Płyta indukcyjna dwupalnikowa – cechy, działanie oraz przykłady modeli.

Autor: Anna

Posiadając małe mieszkanie, a tym samym małą kuchnię, nie należy rezygnować z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Na pomoc przychodzi dwupalnikowa płyta indukcyjna do zabudowy. Dzięki niej dania będą gotowane szybciej, co pozwoli zaoszczędzić na prądzie.

płyta indukcyjna dwupalnikowa do małej kuchni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa płyta indukcyjna,
  2. czy warto wybrać płytę indukcyjną do kuchni,
  3. o zaletach płyty indukcyjnej,
  4. na co zwrócić uwagę podczas zakupu,
  5. o przykładowych modelach.

Jak działa płyta indukcyjna?

płyta elektryczna dwupalnikowa indukcyjna Amica

Pomimo faktu, że kuchnie wolnostojące zostają wypierane przez płyty indukcyjne, wiele osób nie wie, jak one funkcjonują. Wybór odpowiedniego sprzętu AGD ma wpływ na komfortowe użytkowanie kuchennej infrastruktury. Dobranie funkcjonalnego sprzętu sprawi, że gotowanie stanie się przyjemnością. Płyta indukcyjna to jedno z takich urządzeń. Estetyczny wygląd to nie wszystko, co sprawia, że przyciąga swoją uwagę. Dlaczego płyta indukcyjna zyskała popularność ? Otóż, odpowiedź na to pytanie znajduje się w budowie płyty. Pod gładką, czarną powierzchnią kryje się instalacja spiralnych zwojów miedzianego drutu. Przepływający prąd zmienny zamienia się w pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. Jego strumień ogrzewa podstawę specjalnego garnka. Zastosowane są tutaj podstawy fizyki.

Przede wszystkim wykorzystywane jest prawo Faradaya, według którego strumień pola magnetycznego wywołuje powstające prądy wirowe w kontakcie z metalem. Oznacza to, że garnki stosowane do płyty indukcyjnej powinny mieć dno pokryte metalem. Prądy wirowe połączone z metalem wydzielają ciepło, dzięki któremu można coś ugotować, podgrzać czy udusić. Natomiast nazwa płyty pochodzi od określenia zmiany, jaka zachodzi w przewodniku z pola magnetycznego na prądy wirowe. Blat urządzenia wykonany jest z tworzywa szklano-ceramicznego. Posiada on niski współczynnik przewodności cieplnej, więc nie istnieje ryzyko przegrzania płyty, ani oparzenia się.

Czy warto wybrać płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna to nowoczesne urządzenie, które wyróżnia się estetycznym wyglądem na tle innych sprzętów AGD. Z łatwością dopasuje się ją do każdego wystroju pomieszczenia. Jedną z głównych jej zalet jest bezpieczeństwo użytkowania. Ryzyko oparzenia w zasadzie nie istnieje, ponieważ płyta nagrzewa się mocno tylko wtedy, gdy stoi na niej garnek. Ta cecha jest szczególnie doceniana przez rodziców. Płyta nie tylko zapewnia niskie zużycie energii, ale również umożliwia skrócenie czasu gotowania, a zabrudzone sadzą garnki nie stanowią już problemu.

Mimo wielu ważnych zalet, płyta indukcyjna posiada też kilka wad. Zakup takiego urządzenia wiąże się z większym wydatkiem, nawet w przypadku modeli dwupalnikowych. Konieczna jest wymiana garnków na takie z ferromagnetycznym dnem. Inaczej płyta nie wykryje ustawionych na niej naczyń, co skutkuje brakiem pracy. Choć producenci płyt zapewniają, że nie wpływa ona na zdrowie człowieka, osoby z rozrusznikiem serca powinny ich unikać.

WARTO WIEDZIEĆ

Rodzaj sterowania płyty indukcyjnej dwupalnikowej ma wpływ na wygodę korzystania z niej. Mechaniczny panel odznacza się łatwością obsługi i sterowaniem pokrętłem palnika. Najczęściej spotkasz go w płytach gazowych. Z kolei panel elektryczny jest płaski, wygodny i łatwy do oczyszczenia w przypadku zalania sosem czy zupą. Taki panel znajdziesz w różnego rodzaju płytach grzewczych, m.in. indukcyjnych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

płyta indukcyjna dwupalnikowa do małej kuchni

Płyta indukcyjna dwupalnikowa jest dedykowana małym kuchniom lub takim o ograniczonym miejscu na sprzęt AGD. Ze względu na wysoką cenę produktu, można sprawdzić, czy sklep nie oferuje promocyjnie zestawu płyty z piekarnikiem. Wtedy poza odpowiednimi wymiarami należy sprawdzić dostęp do napięcia 400V w mieszkaniu. W starym budownictwie zainstalowanie takiego zestatu może być znacznie utrudnione.

Ważnymi elementami są funkcje płyty. Większość z dostępnych dwupalnikowych płyt posiada funkcję blokady przycisków. Jest to przydatne, kiedy dziecko zaczyna bawić się przyciskami kuchenki podczas gotowania się posiłku. Blokada zapewni utrzymanie zadanego stopnia nagrzewania się palników. Ciekawym rozwiązaniem jest również tzw. pole Booster, który powoduje błyskawiczne nagrzewanie się danego palnika, np. kiedy zachodzi potrzeba natychmiastowego zagotowania wody czy szybkiego podgrzania posiłku. Dla niektórych osób znaczenie będzie miał rodzaj regulacji. W jednych płytach będzie można regulować stopień nagrzania skalą, np. od 1 do 9, a w innych przyciskami plus i minus.

Płyta indukcyjna dwupalnikowa – przykłady

Popularnym wyborem wśród płyt indukcyjnych dwupalnikowych jest Amica PI3510U. Posiada ona elektroniczno-dotykowe sterowanie znajdujące się na płycie. Wyposażona jest również w funkcję Booster i PowerBooster dzięki którym potrawy można gotować szybciej przy maksymalnej mocy grzania. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja Pro Baby System, zabezpieczająca przed przypadkowym włączeniem płyty, np. przez dziecko. Istnieje możliwość zaprogramowania czasu trwania gotowania na danym polu, co zdecydowanie ułatwia przyrządzanie posiłków.

Popularnością cieszy się też płyta firmy Siemens – model EH375FBB1, posiadający aż 17 poziomów mocy grzania. Funkcja szybkiego włączania się i nagrzewania (Quickstart) powoduje błyskawiczną gotowość urządzenia do pracy. W przypadku zalania płyty czy innego awaryjnego wyłączenia się urządzenia, zapamiętane zostaną poprzednie ustawienia, umożliwiając szybki powrót do gotowania.

Zobacz też: Jak podłączyć zabudowaną płytę

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link