Biblioteka w kieszeni, czyli jak poszerzać wiedzę za pomocą smartfona?

Autor: Joanna

Smartfon może być wykorzystywany na różne sposoby, co szczególnie cenią amatorzy multimedialnej rozrywki, odtwarzając pliki dźwiękowe, filmy, obrazy i cyfrowe teksty. Urządzenia mobilne to również świetne narzędzia do poszerzania wiedzy, gdyż mogą pełnić funkcję multimedialnej biblioteki. W jaki sposób smartfony mogą wspierać edukację?

Mężczyzna przegląda internet w sartfonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak możesz zdobywać wiedzę za pośrednictwem smartfona;
  2. jak możesz zdobywać wiedzę za pośrednictwem smartfona;
  3. jakie są zalety smartfonów w kontekście edukacji.

Smartfon i edukacja – czy idą w parze?

Można dyskutować na temat tego, czy smartfon służy wyłącznie do rozrywki, czy może również wspierać proces uczenia. Nie ulega wątpliwości, że ma wiele cech, które czynią z niego doskonałe narzędzie do edukacji. Przede wszystkim jest urządzeniem mobilnym, poręcznym i intuicyjnym, które wielu z nas ma zawsze przy sobie. Pozwala to na pozyskiwanie informacji niezależnie od czasu i miejsca. Jego wielofunkcyjność umożliwia pracę z plikami różnego typu. Na smartfonie słuchamy audiobooków, oglądamy filmy edukacyjne lub czytamy interesujące nas książki. W ciągu zaledwie kilku sekund możemy połączyć się z internetem i wyszukać potrzebne informacje. To prawdziwa baza różnego rodzaju treści związanych z niemal każdą dziedziną nauki. Możemy z jego pomocą rozwijać zainteresowania, wyszukując wybrane hasła w wyszukiwarce internetowej. Warto też pamiętać, że smartfon to przede wszystkim interaktywny komunikator. Umożliwia wymianę poglądów z osobami na całym świecie za pośrednictwem różnych aplikacji, poczty e-maili lub dzięki połączeniu telefonicznemu.

  • 8 199 zł
  • 8 199 zł
  • 8 199 zł
  • 8 199 zł
  • 8 199 zł
Studenci w wbibliotece korzystający ze smartfonów

Oprócz przeglądarki internetowej warto odwiedzić też Sklep Play i skorzystać z jego zasobów. Możemy tam znaleźć aplikacje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, od popularnej Wikipedii po specjalistyczne oprogramowanie. W zasobach sklepu znajdziemy też wiele darmowych programów związanych z niemal każdą dziedziną nauki. Przykładowo, AiO Calculator umożliwia nam wykonanie nawet bardzo skomplikowanych obliczeń matematycznych. Z poziomu aplikacji TED obejrzymy interesujące prelekcje dotyczące wielu dziedzin nauk, a w aplikacji edX znajdziemy szeroką bazę specjalistycznych kursów. Wybór programów dotyczących nauki i doskonalenia języków obcych także jest ogromny, bardzo popularna jest np. aplikacja Duolingo.

To nie wszystkie zalety urządzeń mobilnych. Warto przyjrzeć się ofercie edukacyjnej wydawców, którzy już kilka lat temu zdecydowali się wesprzeć tradycyjne podręczniki formatem cyfrowym. Obecnie wersje e-podręczników, wzbogacone często dodatkowym materiałem interaktywnym i bazą ćwiczeń, zostały opracowane właśnie z myślą o młodych użytkownikach smartfonów. W ten sposób uczniowie mogą powtórzyć materiał np. jadąc do szkoły autobusem czy wykorzystując do tego przerwę w zajęciach. Nauka również została objęta cyfrową rewolucją.

Smartfon jako biblioteka edukacyjna

Młoda dziwczyna w bibliotece, korzystająca ze smartfonu

Zaletą smartfonów jest ich dostępność i duża (jak na tak małe urządzenia) pojemność. Na rynku znajdziemy sprzęt niemal na każdą kieszeń – od niskobudżetowych modeli po drogie, flagowe produkty danej marki. Bez względu jednak na cenę, na niemal każdym urządzeniu mobilnym zainstalujemy te same aplikacje. Na dowolnym smartfonie skorzystamy też z przeglądarki internetowej. Im jednak lepsze podzespoły będzie miał dany model, tym nauka okaże się przyjemniejsza – mocny sprzęt funkcjonuje płynnie, bez zacięć, z pewnością odtworzymy na nim wszystkie pożądane przez nas materiały.

Wśród topowych smartfonów są flagowe modele od Samsunga i Huawei – Samsung Galaxy S10 i S10+ oraz Huawei P30 i Huawei P30 Pro. Smartfony koreańskiego producenta wyróżnia wysokiej klasy ekran Dynamic AMOLED. Ponadto, oba modele są wyposażone w wydajny, ośmiordzeniowy procesor Exynos 9820. Warto dodać, że Samsung S10+ jest dostępny w wersji z 12 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci wewnętrznej. Czyni to z niego potężną maszynę do wykonywania niemal każdej multimedialnej operacji.

Z kolei smartfony Huawei wyposażone są w ekrany OLED. Huawei P30 i Huawei P30 Pro kryją pod obudową ośmiordzeniowy procesor Kirin 980 oraz 6 lub 8 GB pamięci RAM (w zależności od wybranej wersji). Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, to możemy wybrać smartfon w konfiguracji 64 GB, 128 GB lub maksymalnie 256 GB. Jeśli nasz budżet jest mniejszy, warto rozważyć tańsze modele.

Dobrą opcją są również Samsung S10e i Huawei P30 Lite. Smartfon od Samsunga to nadal wydajne urządzenie, a do dyspozycji mamy 128 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Model P30 Lite znajdziemy tylko w wersji z pamięcią o pojemności 128 GB, to jednak konfiguracja pozwalająca na wgranie wielu materiałów edukacyjnych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę