Konsola Xbox One czy 360 – różnice. Którą z nich wybrać?

Autor: Anna

Konsola Xbox One jest następcą popularnego Xboxa 360. Starszy model jest jednak nadal lubiany przez miłośników gier, dlatego często stoją oni przed dylematem, który z nich wybrać. Przed podjęciem decyzji warto poznać specyfikację, zalety oraz istotne różnice między konsolą Xbox One a 360.

osoba gra na xbox one

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym wyróżnia się Xbox 360
  2. jakie są zalety konsoli Xbox One
  3. jaką konsolę kupić: Xbox One czy 360
  4. czy gry z Xbox 360 pasują na konsolę Xbox One

Czym wyróżnia się konsola Xbox 360?

Xbox 360

Konsola Xbox 360 została wprowadzona do sprzedaży w Polsce w 2006 roku i szybko zyskała popularność. Jest ona wyposażona w trójrdzeniowy procesor, 512 MB RAMu i dysk twardy o pojemności 20 GB, 60 GB, 120 GB, 250 GB, 320 GB i 500 GB. Wyposażono ją w napęd CD i DVD z możliwością dokupienia zewnętrznego napędu HD DVD. Do konsoli Xbox 360 można dokupić również akcesoria: gitarę, kontroler ruchu Kinect, pilot, perkusję, mikrofon, kierownicę i deskorolkę.

Dwie pierwsze wersje konsoli Xbox 360 miały białą obudowę. W kolejnych latach na rynek zostały wprowadzone nowsze modele w kolorze czarnym lub w połyskującej czerni. Były to:

  • Xbox 360 Elite,
  • Xbox 360 S 4GB,
  • Xbox 360 S,
  • Xbox 360 E,
  • Xbox 360 E 4GB.

Nowsze modele konsoli Xbox 360 mają wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu można łączyć się z usługą Xbox Live, która służy do prowadzenia rozgrywek z innymi graczami, a także pobierać wersje demo najnowszych gier, a do 2010 roku również pełne gry.

Jakie są zalety konsoli Xbox One?

Konsola Xbox One została wprowadzona na rynek w 2013 roku. Jest to trzecia generacja urządzeń do gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Wyróżnia się ona przede wszystkim ośmiordzeniowym procesorem oraz wbudowaną pamięcią RAM o pojemności 8 GB. Do tego można wybrać jeden z trzech dysków twardych: 500 GB, 1 TB lub 2 TB. Standardem w Xbox One jest również wejście HDMI do przesyłania cyfrowego obrazu i dźwięku. Ze względu na bardzo dobre parametry konsolę tę porównuje się do komputera średniej klasy.

Konsola Xbox One ma również dodatkowe funkcje, niezwiązane z grami wideo. Dzięki nim bywa nazywana systemem rozrywki, który zawiera w sobie wszystkie domowe urządzenia medialne. Jest ona wyposażona w przeglądarkę internetową, odtwarzacz Blu-ray oraz komunikator umożliwiający połączenia wideo z innymi użytkownikami. Na konsoli Xbox One można odtwarzać filmy oraz muzykę z popularnych serwisów, a także pobierać transmisje wydarzeń sportowych.

Konsola Xbox One ma nowoczesny i elegancki wygląd. Z przodu urządzenia znajduje się tylko gniazdo na płytę i przycisk zasilający. Natomiast wszystkie porty zostały umieszczone z tyłu. Dostępne są także wersje w kolorystyce z gry, np. Xbox One X 1TB Edycja Limitowana + Gears 5 Ultimate Edition + kolekcja gier Gears of War. Kontroler jest wykonany z dobrej jakości tworzywa i łączy się z konsolą bezprzewodowo. Wśród użytkowników konsoli Xbox one przeważa opinia, że jest on bardzo wygodny, nawet przy długotrwałym graniu. Dodatkowo można dokupić inne akcesoria np. kierownicę.

Microsoft wydał konsolę Xbox One w 3 wersjach:

Różnią się one od siebie specyfikacją. Dodatkowo konsola Xbox S ma białą obudowę. Co ważne, wersja All Digital nie ma napędu optycznego, a wszystkie gry są przechowywane w chmurze.

Xbox 360 czy Xbox One – która konsola jest lepsza?

xbox one

Konsola Xbox One uznawana jest za najnowocześniejsze i najpotężniejsze urządzenie do odtwarzania gier wideo. Tym samym jest ona lepsza od swojej poprzedniczki, czyli Xbox 360. Jednakże decyzja, którą kupić, zależy od indywidualnych preferencji. Dla niewymagających użytkowników lub dzieci polecany jest starszy model – jest na niego dostępnych wiele ciekawych gier, można też dokupić akcesoria, które uatrakcyjnią rozgrywkę (m.in. kontroler Kinect). Atutem jest także niska cena Xbox 360. Natomiast zaawansowani gracze powinni zdecydowanie wybrać konsolę Xbox One, ponieważ zapewni ona niezapomniane wrażenia podczas gry (np. dzięki odtwarzaniu obrazu w jakości 4K, jak w Xbox One X).

Czy gry z Xbox 360 pasują na konsolę Xbox One?

Dobrą wiadomością dla posiadaczy konsoli Xbox 360, którzy myślą o zakupie Xboxa One, jest to, że nadal będą mogli grać w swoje ulubione gry ze starszego modelu. Urządzenie firmy Microsoft właściwie nie ma problemu ze wsteczną zgodnością gier. Na konsolę Xbox One pasują też niektóre tytuły z Xboxa pierwszej generacji z 2001 roku. Możliwość ich uruchamiania na nowszym modelu jest bezpłatna. Pełna lista gier jest dostępna w Internecie.

Trzeba jednak pamiętać, że do konsoli Xbox One nie pasują pady ani inne akcesoria z modelu 360. I odwrotnie. Warto pomyśleć o tym wcześniej i dokupić te, które są najbardziej potrzebne. Dostępne są także całe zestawy, np. Xbox One X + Forza Horizon 4 + Forza Motosport 7 + 2 pady.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link