AGD do zabudowy – zadbaj o funkcjonalność i estetykę

Autor: Barbara

Obecnie kuchnia może wyglądać zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Sprzęt AGD do zabudowy pozwala na estetyczne, spójne ułożenie mebli, a także pełną funkcjonalność. Wybierając odpowiednie urządzenie, należy dokupić front oraz szafkę pasującą do całego zestawu. Jakie sprzęty można w ten sposób ukryć? Odpowiedź jest prosta – praktycznie wszystkie. Jest to wygodne i estetyczne rozwiązanie. Jakie urządzenia wybrać?

Nowoczesna, jasna kuchnia przy wykorzystaniu sprzętu AGD do zabudowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety AGD do zabudowy
 2. czy ma to jakieś wady
 3. jaki sprzęt AGD do zabudowy wybrać

Estetyczny wygląd i wygoda

Nowoczesna niebieska kuchnia z piekarnikiem do zabudowy

Kuchnia może nabrać zupełnie nowego, ciekawego designu przy użyciu sprzętu AGD do zabudowy. Niemal każde urządzenie może zostać w ten sposób ukryte. Należy tylko kupić odpowiedni sprzęt, front i wybrać szafkę pasującą do reszty zestawu. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Istotnym aspektem takiej opcji jest oczywiście ukrycie urządzeń, które mogą psuć wygląd kuchni. Dodatkowo skutkuje to dużo większym bezpieczeństwem, zwłaszcza kiedy w domu są dzieci. Nie mają one wtedy dostępu do często niebezpiecznych urządzeń. Można też bez problemu dopasować fronty i szafki do designu kuchni, tym samym poprawiając spójność i estetykę całego pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest także montowanie piekarników czy mikrofalówek na dowolnej wysokości. Sprawia to, że korzystanie z nich jest po prostu dużo wygodniejsze.

AGD do zabudowy ma jednak swoje wady, z którymi należy się liczyć. Jest to oczywiście znacznie droższe rozwiązanie, nie tylko ze względu na sprzęt. Oprócz niego trzeba również zakupić odpowiednie meble. Takich urządzeń jest ponadto zdecydowanie mniej na rynku, co skutkuje mniejszym wyborem. Nie da się także dobrać niestandardowych wymiarów, pozostają tylko te z góry narzucone przez producentów. Zestawy AGD do zabudowy sprawiają poza tym większy kłopot przy przeprowadzce lub naprawach w razie awarii.

Jaki sprzęt wybrać?

Rodzajów AGD do zabudowy jest na rynku bardzo dużo. Praktycznie każde urządzenie bez problemu znajdziemy w wersji do zabudowy. Można w ten sposób skomponować całą kuchnię. Dlatego nasuwa się pytanie – co najlepiej wybrać?

Na rynku są obecnie 2 rodzaje piekarników do zabudowy:

 • gazowy – raczej rzadko stosowany ze względu na niewielki wybór. Należy go podłączyć do butli lub sieci gazowej. Dobrym wyborem może być Amica Fine GH75312;
 • elektryczny – najpopularniejsza wersja tego typu urządzeń do zabudowy. Wymiary można dobrać konkretnie do swoich wymagań. Najczęściej spotyka się jednak sprzęt 60x60x60 cm. Ciekawym wyborem będzie Amica ED37619B X-Type.

W zestawie AGD do zabudowy jest to jeden z najważniejszych elementów. Niemal wszystkie płyty indukcyjne są do tego przeznaczone. Większość posiada szerokość 60 cm. Producenci starają trzymać się jednego standardu, lecz są także w stanie zaoferować urządzenia dopasowane do wymagań klienta. Warto zwrócić uwagę na Whirlpool ACM 928/BA. To mała płyta indukcyjna oferująca wszystkie potrzebne funkcje.

Jest to najczęściej samodzielne urządzenie wiszące nad kuchnią. Można jednak znaleźć modele, które ukrywa się w szafce. Tutaj należy dobrać sprzęt, który po prostu będzie pasować wymiarami według własnych preferencji.

Duże AGD do zabudowy, takie jak lodówka, wymaga uprzedniego dokładnego ocenienia wymiarów. Musimy dopasować meble tak, aby bez problemu mogła się ona wpasować w cały design kuchni. Trzeba też zwrócić uwagę, by lodówka miała odpowiedni przepływ powietrza, więc szafka, w której będzie schowana, musi mieć specjalne kratki wentylacyjne. Wadą tego typu sprzętu AGD do zabudowy jest mniejsza pojemność. Przykładowe urządzenie, na które warto zwrócić uwagę to Whirlpool ART 6600A+.

Można tutaj wyróżnić 2 rodzaje:

 • częściowo zintegrowane – panel sterowania jest widoczny na zewnątrz,
 • całkowicie zintegrowane – cały przód zmywarki jest ukryty za frontem.

Wymiary należy także dopasować do mebli, które wybieramy w celu ukrycia sprzętu AGD do zabudowy. Ciekawą opcją będzie tu Whirlpool WRIC 3C26.

Tego typu sprzęty są wyposażone w specjalną obudowę, która dopasowuje się do wnęki lub półki w kuchni. Najczęściej montuje się je jak najbliżej piekarnika. Front urządzenia jest zawsze widoczny, więc dobrym wyborem będzie zakup mikrofalówki, która estetycznie wpasowuje się w wystrój kuchni. Na rynku łatwo znaleźć rozwiązania dopasowane rozmiarami do potrzeb.

 • 2 699 zł
 • 2 699 zł
 • 599 zł
 • 2 299 zł
 • 699 zł

Praktyczne porady

Nowoczesna biała kuchnia z piekarnikiem i kuchenką indukcyjną do zabudowy

Oprócz odpowiedniego doboru sprzętu AGD do zabudowy warto również zwrócić uwagę na jego rozmieszczenie i montaż. Dla piekarnika są aż 3 sposoby, w jakie może on być zamontowany.

 • Pod blatem – najczęściej stosowana opcja. Piekarnik jest wtedy zamontowany w ciągu dolnych szafek. Nie musi znajdować się tuż pod płytą indukcyjną, ponieważ generowane przez niego duże temperatury mogą wpływać źle na inne urządzenia.
 • W słupku – może on znajdować się na różnych wysokościach, zazwyczaj w jednym ciągu z mikrofalówką. Najczęściej ma nad sobą szafkę lub inne urządzenie.
 • Na ścianie – rzadko stosowane rozwiązanie, w którym spód piekarnika jest opuszczany przy pomocy windy.

W przypadku płyty indukcyjnej sprawa jest dużo prostsza, ponieważ jest montowana na blacie, w dowolnym miejscu. Podobnie montuje się lodówkę, jedynie nie należy jej stawiać przy płycie indukcyjnej czy piekarniku.

Inne elementy zwykle montuje się według własnego uznania i zgodnie z estetyką całego pomieszczenia.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link