Co należy wiedzieć o AMOLED?

Autor: Sara

Choć często pomijane przy wyborze telefonu, mogą wpłynąć na późniejszy komfort korzystania z urządzenia. Mowa oczywiście o wyświetlaczach, których jest na rynku coraz więcej. Rozważasz zakup telefonu z ekranem AMOLED? Zobacz, czy to dobry pomysł!

wyświetlacz AMOLED – zalety i wady

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest wyświetlacz AMOLED
 2. jakie rodzaje ekranów AMOLED można wyróżnić
 3. co sprawdzi się lepiej: AMOLED czy Retina

Ekran AMOLED – co to jest?

AMOLED – czy warto wybrać telefon z takim ekranem?AMOLED to technologia produkcji ekranów do smartfonów. Jest najczęściej spotykana w telefonach z Androidem, ponieważ jednym z jej twórców jest firma Samsung. Jak działa ta technologia? Wyświetlacze AMOLED są zbudowane z organicznych diod OLED, w efekcie czego matryca jest bardzo aktywna, a każdy piksel bezpośrednio aktywowany. W dużym uproszczeniu – osobne obwody dostarczają napięcie do katody i anody, przy okazji stymulując warstwę organiczną. W praktyce oznacza to, że piksele włączają się znacznie szybciej niż w innych rodzajach ekranów – ekran jest zatem wydajniejszy.
Jakie zalety niesie za sobą obecność wyświetlacza AMOLED w smartfonie?
 • takie ekrany są bardzo cienkie – ich grubość nie przekracza zazwyczaj 1 mm, co jest możliwe dzięki temu, że ekrany te nie mają podświetlenia,
 • ekran zużywa mniej energii niż jego odpowiedniki wykonane z zastosowaniem innych technologii,
 • kolory są żywe, i to bez dodatkowego podświetlenia,
 • zapewnia użytkownikowi szerokie kąty widzenia,
 • balans czerni zachwyca swoją głębią,
 • szybszy czas reakcji i wyższe częstotliwości odświeżania podnoszą komfort użytkowania telefonu,
 • doskonałe odwzorowanie kolorów.

WARTO WIEDZIEĆ

Dlaczego wyświetlacze AMOLED tak świetnie odwzorowują barwy? Odpowiada za to specjalna konstrukcja ich matrycy. Podczas gdy w konkurencyjnych technologiach (np. LCD) do budowy zielonych, niebieskich i czerwonych subpikseli używa się barwnych filtrów, diody AMOLED świecą od razu, wykorzystując do tego światło o kolorystyce dobranej wcześniej przez inżynierów.

 • 3 199 zł
 • 118,99 zł
 • 1 899 zł
 • 1 499 zł
 • 1 199 zł

Rodzaje wyświetlaczy AMOLED

telefon z ekranem AMOLED – Samsung Galaxy S8+ SM-G955 Popularność AMOLED sprawia, że technologia ta jest wciąż rozwijana – stąd też coraz to nowe warianty trafiające na rynek. Obecnie można spotkać takie ekrany, jak:
 • Super AMOLED – warstwa dotykowa została tutaj zespolona ze znajdującym się na wierzchu szkłem, dzięki czemu możesz cieszyć się dobrą widocznością w świetle dziennym. W wyświetlacz Super AMOLED wyposażono chociażby ten model;
 • Super AMOLED Plus – nieco jaśniejszy i bardziej energooszczędny niż poprzednik;
 • Super AMOLED Advanced – cechuje go większa rozdzielczość równa 960 x 540 pikseli;
 • Super AMOLED HD – jak sama nazwa wskazuje, oferuje Ci możliwość korzystania z ekranu w jakości HD. Rozdzielczość wynosi tu najczęściej 1280 x 720 pikseli. Ekran Super AMOLED HD znajdziesz np. w tym telefonie.

AMOLED czy Retina – jaki ekran będzie lepszy?

Wyświetlacze AMOLED i Retina pochodzą z porównywalnej półki cenowej – dlatego też podczas wybierania nowego telefonu może się okazać, że przyjdzie Ci wybierać pomiędzy nimi. Który z nich jest lepszy?
Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż wszystko zależy od Twoich subiektywnych odczuć. Ekrany AMOLED zapewniają użytkownikom wyjątkowo szerokie kąty widzenia i doskonały kontrast. Ekrany Retina z kolei dłuższą żywotność i lepsze odwzorowanie kolorów. Zastanów się więc nad tym, na czym zależy Ci najbardziej – teraz wybór wyświetlacza w telefonie nie powinien przysporzyć Ci trudności.
Więcej informacji o ekranie Retina znajdziesz w naszym artykule: Ekran Retina – czym się wyróżnia na tle konkurencyjnych produktów?. Sprawdź również, o czym jeszcze warto pamiętać, wybierając nowoczesny smartfon.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link