Data publikacji: 26 lipca 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki antywirus wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Jedno pochopne kliknięcie w link udostępniony przez znajomą osobę w mediach społecznościowych może skutkować zainfekowaniem Twojego komputera, tabletu czy smartfona. Programy antywirusowe chronią internautów przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Zamiast instalować pierwszy bezpłatny program, jaki znajdziesz, dowiedz się, jak wybrać program antywirusowy. W jakie funkcje powinien być wyposażony?

Programy antywirusowe są potrzebne zarówno dla komputerów osobistych, jak i firmowych

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wybrać program antywirusowy,

- jakie funkcje mają antywirusy,

- jaki antywirus na Windows wybrać.

Jaki antywirus wybrać?

Wybierając program antywirusowy, sprawdź wersję językowąProgram antywirusowy jest jednym ze sposobów zabezpieczeń komputera przed wirusami – o pozostałych metodach przeczytasz w artykule Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami. Aby wybrać antywirus, musisz porównać następujące dane:
  • liczbę urządzeń – oznacza, do ilu stanowisk została ograniczona licencja oprogramowania antywirusowego. Np. licencja Eset Security Pack Box pozwala na zainstalowanie antywirusa na 3 komputerach i 3 smartfonach,
  • nośnik – antywirus może zostać zainstalowany zarówno z płyty CD/DVD, pendrajwa, jak i dzięki użyciu klucza licencyjnego lub kodu aktywacyjnego (cyfrowego). W dwóch ostatnich przypadkach kupujący program otrzymuje kody potrzebne do uruchomienia pobranego ze strony producenta oprogramowania,
  • kompatybilny system operacyjny i urządzenia – antywirus musi być dobrany pod kątem systemu operacyjnego urządzenia. Jeśli program jest przeznaczony zarówno dla systemu Windows, jak i smartfona, producent określa, które funkcje są przeznaczone dla danych urządzeń,
  • szczególne wymagania systemowe – producent określa, jaka wersja systemu operacyjnego powinna być zainstalowana na urządzeniu,
  • wymagania sprzętowe – producent może określić np. jakiego procesora wymaga antywirus do poprawnego działania i jak dużej pamięci RAM.

PORADA EKSPERTA

Wybór nośnika programu antywirusowego to kwestia indywidualna. Jeżeli zamawiasz program online, wybierz wersję z kluczem licencyjnym lub kodem aktywacyjnym. Dzięki tej możliwości nie trzeba czekać na przesyłkę płyty CD.

Jakie funkcje mają programy antywirusowe?

Programy antywirusowe chronią przed takimi zagrożeniami takimi jak wirusy, konie trojańskie, robaki, rootkity – zakres zależy od danego producenta. Antywirus może dodatkowo filtrować spam w programie pocztowym, chronić transakcje online i posiadać opcję kontroli rodzicielskiej. Zaawansowane wersje programów antywirusowych dają także dostęp do bezpiecznej chmury danych i automatycznie tworzą kopie zapasowe plików. Pozwalają na zarządzanie ochroną wszystkich urządzeń, na jakich został zainstalowany antywirus, z poziomu jednego portalu.

CZY WIESZ, ŻE…

Niektóre programy antywirusowe są tworzone specjalnie na smartfony. Pozwalają nie tylko na lokalizowanie urządzenia w przypadku zgubienia, zdalne blokowanie i kasowanie danych przez wiadomość SMS, ale także chronią przed phishingiem i skanują aplikacje oraz ich uaktualnienia.

Proponowane produkty:
Eset NOD32 Antivirus PL kontynuacja 1stan./12m-cy <%– –%>
ScottieGo! ScottieGo STARTER mini PL <%– –%>
Eset NOD32 Antivirus PL kontynuacja 1stan./36m-cy <%– –%>
G Data Internet Security 2018 1PC/12m-cy BOX <%– –%>
Microsoft Windows 10 Professional 32 bit OEM PL <%– –%>

Jaki antywirus na Windows wybrać?

Programy antywirusowe chronią także smartfonyNajlepsze programy antywirusowe na Windows znajdziesz w naszym Rankingu TOP 5 antywirusów. Pamiętaj, że przed zakupem oprogramowania warto sprawdzić, czy producent udostępnia następujące wersje testowe:
  • wersje darmowe na nieograniczony czas – posiadają tylko niektóre funkcje pełnego oprogramowania antywirusowego. Najczęściej obejmują głównie skaner uruchamiany przez użytkownika i monitoring działający w czasie rzeczywistym,
  • wersje trialowe bezpłatne lub odpłatne za symboliczną kwotę – trial programu, np. na 7 dni, pozwala korzystać z pełnej wersji oprogramowania. Użytkownik może sprawdzić, czy funkcje danego programu mu odpowiadają i czy antywirus działający non-stop nie obciąża za bardzo komputera.

WSKAZÓWKA

Warto, aby program antywirusowy miał moduł przeznaczony do ochrony bankowości elektronicznej. Funkcja ta chroni m.in. przed przechwytywaniem danych logowania, rejestrowaniem naciskanych klawiszy na klawiaturze i modyfikowaniem danych w schowku (np. podmienianiem cyfr w skopiowanym numerze konta bankowego).

Aby zmniejszyć koszt programu antywirusowego, który może zostać zainstalowany na kilku komputerach i urządzeniach mobilnych, możesz kupić go wspólnie ze znajomymi. Przed zakupem sprawdźcie, czy po wygaśnięciu licencji dostępna jest opcja zakupu przedłużenia licencji. Takim produktem jest np. kontynuacja Eset Security Pack.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas