Uniwersalne piloty – jakie urządzenia obsługują?

Autor: Ola

Poznaj najważniejsze informacje dotyczące pilota uniwersalnego do telewizora i innych urządzeń elektronicznych. Przekonaj się, w jaki sposób z niego skorzystasz i co musisz zrobić, by za pomocą jednego kontrolera obsługiwać kilka sprzętów domowych. Poznaj zalety uniwersalnego pilota i zdecyduj, czy chcesz zastąpić nim obecnie posiadane piloty.

uniwersalny pilot do telewizora i konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest i jak działa pilot uniwersalny,

- jakie są rodzaje i zastosowania uniwersalnego pilota,

- co warto wiedzieć o uniwersalnym pilocie do telewizora.

Czym jest i jak działa pilot uniwersalny?

pilot uniwersalny do telewizora, wieży i odtwarzacza dvdKupując sprzęt elektroniczny, w zestawie otrzymujesz pilota, który jest zaprogramowany w taki sposób, by współpracować tylko z jednym wybranym urządzeniem. Nie przyciszysz dźwięku w telewizorze pilotem do wieży i na odwrót, nawet jeśli są tej samej marki. Przeciwnie działa pilot uniwersalny. Ma wbudowane różnorodne kody sterownia i umie je rozpoznawać, dzięki czemu za jego pomocą możesz zarządzać kilkoma sprzętami elektronicznymi.

Używając uniwersalnego pilota, możesz zarządzać m.in.:

 • telewizorem,
 • dekoderem,
 • odtwarzaczem DVD,
 • odtwarzaczem blu-ray,
 • konsolą,
 • wieżą,
 • soundbarem.

Na zakup uniwersalnego pilota do telewizora decydują się zazwyczaj te osoby, które planują rozbudować zestaw kina domowego. Korzystanie z niego to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu na uczenie się funkcjonalności każdego z pilotów z osobna. Rozwiązanie mogą docenić również osoby starsze, którym często mylą się kontrolery.

Jakie są rodzaje i zastosowania uniwersalnego pilota?

Jeśli chcesz korzystać z pilota uniwersalnego do telewizora, musisz wiedzieć, że te nowoczesne urządzenia dzielą się na dwa rodzaje. Wcześniej jednak przeczytaj, jak działa tradycyjny pilot.

JAK DZIAŁA TRADYCYJNY PILOT?

Kiedy kupujesz urządzenie – np. telewizor – ma ono wbudowany w pamięć zestaw kodów. Dzięki tym kodom masz możliwość sterowania urządzeniem zdalnie, chociażby zmieniania kanałów czy kontrolowania głośności. Pilot, który jest dołączony do urządzenia, ma dokładnie ten sam zestaw kodów i nie rozpoznaje innych. To sprawia, że kontroler telewizora jest kompatybilny wyłącznie z telewizorem.

Naprzeciw tradycyjnym kontrolerom wychodzą piloty uniwersalne. Model preprogramowany to taki, w który wbudowano kilka zestawów kodów kompatybilnych z najpopularniejszymi urządzeniami. Obsłużysz nim telewizor i dekoder, ale może nie poradzić sobie z urządzeniem, które powstało później i należy do nowej generacji. To pewne ograniczenie, jakie cechuje preprogramowanego pilota uniwersalnego.

Znacznie większe zastosowanie ma inteligentny uniwersalny pilot. Początkowo działa jak model preprogramowany – ma gotową bazę kodów dla popularnych urządzeń. Poza nią jednak może zapamiętywać nowe kody, które wgrasz samodzielnie.

Jak zaprogramować pilota uniwersalnego? To proste: wykorzystasz podczerwień lub skorzystasz z aplikacji. Przesyłanie kodów przez podczerwień odbywa się podczas zbliżenia pilota uniwersalnego do tradycyjnego kontrolera. Skopiowane dane zaczną działać od razu. Jeśli jednak kupisz nowszy model uniwersalnego pilota, kody będziesz mógł przesłać za pomocą aplikacji w telefonie (połączenie uzyskasz za pośrednictwem technologii Bluetooth Low Energy).

Sprawdź, na jakie parametry zwracać uwagę podczas wybierania uniwersalnego pilota do telewizora.

Polecane piloty uniwersalne
 • 59,99 zł
 • 54,99 zł
 • 34,99 zł
 • 79,99 zł
 • 59,99 zł

Co warto wiedzieć o uniwersalnym pilocie do telewizora?

uniwersalny pilot do telewizora LGUniwersalny pilot do telewizora może nazywać się „uniwersalnym” z tego powodu, że jest kompatybilny z różnymi rodzajami telewizorów. Taki model nie przyda Ci się do zarządzania całym zestawem kina domowego, dlatego zawsze uważnie czytaj specyfikację.

Wielofunkcyjne piloty uniwersalne znajdziesz w atrakcyjnej cenie, nawet w okolicach 20 zł. Dobry przykład to One For All URC 1580, który jest kompatybilny nie tylko z telewizorem, ale również odtwarzaczem DVD, odbiornikiem satelitarnym czy magnetowidem. Im więcej marek obsługuje dany uniwersalny pilot, tym lepiej. Dobrze także, by miał możliwość doprogramowania kodów, ponieważ kiedy kupisz nowy sprzęt, będziesz mógł obsługiwać go starym pilotem.

Obejrzyj wszystkie uniwersalne piloty do telewizorów dostępne w RTV EURO AGD i wybierz ten, który pasuje do posiadanego przez Ciebie sprzętu elektronicznego i umożliwia dołączenie kodów urządzeń kupionych w przyszłości. Steruj nimi wygodniej. Poznaj też opinie naszych klientów na temat wybranych modeli

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link