraża się w jednostkach godzinowych. Im wyższa jej żywotność, tym wyższa żywotność projektora. Ważne jest to, jak często będzie używany projektor. Sugestia ceną nie będzie odnosić się do jakości produktu – tani projektor może mieć dłuższą żywotność niż ten o wyższej cenie.

Łączność bezprzewodowa pozwala na streaming filmu czy wideo z dowolnego urządzenia. Jest to przydatna funkcja, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru projektora. Projektor bezprzewodowy z pewnością ułatwia połączenie się z laptopem z dowolnego miejsca w domu. Wygodą, na którą warto zwrócić uwagę, jest opcja odtwarzania filmów z przenośnika pamięci (USB).

Głośność pracy urządzenia to z pewnością parametr, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Nie da się ukryć, że głośno pracujący projektor mocno przeszkadza w oglądaniu filmowych nowości czy ulubionego filmu. Pracujący i grzejący się projektor musi być schłodzony, co przekłada się na szybkoobrotowe instalacje chłodnicze, generujące duży szum. Może to skutecznie odbierać przyjemność z oglądania, dlatego warto wybierać najcichsze spośród dostępnych projektorów. Te natomiast mają zamontowane większe wentylatory, które obracają się na lepszych łożyskach.

Nikt nie chce oglądać filmu w złej jakości, dlatego warto zwrócić uwagę na rozdzielczość. 4K, 8K czy Full HD to takie parametry, które warto sprawdzić przed zakupem, w zależności od oglądanych filmów. Niektóre projektory do kina domowego posiadają opcję 3D. Wsparcie tej technologii pokochają na pewno miłośnicy kina nowoczesnego.

Jasność projektora to kolejny ważny parametr, ponieważ nie każdy lubi oglądać filmy w zaciemnionym pomieszczeniu. Modele jaśniejsze zaczynają się od 2200 lumenów, które zapewniają dobry obraz bez zaciemniania, np. Epson EH-TW650. W przypadku zamiaru streamowania gier, należy wybierać projektor multimedialny o zdecydowanie wyższej ilości lumenów (Optoma UHG370X).

Równie ważny przy wyborze jest obiektyw. To od niego zależy, jak daleko będzie można stawiać projektor. Im krótsza ogniskowa obiektywu, tym w mniejszej odległości powinien stać projektor. Urządzenie powinno dobierać się do wielkości pomieszczenia.

Od kontrastu obrazu zależy jakość wyświetlanego filmu. Powinno zwrócić się uwagę na współczynnik kontrastu – im jest większy, tym lepiej. Wybitny pod tym względem jest projektor Epson EH-TW5600 3D, który posiada parametr 35000:1.

PORADA EKSPERTA

Co prawda sam telewizor (bez wyjścia sygnału wideo, co jest jeszcze rzadką praktyką) lub antena telewizyjna nie wystarczą, abyś mógł podłączyć je do projektora multimedialnego i cieszyć się telewizją na naprawdę dużym ekranie, jednak są inne sposoby. Mając dekoder z wyjściem HDMI i rzutnik z tym samym wejściem, możesz swobodnie przesyłać obraz telewizyjny i wyświetlać go na ścianie czy materiale.

  • 2 799 zł
  • 15 999 zł
  • 1 799 zł
  • 4 349 zł
  • 1 699 zł

Jaki projektor do kina domowego wybrać?

Projektor do kina domowego

Na rynku istnieją dwa rodzaje projektorów: DLP i LCD.

Projektor DLP lepiej oddaje czerń podczas wyświetlania wideo. Na pierwszy rzut oka może on wydawać się lepszym rozwiązaniem. Jednak częściej stosuje się go w bardziej profesjonalny sposób, np. w salach kinowych. Choć oczywiście tak samo dobrze sprawdzi się i w domu.

Rzutnik LCD wydaje się rozsądnym zakupem i ekonomicznym rozwiązaniem. Dobry stosunek ceny do jakości oraz funkcjonalności urządzenia wpływa na jego popularność. Efekt tęczy w projektorze LCD nie występuje, jednak mogą pojawić się problemy z głębią czerni.

Najważniejsze wskazówki podczas wyboru projektora multimedialnego:

  • Im jaśniejsze pomieszczenie, tym wyższa powinna być jasność projektora (więcej lumenów).
  • Wielkość obrazu zależy od liczby osób w pomieszczeniu.
  • Jeżeli zamierzamy powiesić projektor, to powinniśmy brać pod uwagę wagę urządzenia.
  • Jeżeli zależy nam na wejściu USB, to należy sprawdzić gniazda i porty w urządzeniu.
  • Jeżeli zależy nam na dobrym wyświetlaniu filmu, to należy zwrócić uwagę na parametr kontrastu.

Projektor do kina domowego do 3000 zł

Projektor ART Z3100 to urządzenie o jasności rzędu 2300 ANSI lumenów, co sprawi, że dobrze oświetlone pomieszczenia nie będa stanowiły dla niego problemu. Obraz dzięki takiej ilości lumenów będzie wyraźny i bogaty. Jego koszt to około 900 zł. Rozdzielczość podstawowa wynosi 1280 x 800 pikseli, a rozdzielczość maksymalna to Full HD.

WARTO WIEDZIEĆ

Modele, które nadają się jako projektory do kina domowego, powinny mieć tryb pracy eco. Co to oznacza? Tryb ekonomiczny zapewnia taką pracę rzutnika, która pozwala na zmniejszenie zużycia energii, cichsze działanie, a także optymalne wykorzystywanie jego lampy. W ten sposób wydłużają się zatem godziny jej działania – np. z 4 500 h do 7 500 h.

Innym projektorem do 3000 zł jest model BenQ TH534. To urządzenie typu DLP, gdzie światło lampy jest rozdzielone przez filtr na podstawowe kolory, które zostają przekazane do układu miniaturowych luster. Dzięki temu można cieszyć się obrazem pozbawionym łączeń. Oświetlenie nie stanowi problemu ze względu na ilość lumenów ANSI: 3300. Obraz jest całkowicie wyraźny nawet w środku dnia. Obraz z komputera przekazywany jest za pomocą złącza HDMI.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link