Data publikacji: 15 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki projektor do kina domowego? Zobacz nasze propozycje!

Poleć znajomemu Drukuj

Projektor multimedialny doceni każdy kinomaniak – w domu może z powodzeniem zastąpić telewizor, bez trudu zapewniając znacznie lepsze wrażenia wizualne przede wszystkim ze względu na wielkość wyświetlanego obrazu. Jaki projektor do kina domowego wybrać? Sprawdź podane tutaj propozycje.

Rzutnik multimedialny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- kiedy rzutnik multimedialny może być lepszy od telewizora,

- jakie są cechy dobrego projektora do kina domowego,

- który projektor multimedialny może być dla Ciebie idealny.

Kino domowe – projektor multimedialny czy telewizor?

Film z projektora multimedialnegoNawet największy telewizor może nie dać efektu, jaki osiągniesz za pomocą rzutnika multimedialnego. Za modele mające ponad 70 cali musisz zapłacić ponad 10 000 zł. Tymczasem projektory multimedialne pozwalają na osiągnięcie obrazu o przekątnej nawet 100-300 cali, będąc 2-3 razy tańsze. Rachunek zatem jest dość prosty – jeśli chcesz poczuć się w domu jak w kinie, rzutnik wydaje się być lepszym rozwiązaniem.
Należy jednak pamiętać, że nie można do końca traktować telewizora i projektora multimedialnego jako zamienników. Jeśli chcesz mieć dostęp do ulubionych programów i sportu, lubisz oglądać wiadomości, dokumenty przyrodnicze i kanały rozrywkowe, wybór tego drugiego może być nietrafiony. Szczególnie jeśli nie lubisz oglądać telewizji na ekranie komputera i nie chcesz mieć ograniczonych w tej kwestii możliwości.
Projektor multimedialny przede wszystkim przyda się zagorzałym kinomaniakom, którzy niekoniecznie potrzebują mieć jednocześnie telewizję. Taki sposób wyświetlania obrazu nadaje się również do grania. Telewizor zajmuje wiele miejsca i jest widocznym elementem pomieszczenia – projektor do kina domowego jest zaś urządzeniem niemal niezauważalnym. 

PORADA EKSPERTA

Co prawda sam telewizor (bez wyjścia sygnału wideo, co jest jeszcze rzadką praktyką) lub antena telewizyjna nie wystarczą, abyś mógł podłączyć je do projektora multimedialnego i cieszyć się telewizją na naprawdę dużym ekranie, jednak są inne sposoby. Mając dekoder z wyjściem HDMI i rzutnik z tym samym wejściem, możesz swobodnie przesyłać obraz telewizyjny i wyświetlać go na ścianie czy materiale.

Projektor do kina domowego – jaki powinien być?

Wybierając model rzutnika do swojego domu i mając na uwadze głównie to, aby nadawał się do oglądania filmów, sportu i grania na konsoli, musisz zwrócić uwagę na kilka parametrów. Będą to głównie:

