Bezprzewodowe ładowanie smartfonu - jak działa i czego potrzebujemy?

Autor: Sara

Technologia bezprzewodowa jest dziś bardzo ceniona. Korzystamy ze smartfonów – zaawansowanych telefonów bez przewodów, smartwatchów, czyli zegarków z dostępem do Internetu i słuchawek Bluetooth rozwiązujących problem splątanego kabla w kieszeni. W związku z rozwojem techniki naturalnym rozwiązaniem jest też szybkie, wygodne i chroniące wrażliwe porty sprzętu przed nadmiernym zużyciem ładowanie bezprzewodowe. Jak ono działa?

Kobieta kładzie smarton na ładowarkę bezprzewodową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa ładowanie indukcyjne;
 2. jaki telefon z indukcyjnym ładowaniem wybrać;
 3. jakie są wady i zalety ładowania bezprzewodowego.

Jak działa ładowanie indukcyjne?

Producenci sprzętu coraz częściej oferują opcję bezprzewodowego ładowania urządzeń. Już dziś w ten sposób możesz podnieść procentowy wskaźnik baterii swojego smartfona, smartwatcha czy słuchawek bezprzewodowych. Jak działa ładowanie bezprzewodowe i co jest do niego potrzebne? Cały proces opiera się na indukcji elektromagnetycznej. Aby mogła zajść, wymagane są specjalne cewki znajdujące się w urządzeniu, np. smartfonie czy ładowarce bezprzewodowej, które wytwarzają niezbędne pole elektromagnetyczne.

Ładowarkę bezprzewodową podłączamy do źródła prądu i kładziemy w wygodnym miejscu. Wówczas zainstalowana w niej cewka wytwarza pole elektromagnetyczne, które odbierane jest przez smartfon. Cewka obecna w telefonie drogą bezprzewodową odbiera wygenerowane ładunki elektryczne i zamienia je w prąd, który napełnia baterię.

Współczesny standard ładowania indukcyjnego, jakim jest Qi, został opracowany już w 2009 roku. Od tego czasu jest nieustannie ulepszany, dlatego nowsze modele smartfonów ładują się coraz szybciej.

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jaką wybrać ładowarkę indukcyjną do smartfona? Najlepszą opcją jest zakup akcesorium komplementarnego, przeznaczonego do danego modelu. Oryginalna i stworzona z myślą o konkretnym urządzeniu ładowarka bezprzewodowa gwarantuje nie tylko najdłuższą żywotność baterii, ale także najszybszy czas ładowania i bezkonfliktowe połączenie. Zaletą modelu uniwersalnego (który obsługuje większość telefonów dostępnych w sprzedaży) jest natomiast fakt, że nie trzeba dopasowywać go do smartfona. Warto także zaopatrzyć się w power bank wspierający bezprzewodowe ładowanie, dzięki czemu nawet poza domem można cieszyć się pełną baterią w smartfonie.

 • 6 549 zł
 • 6 699 zł
 • 82,09 zł
 • 199 zł
 • 269 zł

Jaki telefon z indukcyjnym ładowaniem wybrać?

Smartfon na ładowarce bezprzewodowej

Obecnie wiele nowoczesnych smartfonów ma możliwość ładowania bezprzewodowego. Jednym z ciekawszych modeli jest Samsung S10+, który ma dwie opcje ładowania: standardowe indukcyjne i zwrotne tzw. Wireless PowerShare. Dzięki drugiemu wariantowi w wyjątkowych sytuacjach zarówno model S10+, jak i Samsung S10 mogą stać się powerbankiem, który przekaże część swojej energii innemu smartfonowi z możliwością ładowania na odległość, np. modelowi Samsung S10E. W ten sam sposób można podnieść stan akumulatora słuchawek bezprzewodowych Galaxy Buds czy smartwatcha Galaxy Watch. Aby zjawisko indukcji magnetycznej zaczęło działać, wystarczy zetknąć ze sobą tylne ścianki telefonów bezpośrednio po włączeniu odpowiedniej opcji na ekranie urządzenia.

W standard Qi wyposażone są także najnowsze modele Apple – iPhone XS, a także iPhone XS Max oferują ładowanie bezprzewodowe o mocy 10W, a Huawei P30 Pro może być ładowany prądem nawet o mocy 15 W! Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem mocy rośnie prędkość napełniania akumulatora. Im nowocześniejsza technologia, tym szybsze naładowanie baterii.

Jakie są zalety ładowania bezprzewodowego?

Czarny smartfon na ładowarce bezprzewodowej

O zaletach ładowania bezprzewodowego można mówić długo. Skupmy się jednak na najważniejszych z nich.

 1. Wygoda użytkowania – ładowanie indukcyjne zwalnia nas z potrzeby używania kabla. Aby rozpocząć proces, wystarczy umieścić smartfon na przystosowanej do tego ładowarce.
 2. Posiadanie smartfona wspierającego ładowanie indukcyjne pozwala na skorzystanie z każdej dostępnej na rynku ładowarki bezprzewodowej. Już nigdy więcej nie będziesz musiał szukać odpowiedniej końcówki, by podnieść poziom naładowania baterii.
 3. Myślałeś kiedyś o tym, by uwolnić się od plątaniny kabli podczas ładowania kilku urządzeń jednocześnie? Dzięki ładowarce bezprzewodowej o odpowiednich parametrach możesz w jednym czasie ładować smartfon, słuchawki wykorzystujące technologię Bluetooth, a także smartwatch.
 4. Ładowarka bezprzewodowa w samochodzie zwiększa bezpieczeństwo w trakcie jazdy (kierowca nie dekoncentruje się, podłączając telefon do kabla). Dzięki temu rozwiązaniu również podróż i praca z mobilną nawigacją będą znacznie łatwiejsza. Ładowarki indukcyjne przeznaczone do używania w samochodach, które można umieścić w kratce nawiewu, usprawniają dostęp do smartfona.
 5. Twoje porty wytrzymają dłużej – dzięki bezprzewodowej łączności smartfona z ładowarką porty ładujące nie są narażone na styki, a końcówki kabli na szybkie wyrobienie się.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link