  • podstawowa rozdzielczość obrazu – chcąc mieć możliwość oglądania filmów w najwyższej jakości, weź pod uwagę rzutniki multimedialne z rozdzielczością Full HD bądź WXGA, która pomimo tego, że jest mniejsza (1920 x 1080 pikseli vs. 1280 x 800 pikseli), to wciąż uważana jest za dość dobrą. Istotne jest, abyś używał tablicy w dopasowanym formacie oraz podłączał projektor do urządzenia o odpowiadającej mu rozdzielczości – wtedy efekt wyświetlanego obrazu będzie najlepszy,
  • jasność – w przypadku projektorów do kina domowego parametr ten nie musi być najlepszy, chyba że chcesz oglądać filmy i grać na konsoli w jasnych pomieszczeniach. Jeśli jednak wolisz klasycznie zaciemnić salon czy korzystać ze sprzętu głównie wieczorem, możesz skoncentrować się na projektorach multimedialnych, które oznaczone są nawet na poziomie jedynie 2000 ANSI lumenów. Modele jaśniejsze, zaczynające się już od 2200, zapewniają odpowiednią widoczność obrazu nawet bez zaciemniania pomieszczeń, tak jak np. ten projektor do kina domowego BenQ W1050 z dodatkową funkcją wyświetlania filmów w technologii 3D,
  • Projektor do kina domowegoobiektyw – to od niego zależy, w jakiej odległości od ściany bądź tablicy będziesz mógł ustawić dany projektor multimedialny. Im krótsza ogniskowa obiektywu, tym odległość powinna być mniejsza, weź zatem pod uwagę ten parametr, dobierając model do wielkości swojego pomieszczenia,
  • kontrast obrazu – od niego, podobnie jak od jasności, zależy to, jak wyraźnie będzie wyświetlany obraz. Im większy kontrast, tym lepiej. Wybitny pod tym względem jest projektor do kina domowego Epson EH-TW5650, który choć nie ma bardzo dużej jasności (2500 ANSI lumenów), to dzięki współczynnikowi kontrastu na poziomie 60000:1 zapewnia wyraziste kolory nawet w gorszych warunkach, czyli w jaśniejszych pomieszczeniach,
  • technologia wyświetlania obrazu – w nowoczesnych projektorach multimedialnych znajdziesz najczęściej 2 rozwiązania: LCD i DPL. To drugie jest nowsze i zapewnia lepsze wyświetlanie koloru czarnego. Obie technologie mają swoje wady i zalety, jednak dobre projektory do kina domowego, takie jak np. Optoma HD143X, z reguły wykorzystują DPL, które pozwala uzyskać efekt obrazu bez niewidocznych łączeń między pikselami,
  • łączność – ostatnią bardzo istotną kwestią w wyborze projektora multimedialnego do kina domowego jest sposób jego współpracy z pozostałymi urządzeniami oraz przesyłania obrazu. Dobrą opcją jest jego działanie bezprzewodowe, tak jak np. w tym rzutniku marki Epson. Jednak najważniejsze jest, aby wybrany model miał przynajmniej jedno wejście HDMI, umożliwiające jego wygodne i maksymalnie efektywne podłączenie do komputera czy konsoli. Przesyłanie obrazu tą metodą zapewnia najlepszą jakość obrazu. Sprawdź ponadto, które modele bezprzewodowych projektorów multimedialnych polecamy.

Kino domowe z projektorem

Projektor do kina domowego musi zatem spełnić kilka technicznych wymogów, aby jak najlepiej spełnić swoją rolę i zapewnić Ci doznania estetyczne i rozrywkę na najwyższym poziomie. Wybierając model, zwróć uwagę jeszcze na to, jak głośna jest jego praca oraz na wydajność lamp. W małym salonie dźwięki urządzenia mogą być uciążliwe, szczególnie jeśli postawisz je blisko sofy. Lampy zaś powinny być przystosowane do intensywnego użytkowania – wybierz projektor multimedialny, których źródła światła pozwolą na pracę rzędu przynajmniej 4 000 h. 

WARTO WIEDZIEĆ

Modele, które nadają się jako projektory do kina domowego, powinny mieć tryb pracy eco. Co to oznacza? Tryb ekonomiczny zapewnia taką pracę rzutnika, która pozwala na zmniejszenie zużycia energii, cichsze działanie, a także optymalne wykorzystywanie jego lampy. W ten sposób wydłużają się zatem godziny jej działania – np. z 4 500 h do 7 500 h.

Optymalnym projektorem do kina domowego jest model Acer H6517ST, który zdaje się mieć wszystko, czego potrzeba i cenę na akceptowalnym poziomie. Możesz wykorzystać go nawet w bardzo małym salonie (uzyskasz 100 cali, umieszczając go w odległości tak małej jak 1,1 m), a 3000 ANSI lumenów i aż 10000:1 współczynnik kontrastu zapewniają wyrazisty obraz i żywe kolory w każdych warunkach. Dwa wejścia HDMI, żywotność lampy szacowana na 4 000 h w normalnym trybie i 6 000 h w trybie eco oraz niska waga i cicha praca czynią z niego polecany do kina domowego projektor.
Za dobry rzutnik multimedialny do filmów i gier trzeba zapłacić około 2 000 zł. Rzadziej zdarzają się zadowalające modele w cenie 1 000-1 900 zł. Zobacz wszystkie projektory do kina domowego tutaj i wybierz najlepszy dla siebie!
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas